5300
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD – Zadnjih godina u Hrvatskoj nije bilo značajnijih ulaganja javnih sredstava u nogometnu infrastrukturu jer su primat preuzeli privatni investitori (NK Rijeka, NK Osijek...). Zato je svako ulaganje koje dolazi od poreznih obveznika pod posebnim povećalom, pa često dolazi do rasprava kako bi ta infrastruktura trebala izgledati. Inače, nogomet je opravdano omiljena tema u zemlji koja ima viceprvaka svijeta u "najvažnijoj sporednoj stvari" te je normalno da nogometni zaljubljenici uspoređuju stadione, bez kojih je teško zamisliti razvoj ovoga sporta. Posebice što je nogomet već duže vrijeme ozbiljan biznis oko kojeg se okreću ogromni novci.
Od 2016. godine, kada je predstavljen projekt novoga Stadiona kraj Save, sa 10.000 sjedećh mjesta, pojačano traju polemike, i to ne samo među navijačima. Raspravljalo se oko toga je li takav objekt uopće potreban Slavonskom Brodu, treba li ga graditi na mjestu na kojem je i sada. Posebno se rasprava vodila oko toga treba li ulagati javni novac u izgradnju ili čekati nekoga privatnog investitora ili još bolje neke, buduće, europske novce.
Kada je Stadion kraj Save u pitanju, pojavila se u javnosti i rasprava u kojoj se uspoređivala novosagrađena istočna tribina u Slavonskom Brodu sa također novom tribinom izgrađenom na gradskom stadionu u Belišću. Obzirom da su u javnosti kolale proturječne informacije, odlučili smo analizirati dostupne nam dokumente za gradnju navedenih tribina i donijeti glavne razlike među njima.
Na natječaj za izgradnju istočne tribine Stadiona kraj Save u Slavonskom Brodu, koji je dom NK "Marsonia", pristigle su u ožujku 2019. tri ponude. Procijenjena vrijednost nabave bila je 6,7 milijuna kuna (bez PDV-a). Najpovoljnija ponuda došla je od tvrtke Hidromont industrijska montaža d.o.o. Slavonski Brod u iznosu od 6,69 milijuna kuna, bez PDV-a (ili 8,36 milijuna kuna s PDV-om). Tehno-elektro d.o.o. iz Đakova ponudio je 8,16 milijuna kuna, a Sitolor d.o.o. iz Slavonskog Broda 8,25 milijuna kuna. Obje ponude su bez PDV-a.
Slavonski Brod gradi stadion za odigravanje utakmica I. HNL
Grad je prihvatio ponudu tvrtke Hidromont industrijska montaža kao najpovoljniju za izgradnju istočne tribine sa 1.200 sjedećih mjesta (900 mjesta prema glavnom i 300 mjesta prema pomoćnom terenu). Radovi su započeli u svibnju 2019. i planirani rok za završetak bio je 6 mjeseci, međutim izgradnja objekta je završena tek u proljeće 2020. Zbog uočenih nedostataka (neadekvatna ograda...) i podužeg vremena za njihovo otklanjanje od strane izvođača, uporabna dozvola za istočnu tribinu izdana je tek 20. studenog 2020. Istočna tribina Stadiona kraj Save prve gledatelje primila je 20. ožujka 2021. na utakmici Marsonije protiv Kutjeva, jer je prije toga zadnju domaćinsku utakmicu imala 31. listopada 2020. protiv NK "Oriolik".
Objekt je u cijelosti financiran sredstvima gradskog proračuna.
