2177
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Dio radnika požeškog Komunalca rano jutros stigao je na svoje radno mjesto, ali je odbio izvršavati svakodnevne radne zadaće - vožnju šest kamiona i odvoz smeća požeških kućanstava. Po smirivanju strasti, ono što su sami nazivali „štrajkom", u medijima i službenim objavama zamijenjeno je eufemizmom „obustava rada".
Radnike smirivao gradonačelnik, a ne direktor Komunalca
Radnike čiji se zahtjevi gotovo isključivo tiču povećanja plaća, smiriti je došao osobno požeški gradonačelnik Željko Glavić. Nakon razgovora s njim u krugu tvrtke u Industrijskoj ulici, radnici su poručili kako njemu vjeruju te kako su obećanje željeli čuti „iz njegovih usta".
- U razgovoru s gospodinom Franjom Dražetićem (jednim od radnika 's kante', op.a.) koji je kod mene bio u ime svih vas prije dva tjedna, rekao sam neka djelatnicima prenese kako će, od 1. ožujka, njihov zahtjev biti riješen, odnosno, da će nalagači i radnici na odlagalištu i specifičnim poslovima koje obavljaju, dobiti dodatak na uvjete rada do 20 posto. Sistematizacija je u tijeku, no ono što vas zanima sam vrlo jasno i korektno rekao da će vam to biti riješeno i vidljivo na plaći koju ćete dobiti u travnju. Uobičajeno je da radnici na specifičnim poslovima dobiju dodatak na uvjete rada. Dosad to nitko nije prepoznao. Ovaj prijedlog, naravno, trebaju usvojiti Nadzorni odbor i Skupština društva. - kazao je gradonačelnik Glavić radnicima „u četiri oka".
Nezakonit štrajk opasan je za radnike
Uzimajući u obzir činjenicu da su radnička prava veoma osjetljiva zona, nerijetko bombardirana svakojakim protuzakonitim sredstvima, ovaj smo se put okrenuli istraživanju o tomu je li način 'pobune' na koji su se odlučili Požežani zaposleni u Komunalcu uopće legalan. Sve to s ciljem da pošaljemo poruku o tomu kako treba izgledati organizirani štrajk u uređenoj sredini te koja je njegova procedura. Postupanjem suprotnim tomu, neznanjem i neinformiranošću, radnici mogu dodatno naštetiti samima sebi, a poslodavcima dati moćno oružje u njihovu naknadnom sankcioniranju.
Kako je jutrošnji potez radnika izgledao više kao neorganizirani poduhvat i hir manjeg broja nezadovoljnih, u Kolektivnom smo ugovoru kojeg su svi oni potpisali, provjerili kako izgleda procedura organizacije i provođenja štrajka u uređenom sustavu. Oko toga nam je pomogla Neda Marčetić, sindikalna povjerenica Samostalnog sindikata radnika u komunalnim i srodnim djelatnostima Hrvatske iz Podružnice Komunalac Požega d.o.o.
Ovakvom obustavom rada, prekršen je Kolektivni ugovor
- Sukladno čl. 57 Kolektivnog ugovora Komunalca Požega d.o.o., nisu postojali uvjeti za obustavu rada (štrajk), budući da nije bilo kršenja Kolektivnog ugovora, odnosno, sva materijalna prava radnika koja su sastavni dio ugovora se poštuju i ispunjavaju. Organizacija i provedba štrajka, regulirana je čl. 58, čl. 59 Kolektivnog ugovora. Čl. 58 glasi: „Za organizaciju i provedbu štrajka, Sindikat koristi sindikalna prava o štrajku. Štrajkom rukovodi štrajkački odbor. Članovi štrajkačkog odbora za vrijeme štrajka ne mogu biti raspoređeni na rad.". Čl. 59 glasi: Kada je štrajk organiziran poradi neispunjavanja obveza propisanih ovim Kolektivnim ugovorom, troškove štrajka snosi Društvo. Ako se u slučaju iz stavka 1. ovog članka utvrdi kako je Društvo ispunio obvezu glede koje se štrajka, troškove štrajka i naknadu štete snosi organizator štrajka. U čl. 60 Kolektivnog ugovora, Poslodavac i Sindikat uvrđuju poslove te broj radnika na istima čije se obavljanje ne smije prekidati za vrijeme štrajka. Među utvrđenim je poslovima, između ostalog, odvoz smeća, za što je u slučaju štrajka potrebno osigurati dvanaestero radnika, što u ovom slučaju nije poštovano.- za SBplus odgovorila je Marčetić, navevši kako Sindikat radnika Komunalca Požega d.o.o. ima oko 80 članova te kako je među njima i 90 posto radnika koji su sudjelovali u jutrošnjoj 'obustavi rada'.
