4014
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Grad Slavonski Brod prvi u Hrvatskoj primjenjuje aplikaciju "pametni promet" koja se temelji na umjetnoj inteligenciji. Riječ je o aplikaciji namijenjenoj boljem i bržem detektiranju stvarnog stanja prometnica s ciljem poboljšanja sigurnosti u prometu." Za primjenu te aplikacije stiglo je i priznanje ostvareno u sklopu natječaja "Pametni gradovi-gradovi budućnosti" Poslovnog dnevnika, a nagradu je, u ime Grada Slavonskoga Broda, preuzeo zamjenik gradonačelnika Hrvoje Andrić. - Ovaj projekt predstavlja novi pristup rješavanja problema na zadovoljstvo svih naših sugrađana, ali i gradskih djelatnika, jer se prometni problemi brže evidentiraju i još efikasnije rješavaju", izjavio je Andrić.
Natječaj je bio raspisan od 30. svibnja do 30. rujna ove godine, a na njega je, iz Slavonskog Broda, uz softver za očitovanje cesta, koji je prijavljen od strane Gradske uprave prijavljen i softver za očitanje brojila gradskog trgovačkog društva Brod-plina.
U kategoriji 'pametni promet' softver za ceste nominiran je pod nazivom Smart*Road Maintenace.
- Grad Slavonski Brod ulaže iznimne napore u održavanju prometne infrastrukture i to je, ne samo zahtjevan zadatak, nego i veliki izazov. Na tragu toga pokušali smo razviti koncept u sklopu kojeg bi dio tog posla modernizirali, odnosno digitalizirali. Sretni smo da smo to uspjeli ostvariti s brodskom tvrtkom. Razvijenim konceptom veliki dio posla, koji su do sada obavljali djelatnici Gradske uprave i tvrtke s kojom imamo ugovor na tim poslovima, sada je informatiziran, a dobivanje, za rad neophodnih podataka, na dnevnoj bazi - velika je prednost - za SBplus izjavila je Tamara Mokricki iz gradskog Upravnog odjela za komunalne djelatnosti.
Aplikaciju je u skladu s potrebama Grada razvila tvrtka ININ Informatički inženjering iz Slavonskog Broda.
- Smart*Road Maintenace je aplikacija bazirana na integraciji algoritama umjetne inteligencije, geografskog informacijskog sustava (GIS), GPS akvizicije podataka te web i Android aplikacije, a namijenjena je klasificiranju i dokumentiranju znakova, rasvjetnih tijela, šahtova i oštećenja na cesti sa dodjelom pripadajućih geolokacija. Podaci se prikupljaju smart phone uređajem u obliku video zapisa ili fotografije, a prezentacija obrađenih podataka prikazuje se na karti grada, odnosno na filtriranim ulicama. Pomoću ove aplikacije također se generiraju prijave oštećenja i kreiraju elektronski radni nalozi za sanaciju koje popunjavaju izvođači radova iz čega je vidljivo planirano i stvarno trajanje radova, prohodnost ceste i konačni izgled saniranog dijela. Aplikacija je namijenjena stručnim službama grada, građanima i izvođačima radova. Ovakav pristup u kojem se integriraju najmodernije IT tehnologije s primjenom konzumne opreme izuzetno je efikasan, jeftin i po svome konceptu jedinstven u Republici Hrvatskoj - za SBplus kazao je Igor Majdandžić, dipl.ing., iz ININ-a, dodavši kako Grad Slavonski Brod prvi u Hrvatskoj koristi ovakvo rješenje za samostalno dokumenitranje stanja i održavanje prometnica s pripadajućom infrastrukturom.
Aplikacija - koja predstavlja potpuno novi pristup u dokumentiranju prometnica, objekata na i uz prometnice, detekciji i prijavi oštećenja - već je u uporabi. Do sada je, videozapisom sa smartphone kamerom, snimljeno oko 55 km cesta sa svim pratećim objektima, a potrebno je obaviti snimanje još 155 km cesta.
Primjenom ove aplikacije, objašnjavaju, uz rješavanje problema ostvaruju se i značajne uštede proračunskih sredstava. Naime, vrijeme potrebno za obavljanje svih radnji je skraćeno. Nakon snimanja, uočavanja problema i kreiranja radnog naloga moguće je sve i nadzirati. "Značajna ušteda vremena u unosu i ažuriranju podataka, pregledni prikazi cesta i objekata na mapi grada s važećim statusima, nadzor nad rokovima sanacije izvođača, statistički pregled radova i povijesni pregled stanja, jednostavna prijava oštećenja i općenito jednostavnost korištenja ono je što odlikuje ovu naprednu aplikaciju.", objašnjavaju iz Grada i ININ-a, dodajući kako će se primjenom ovog novog sustava opterećenje službenika, koje je do sada bilo značajno, smanjiti za minimalno 30 posto.
Za sada su za provođenje aktivnosti vezanih uz ovu aplikaciju, i sve što ona nudi, angažirani u gradskom Upravnom odjelu za komunalne djelatnosti. Postoji mogućnost kako će u dogledno vrijeme ona biti dostupna i građanima, koji će na taj način dobiti priliku i sami prijaviti određene nedostatke i probleme.