2227
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Prema podatcima Hrvatskog hidrometeorološkog zavoda za vikend i u ponedjeljak očekuju nas nešto niže temperature zraka, ali i dalje nimalo neuobičajene za siječanj. Tako će danas, u subotu, najniža temperatura u Slavonskom Brodu biti - 4°C, a najviša dnevna 0 stupnjeva. Već sutra, u nedjelju DHMZ u sedam ujutro za Slavonski Brod prognozira -6°C što bi toga dana trebala biti najniža izmjerena temperatura, koja će se tijekom dana popeti najviše do nula stupnjeva. U ponedjeljak će temperature ići još niže, pa se oko četiri sata ujutro očekuje -8, a oko sedam sati -9°C.
Iako je riječ o temperaturama zraka uobičajenima za zimsko razdoblje, kronični bolesnici trebaju se paziti izlaganja niskim temperaturama u hladnim zimskim danima zbog čega je Hrvatski zavod za javno zdravstvo izdao preporuke o ponašanju s ciljem zaštite zdravlja.
Tako podsjećaju na nužnost praćenja vremenske prognoze i upozorenja o niskim temperaturama zraka i nepovoljnim vremenskim uvjetima, a sukladno tome i donošenje odluka o izlasku ili ostanku unutar domova. One koji izlaze savjetuju neka odjenu više slojeva tople odjeće s jaknom nepropusnom za vjetar i vlagu. "Glavu zaštitite kapom koja prekriva oba uha, a ruke zaštite rukavicama. Usta je dobro prekriti šalom zbog sprečavanja direktnog udisanja hladnog zraka što je posebno važno za bolesnike s bolestima srca i dišnih puteva. Izuzetno je važna topla, udobna zimska obuća otporna na vlagu.", upozoravaju iz HZJZ.
Osobama koje boluju od kroničnih bolesti, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, preporučuje se izbjegavanje izlaganja niskim temperaturama u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima, a sve građane, posebice starije, poziva se na pojačan oprez u slučaju ledene kiše, smrzavanja ili snijega na tlu. "Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu utoljavanja i prekid boravka na hladnoći.", apeliraju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
S obzirom da na području Slavonskog Broda nešto niže temperature zraka dolaze upravo za vikend, kada zaljubljenici u prirodu slobodno vrijeme vole provesti u šetnji bilo izletištima u blizini grada bilo na planinarskim stazama valja podsjetiti kako u tim situacijama treba biti izrazito oprezan. Ako se kod osoba koje duže borave na otvorenom (izletnici, planinari) pojave početni simptomi pothlađivanja ili ozeblina (trnjenje i gubitak osjeta prstiju uz blijedu kožu, ponekad i bol), treba odmah potražiti zagrijani prostor, skinuti vlažnu odjeću, pothlađenu osobu postepeno utopljavati zamatanjem u deke, ali nikako ne izlagati direktnom izvoru topline. Preporučuje se dati tople bezalkoholne napitke poput čaja i juhe te potražiti stručnu medicinsku pomoć i nazvati 194 ili 112. Ono što svakako valja podsjetiti sve one koji kane koristiti planinarske staze je da se pridržavaju uputa HGSS-a.
- Za planinarenje se treba dobro pripremiti, potrebna je dobra obuća, odjeća i dovoljno vode, nikako ne trebaju ići sami i uvijek bi trebali imati mobitel uz sebe, iako nekada žele pobjeći od svakodnevice u kojoj stalno zvone telefoni. No, svakako bi ga trebali ponijeti kako bi, dođe li do neke nezgode, mogli kontaktirati pomoć. - kazao je, još ranije, za SBplus pročelnik stanice HGSS-a Požega, Josip Kraker.