Sindikat: 'Radnike ne treba kazniti. Nisu bili svjesni kršenja Ugovora.'
Sukladno tomu, jutrošnjim su postupanjem radnici prekršili Zakon o radu, Ugovor o radu, Pravilnik o radu i Kolektivni ugovor Komunalca Požega d.o.o. Međutim, o eventualnim sankcijama zbog takvog ilegalnog provođenja 'obustave rada' odlučit će Uprava društva.
Svi se nadaju kako do takvog scenarija ipak neće doći jer se, ipak, čini kako radnici nisu bili svjesni procedure koju moraju poštovati žele li 'u štrajk' koji je, dakako, njihovo ugovorom zajamčeno radničko pravo - koje isto ima svoje zakonitosti i pravila.
- Sindikat je stava da ih ne treba kazniti jer smatra da nisu bili svjesni kršenja Kolektivnog ugovora. Isto tako, Sindikat smatra kako bi pregovore o povećanju materijalnih prava radnika trebalo ubrzati. - dodala je Marčetić.
Upitana je li u 'pregovorima' radnika s gradonačelnikom također prekršena uobičajena procedura, Marčetić je odgovorila: „Gospodin Željko Glavić predsjednik je Skupštine Društva te je u toj funkciji došao među radnike koji su obustavili rad. Ovdje nije bila riječ o pregovorima, nego o razgovoru s radnicima i razlozima njihove obustave rada. Kada je riječ o preskakanju procedure, ona je zasigurno postojala jer se radnici, prije obustave rada, nisu obratili ni Sindikatu niti Radničkom vijeću kako bi uobičajenim i zakonskim putem zatražili rješavanje svojih zahtjeva.".
Radničko vijeće: 'Zakonit štrajk ima svoju proceduru'
Da je najveći problem nepoznavanje zakonske procedure, a ne pravo na štrajk, smatraju i u Radničkom vijeću Komunalca.
- Od prošle godine upoznati smo s nezadovoljstvom dijela radnika zbog visine njihovih plaća te otad intenzivno radimo na tom problemu. U sustavu imamo ukupno 125-ero ljudi, a Sindikat je krajem prošle godine krenuo s dopisima upućenima Upravi i pregovorima za povećanje plaća. Ovo što se jutros dogodilo, to nije organizirani štrajk. Štrajk ima svoju proceduru koja je, između ostalog, opisana Kolektivnim ugovorom. Bilo da ga provodi skupina radnika ili Sindikat, kako bi štrajk bio zakonit, ti se koraci iz Ugovora moraju poštovati. Jutros su 22 radnika zaposlena u odvozu smeća odbila izaći na teren. I to trebamo opisati i imenovati kao takvo. Ovo ne može biti štrajk zbog nepoštivanja Ugovora jer niti jedan dio Ugovora nije prekršen. Možemo reći da su plaće ovakve ili onakve, ali su određene Ugovorom i kao takve su isplaćivane. Nezadovoljstvo plaćom nije proizašlo iz nepoštivanja Ugovora. Mogu reći kako je jutrošnji događaj ulazi u sferu kršenja Zakona o radu, Pravilnika o radu,... Pritom je bilo napada i na Radničko vijeće. Ljudi to rade iz neznanja. Naime, kada bi to i bio zakonski štrajk, RV u njemu ne smije sudjelovati. - za SBplus kazao je Hrvoje Drabik, predsjednik Radničkog vijeća.
Zašto je odlučio 'preskočiti' instance koje je i sam spomenuo u razgovoru s radnicima te odstupa li njegov postupak od uobičajene (zakonske) procedure - pitali smo gradonačelnika.
