1566
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Današnjim potpisivanjem ugovora omogućili smo pravne predispozicije za realizaciju plinofikacije Rafinerije nafte Brod, kao preduvjeta za smanjenje razine onečišćenja zraka, obzirom da je upravo Rafinerija jedan od najvećih zagađivača. Trebale su nam gotovo tri godine rada, truda i pregovora da danas imamo zapravo formalni početak realizacije tog za Brođane važnog projekta - kazala je danas u Velikoj vijećnici zgrade županijske uprave u Slavonskom Brodu, predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović koja je nazočila potpisivanju ugovora između Croduxa i Rafinerije.
Prema onome što je rečeno nakon samog čina potpisivanja nositelj projekta opskrbe Raniferije Brod plinom je Crodux, koji se danas potpisanim ugovorom obvezao u razdoblju od deset godina Rafineriju opskrbljivati prirodnim plinom. S ciljem realizacije tog ugovora Crodux će u izgradnju izravnog plinovoda, koji bi trebao biti gotov već iduće godine, uložiti 24,5 milijuna kuna.
- Sporazumom smo usuglasili da će Rafinerija naafte Brod kroz deset godina Croduxu platiti troškove kapitalnih ulaganja u izravni plinovod kojim će se, kao krajnji kupac, izravno spojiti na plinski sustav RH-a - kazao je danas, uz ostalo, Branko Radošević iz Croduxa, dodavši kako je preduvjet za sve to realizacija trećeg danas potpisanog ugovora sa Plinacrom a koji se odnosi na izgradnju mjerno redukcijske stanice i priključka na koji će se izravni plinovod spojiti. Tu investiciju, naglasio je Radošević, realizirat će Plinacro.
Osim što bi plinofikacija trebala u budućnosti donijeti čišći zrak za građane oba Broda, za samu tvrtku Zarubežnjeft, koja je vlasnik rafinerije Brod, potpisani ugovori znače modernizaciju koja bi im trebala donijeti bolje poslovanje i mogućnost rješavanja milijunskih dugovanja u kojima se trenutno nalaze. Iako se od početka godine, s obe strane rijeke Save špekulira o tome da Rafinerija više i neće raditi, današnje riječi dirketora Zarubežnjefta Sergeja Kudrjašova to demantiraju.
- Mi smo 30. 3. ove godine prestali s radom kako bi smo krenuli u remont s ciljem da se pripremimo na prelazak na plin tako da očekujemo da ćemo nastaviti raditi 2020. godine. Sama plinofikacija, kada je u pitanju Rafinerija, ne znači samo iskorak u ekološkom nego i u financijskom smislu - kazao je, uz ostalo Kudrjašov istaknuvši kako su ranije bili skeptični prema postizanju dogovora koji je danas realiziran potpisivanjem ugovora.
- Prije dvije godine nismo vjerovali kako ćemo uspjeti realizirati ovu ideju, ali današnji događaj dokaz je da možemo raditi brzo i naći kompromis - poručio je Kudrjašov.
Je li taj kompromis, uz dogovor oko cijene plina, i onaj koji se odnosi na činjenicu da će "nakon isteka roka Ugovora, Rafinerija nafte Brod imati pravo otkupiti izravni plinovod", danas nismo uspjeli doznati. Na izravan upit koju korist Hrvatska ima od toga da Rafinerija sutra postane vlasnik plinovoda predsjednica nije željela komentirati, dok je Branko Radošević u ime tvrtke Crodux kazao kako je jedna od koristi čist zrak.
- Korist je da građanima osiguramo čist zrak. A uvjet da bi Rafinerija mogla napraviti modernizaciju je da dobije prirodni plin. I to je prvi prioritetni cilj. I naravno da Croduxu kao opskrbljivaču plinom je prvenstveni cilj opskrbiti Rafineriju nafte Brod plinom te da zaradi na marži koju ostvaruje od tog posla. Više koristi od takvog posla ne treba - istaknuo je Radošević.
Je li pitanje zagađenja zraka u Slavonskom Brodu samo dobro iskorištena priča za neke druge daleko veće i ozbiljnije teme pokazat će vrijeme. Tek ostaje kazati kako je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, uz rješavanje pitanja plinofikacije Rafinerije nafte Brod kao velikog zagađivača zraka, najavila i mogućnost rješavanja svega onoga što je Grad Slavonski Brod, kad je u pitanju čišći zrak, posljednjih godina tražio od države.
- Prvo i osnovno treba osigurati prelazak građana Slavonskog Broda u što većem broju s krutih goriva na plin. S druge strane tu je i mogućnost pomicanja graničnog prijelaza, no u tom dijelu ne ovisi sve samo o nama nego i o Schengenu, ali i susjednoj Bosni i Hercegovini i kao treća mogućnost tu je potencijalno ograničavanje brzine za osobne automobile i kamione na dijelu autoceste koja prolazi ovim dijelom - istaknula je predsjednica.
Maske su pale, treba pažljivo pratiti događanja vezano za produktovod i razmisliti vezano za prošlogodišnjji Uskrs i podizanje tužbe protiv zagađivača vode i što se događalo proteklih godina u tom produktovodu. Imam osječaj da je bilo malo ovamo malo tamo... Prikaži svelo tamo i svi u talu