Istočna tribina se sastoji iz dvije konstrukcijske cjeline, točnije od dvije tribine za gledatelje i zgrade tornja s pomoćnim i pratećim sadržajima. Tribine su u funkciji istočne tribine glavnog nogometnog igrališta i zapadnog gledališta pomoćnog nogometnog igrališta. U prizemlju (donja tribina) nalazi se spremište, potom prilagođen WC za osobe s posebnim potrebama, kao i muška zahodska grupa koju čini predprostor s umivaonicima (4 kom), prostor s pisoarima (6 kom) i još dva WC-a. Na prvom se katu nalazi muška zahodska grupa koju čini predprostor s umivaonicima (5 kom), prostor s pisoarima (6 kom) i četiri WC-a, dok žensku zahodsku grupu čini predprostor s umivaonicima (4 kom) i četiri WC-a.
Korisna površina izgrađenog objekta iznosi ukupno 1.128 m2. Istočna tribina je projektirana kao dvoetažni objekt, tj. kao tribina koja bi trebala imati donju i gornju tribinu te nadstrešnicu. Ukupna korisna površina cijele tribine (uključujući donju i gornju tribinu) bila bi 1.945 m2.
Dužina istočne tribine (u dijelu gdje se nalazi gledalište i zgrada tornja) je 76 metara plus prizemni plato od 4 metra te pristupna staza/rampa od 14 metara. Širina tribine je 12 metara, visina 4,2 metra, dok je visina tornja 10,39 metara.
Prema idejnom projektu iz 2016., dosadašnji izgrađeni objekti (kajak kanu klub i istočna tribina) sastavni su dijelovi budućeg kompleksa Stadiona kraj Save koji bi trebao imati kapacitet od 10.000 sjedećih mjesta. Gradnja je u startu zamišljena u više etapa s ciljem izgradnje stadiona koji bi zadovoljio sve uvjete iz pravilnika o licenciranju klubova HNS-a, a prema standardima za odigravanje utakmica I. HNL s konačnim ciljem dobivanja 3. kategorije za stadione prema standardima UEFA-e.
Belišće gradi stadion za odigravanje utakmica II. HNL
U listopadu 2018. godine Grad Belišće objavio je javni natječaj za nabavu radova na izgradnji tribine nogometnog stadiona s klupskim prostorijama i pratećim sadržajem. Procijenjena vrijednost nabave bila je 4,49 milijuna kuna (bez PDV-a). Najpovoljnija ponuda došla je od Zajednice ponuditelja Zitex-ZB d.o.o. iz Donjeg Miholjca i OS Metal d.o.o. iz Osijeka u iznosu od 4,4 milijuna kuna (ili 5,51 milijun kuna, s PDV-om). Na natječaj je pristiglo još šest ponuda (svi su iznosi bez PDV-a): Monte-mont d.o.o. iz Osijeka (5,09 milijuna kuna), Presing d.o.o. iz Osijeka (4,8 milijuna kuna), Zuber d.o.o. iz Višnjevca (6,65 milijuna kuna), Osijek-koteks d.o.o. iz Osijeka (6 milijuna kuna), Tehno-elektro d.o.o. iz Đakova (6,2 milijuna kuna) i Volko d.o.o. iz Vukovara (4,49 milijuna kuna).
Gradonačelnik Belišća je 18. prosinca 2019. godine donio odluku o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja. Prihvaćena je ponuda Zajednice ponuditelja Zitex-ZB d.o.o. iz Donjeg Miholjca (4,4 milijuna kuna) kao najbolja za izgradnju istočne tribine sa 510 sjedećih mjesta.
Tijekom procesa izgradnje tribine u Belišću došlo je do dodatnih troškova, pa su pet puta u 17 mjeseci, koliko su trajali radovi, objavljene obavijesti o izmjeni ugovora. U lipnju 2019. je objavljena obavijest o rastu troškova za 62 tisuće kuna, u listopadu 2019. troškovi su narasli za dodatnih 168 tisuća, a u veljači 2020. trošak izgradnje se povećao za dodatnih 180 tisuća kuna. Mjesec dana kasnije, u ožujku 2020., radovi su narasli za novih 28 tisuća kuna te u svibnju 2020. troškovi su se povećali za dodatnih 70 tisuća kuna. U odnosu na početnih 5,51 milijun kuna (s PDV-om), radovi su narasli za dodatnih 630 tisuća kuna (s PDV-om).