Gradonačelnik: 'Nisam preskočio instance. Tamo sam bio kao predsjednik Skupštine Komunalca'
- Skupština je najviše tijelo Komunalca i ja sam njezin predsjednik. Upravo to je jedan od razloga zašto sam izašao pred radnike. Drugi razlog je taj što smo mi već na Skupštini razgovarali o tome da treba napraviti novu sistematizaciju i uvesti red, s obzirom na to da su se tijekom posljednjih godina poremetili odnosi. Složili smo se kako će radnicima na poslovima najniže kategorije koji imaju minimalne plaće, podrazumijevajući kako je riječ o vrlo složenim poslovima sa specifičnim uvjetima rada, dobiti nekakav dodatak kako bi se ti uvjeti valorizirali kod formiranja plaće. To su razlozi zašto sam ja danas stao pred njih. Ja tamo nisam bio kao gradonačelnik, nego prvenstveno kao predsjednik Skupštine. Nadzorni odbor i Skupština će donijeti takve odluke, a prijedlog ide u tom smjeru da se na uvjete rada, ovisno o složenosti, uvede dodatak na plaću do 20 posto. Ne mislim da sam preskočio neke instance jer se radi o komunalnom poduzeću, a grad i građani ovise o radu tog komunalnog poduzeća. Ako su oni već došli do toga da obustave rad, dužan sam se kao predsjednik Skupštine, ali i kao gradonačelnik, založiti da se problem riješi. Svojim postupkom ja njima nisam donio nikakvu odluku, ali sam ih informirao o tome da se na tome radi i u kojem smjeru to ide. - za SBplus kazao je gradonačelnik Željko Glavić, dodavši kako direktor Komunalca Lovrić i dalje ima njegovu podršku.
Provjerili smo i što je požeška podružnica Sindikata dosad radila kako nezadovoljstvo radnika iskazano prije par mjeseci ne bi eskaliralo štrajkom i saznali kako je već 14. lipnja 2021. godine Sindikat gradonačelniku i tadašnjem direktoru uputio Prijedlog za povećanje materijalnih prava radnika, a potom je i sadašnjem direktoru, Domagoju Lovriću, na stol stiglo isto. Kad se ništa nije događalo, iz središnjice Sindikata u požeški je Komunalac poslana požurnica za ostvarivanje traženih materijalnih prava.
Kako je gradonačelnik Glavić već ranije najavio da će se zalagati za povećanje plaća svima - kako onima u uredima, tako i onima 'na kantama' - ostaje nejasno zašto radnicima nije rečeno da će u travnju dobiti prvu uvećanu plaću za ožujak; prvenstveno kako bi bio izbjegnut jutrošnji scenarij.
Što je pokazao ovaj štrajk nekolicine radnika požeškog Komunalca imenovan socijalističkom kovanicom 'obustava rada'?
Sindikat i Radničko vijeće pokazali su se kao nedorasli situaciji zbog čega su demonstrirali kako nisu zaslužili status kojeg imaju u Komunalcu. To priznaju sami, kad kažu kako radnici nisu znali da krše osnovni red i proceduru kojima su ih oni sami trebali poučiti. To govore i ove dvije činjenice: Prvo, radnici im ne vjeruju zbog čega su ispunjenje svojih zahtjeva potražili sami, kao da nisu članovi Sindikata i, drugo, Skupština Društva ih ne priznaje kao partnere jer gradonačelnik nije 'razgovor' vodio s njima nego izravno s ilegalnim štrajkačima.
Osim toga, ovim 'razgovorom' gradonačelnika i pobunjenih radnika, potpuno je ruiniran autoritet direktora tvrtke koji predstavlja i zastupa poslodavca. Sam poslodavac ga je predstavio nesposobnim činiti osnovni posao – da upravlja poslovanjem društva i njegovim zaposlenicima.
U konačnici, posljedice ne samo u ovoj gradskoj tvrtki mogu biti višeslojno destruktivne.
Naime, zbog čega 'sutra' neka druga grupa zaposlenika u nekoj drugoj gradskoj tvrtki ili Ustanovi ne bi, prema istom modusu operandi, putem 'razgovora' s gradonačelnikom, odnosno, predsjednikom Skupštine, zatražila i ishodila svoje zahtjeve – mimo svih pravila i propisane procedure?
Pukao bi sustav i došlo bi do anarhije. I prije nas su utvrdili kako je „put u pakao popločen dobrim namjerama".