U financiranju izgradnje zapadne tribine gradskog stadiona u Belišću sudjelovao je i Hrvatski nogometni savez (HNS) sa 500 tisuća kuna. U jednom trenutku, tijekom same izgradnje tribine, došla je u pitanje pomoć HNS-a, jer je u listopadu 2019. gradonačelnik Belišća rekao kako su u siječnju iste godine z HNS-a obećali pomoći u realizaciji projekta, a da "nakon toga se na tri upućena dopisa Grada nisu javljali". U financiranju je trebala sudjelovati i Osječko-baranjska županija sa 100 tisuća kuna, međutim u Gradu su, prema riječima OBŽ, zakasnili sa slanjem zamolbe za gradnju tribine jer je županijski javni poziv za dodjelu potpora za 2019. bio završen.
Prema podacima vidljivim u dokumentima o izvršenju proračuna grada Belišća za 2019. i 2020. godinu, za stavku pod nazivom Izgradnja gradskog stadiona u Belišću, trošak građevinskog objekta bio je ukupno 6,69 milijuna kuna (s PDV-om). U 2019. godine je trošak bio 5,25 milijuna kuna, a u 2020. je plaćeno dodatnih 1,44 milijuna kuna. Pored ulaganja u građevinski objekt, evidentirani su i troškovi nabave strojeva i opreme, u iznosu od 310 tisuća kuna. Dakle, ukupno ulaganje Grada Belišća u izgradnju zapadne tribine gradskog stadiona iznosi 7 milijuna kuna (s PDV-om).
Zapadna tribina u Belišću ima 510 sjedećih mjesta, od kojih je 137 natkriveno
Planirani rok za završetak radova na tribini u Belišću bio je do 31. srpnja 2019., međutim izgradnja objekta započeta u siječnju 2019., završena je tek u svibnju 2020. godine. Svečano otvorenje novoizgrađene zapadne tribine na gradskom stadionu u Belišću održano je 1. srpnja 2020.
Zapadna tribina nogometnog stadiona u Belišću sastoji se od tri etaže: prizemlja, međukata te djelomično natkrivene tribine. U prizemlju (na oko 350 m2) se nalaze dvije svlačionice za igrače, dvije svlačionice za suce (muška i ženska), soba za delegata, dvorana za sastanke, mix zona, ured, soba za doping, kontrola, čekaonica, dvije sanitarne prostorije za igrače, 4 WC-a i dva spremišta. Na prvom katu (na oko 130 m2) su prostorija od 50 m2, spremište, WC za osobe sa posebnim potrebama, prostor s umivaonicima (5 kom), pisoarima (8 kom) i pet muških WC-a te ženska zahodska grupa koju čini predprostor s umivaonicima (5 kom) i pet WC-a. Na 2. katu, uz pristupna stubišta, na 204 kvadratna metra nalaze se tribine sa 510 sjedećih mjesta, od kojih je 137 natkriveno.
Dužina zapadne tribine u Belišću je 60 metara, a širina je od 8 do 15 metara. Svaka od tri etaže je oko 3 metra visine. Ukupna visina zgrade, mjereno od kote okolnog terena do nadstrešnice tribine, iznosi oko 9,70 m. Sama zgrada je u obliku peterokuta površine oko 700 m2.
Gradskim ulaganjem u izgradnju lijepe i funkcionalne zapadne tribine, NK Belišće ostvario je infrastrukturne preduvjete za natjecanje u II. HNL, jer na stadionu postoji još jedna manja (stara) natkrivena tribina. Grad Belišće nije do sada iskazivao ambicije za ulaganjem u stadionsku infrastrukturu koja bi omogućila nogometnom klubu iz Belišća igranje I. HNL. Takav stav je potpuno opravdan za grad koji je 2011. imao 10.800 stanovnika. Doduše, poznati su nam i slučajevi nogometnih klubova iz manjih sela koji su imali vrlo visoke ambicije, pa tako i planove za ulazak u I. HNL. Najsvježiji primjer je NK "BSK" iz Bijelog Brda (selo sa 2.000 stanovnika, u općini Erdut) koji je trenutno vodeći klub u II. HNL, a financira se isključivo privatnim kapitalom.
Zašto je istočna tribina u Slavonskom Brodu 18 posto skuplja od zapadne u Belišću ?
Provedbom javnog natječaja odabrane su najpovoljnije pristigle ponude za gradnju navedenih tribina u Slav. Brodu i Belišću. Usporedbu troškova izgradnje novih nogometnih tribina mogu najbolje dati građevinski stručnjaci uvidom u troškovnike, pa se zato mi u to nećemo miješati.
Kao pomoć u dobivanju odgovora na pitanje zašto je tribina u Belišću (sa puno funkcionalnih prostorija), za 18 posto, jeftinija od slavonskobrodske, donosimo samo jedan podatak iz troškovnika. Za razliku od plitkog temeljanja tribine u Belišću, za tribinu u Slav. Brodu napravljen je iskop od 4 metra dubine i to duž cijele tribine (80 x 12 metara). Napravljena je temeljna jama u koju je ugrađeno oko 5.000 kubika kamenitih materijala. Cijena kamenitih materijala se kreće od 50 do 200 kn po kubiku. Pa ako je cijena toga materijala, po kubiku, prosječnih 100 kn, na ugrađenu količinu dolazimo do iznosa od 500 tisuća kuna. Takav temelj je potreban kako bi mogao nositi još gornju tribinu te krov koji se planiraju graditi u narednom periodu.
Naziv tribine | Dimenzije (dužina, širina, visina) | Korisna površina objekta | Površina gledališta | Planirana kategorija stadiona | Rok za izgradnju | Izdavanje uporabne dozvole |
Cijena izgradnje (s PDV-om) |
Istočna tribina Stadiona kraj Save u Slavonskom Brodu | d 76 (+18) š 12 v 4,2 (10,39) |
1.128 m2 | 836 m2 (+256 m2) | 3. kategorija (UEFA) |
6 mjeseci | studeni 2020. (18 mjeseci nakon početka gradnje) |
8,3 milijuna kn |
Zapadna tribina na gradskom stadionu u Belišću | d 60 m š 8-15 m v 9,7 m |
700 m2 | 204 m2 | 2. kategorija (?) (UEFA) |
7 mjeseci | lipanj 2020. (18 mjeseci nakon početka gradnje)
|
7 milijuna kn |
Već smo spomenuli kako nova zapadna tribina, dužine 60 metara, u Belišću ima 510 sjedećih mjesta. Kapacitet nove istočne tribine, dužine 76 metara, u Slav. Brodu je 1.200 sjedećih mjesta (900 prema glavnom igralištu i 300 prema pomoćnom). Korisna površina tribine u Slav. Brodu je 1.128 m2, a tribine u Belišću je 700 m2. Za usporedbu, prostor gledališta na tribini u Belišću zauzima 204 m2, a gledalište istočne tribine okrenuto prema glavnom terenu (donja tribina zapad) ima 836 m2, ili četiri puta više. Istočna tribina Stadiona kraj Save građena je s konačnim ciljem dobivanja 3. kategorije za stadione prema kriterijima UEFA-e, dok bi gradski stadion u Belišću mogao u budućnosti doći do 2. kategorije prema UEFA standardima.
Dio uvjeta za ishođenje licence za nastupanje u I. HNL i II. HNL
Prema HNS-ovom Pravilniku o licenciranju klubova jedan od brojnih uvjeta za dobivanje licence za I. HNL je kapacitet stadiona od najmanje 3.000 sjedalica, od kojih najmanje 1.000 mora biti natkriveno. Za ishođenje licence II. HNL potreban je kapacitet stadiona od najmanje 1.000 sjedalica, od kojih najmanje 300 mora biti natkriveno.
Minimalna infrastruktura za dobivanje UEFA licence i licence za I. HNL podrazumijeva i adekvatnu infrastrukturu za treniranje (unutarnju i vanjsku) i to: 3 pomoćna terena normalnih dimenzija za stalnu aktivnost, od kojih jedan mora imati rasvjetu minimalno 250 Eh (Lux-a); 4 svlačionice za momčadi minimalne veličine 25 m2, te kupaonicom i WC-om; prostoriju za prvu pomoć i medicinske preglede igrača; zatvoreni prostor za treniranje (dvorana).
Za osiguravanje licence II. HNL potrebna su 2 pomoćna terena te svi ostali uvjeti kao za I. HNL osim rasvjete za pomoćni teren i zatvorenog prostora za
treniranje (dvorana).
Za odigravanje utakmica, svaki stadion mora imati po jednu svlačionicu za svaku momčad (domaću i gostujuću), a koje moraju biti opremljene s 25 sjedećih mjesta s pripadajućim vješalicama ili garderobnim ormarićima, minimalno 5 tuševa, 3 zahoda sa sjedalicom, najmanje jednim stolom za masažu, hladnjakom i pločom za demonstraciju taktike. Svlačionicu za suce utakmice, u blizini, ali odvojenu od svlačionica momčadi, opremljenu sa 6 sjedećih mjesta s pripadajućim vješalicama ili garderobnim ormarićima, 1 tušem, 1 zahodom sa sjedalicom, stolom i stolom za masažu. Mora se uzeti u obzir da utakmice mogu suditi i sutkinje i/ili pomoćne sutkinje, te je neophodno osigurati odvojene i jednake svlačionice za oba spola.
Planiranom izgradnjom južne tribine u 2021. godini, Grad Slavonski Brod će osigurati infrastrukturne uvjete NK "Marsonia" za natjecanje u II. HNL te će podignuti rang Stadiona kraj Save na 2. kategoriju prema standardima UEFA-e. A koje bi sve sadržaje trebala imati nova južna tribina moguće je vidjeti u idejnom rješenju Stadiona.
gort - nisi korektan. Belišće je industrijski giogant spram Slavonskog Broda (provjeri bdp po glavi stanovnika). Brodski klubovi bi trebali igrati po livadama s obzirom na gospodarsku snagu ovog grada. To što netko propagira i opravdava izgradnju ovakvih sadržaja u... Prikaži sve sportski, kulturno, industrijski, turistički i na sve druge načine devastiranom gradu najbolje govori o njemu samome. Što bi Zoka reko: selo gori, a babo se češlja. Gledam ove tisuće željenih gledatelja u tekstu pa bih volio da je autor podastro samo tri broja: maksimalni broj gledatelja na marsonijinim utakmicama, minimalan broj i prosječan broj gledatelja bar kroz hrvatsku povijet kluba kraj Save. Mislim da bi ova nova tribina bila kapacitetom puno prevelika za taj prosjek. Dakle drugih i ne treba.
Najžalosnije u svemu tome je da stvarno ne vidimo koliko smo jadni kada se uspoređujemo (bez uvrede) sa gradićima i klubovima poput Belišća umjesto na primjer sa gradovima poput Osijeka,Pule i sličnim.Koliko će još trebati mandata gradonačelniku da napravi nešto... Prikaži sveo slično kao Osijek na Pampasu.To je samo pokazatelj kako će Brod postati obična "palanka".Ma nema veze nije sve tako crno jer kad iz Osijeka budu odlazili televizijski prijenosi(najvažnije sporedne stvari) u svijet gdje igra hrvatska repka ili poznati europski klubovi mi Brođani ćemo se moći pohvaliti da naši kajakaši imaju najbolje uvjete u Europi i zato postižu najbolje svjetske i europske rezultate.Samo tako!