2643
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Bitno je reći kako mi ne možemo prevenirati niti spriječiti ugroze koje se događaju. Naša je zadaća da saniramo posljedice, odnosno da štetne posljedice svedemo na minimum i organiziramo život stanovnika u uvjetima ugroze na najbolji mogući način - kazao je brodsko-posavski dožupan i načelnik Županijskog stožera Civilne zaštite, Stjepan Bošnjaković, na današnjoj svečanoj sjednici obilježavanja Dana Civilne zaštite.
Iste one čiji su pripadnici tijekom prošle godine imali niz značajnih intervencija, počevši od poplava, preko ekološkog incidenta sa zagađenjem vode do eksplozije u Rafineriji nafte u bosanskom Brodu kada su u svega 15 minuta bili spremni i za prihvat ozlijeđenih iz susjedne zemlje.
- Mislim kako smo na sve te tri velike krizne situacije koje su obilježile proteklu godinu odgovorili pravovremeno i kvalitetno te na kraju spriječili moguće posljedice - kazao je u ime Stožera civilne zaštite njen drugi čovjek, Pavo Baričić, dodavši kako uz čestitku pripadnicima Civilne zaštite u ovoj godini želi puno manje intervencija.
Pa iako svi priželjkuju da ih ne bude, spremaju se za njih kao da će izbiti već sutra. Ulaže se u edukaciju i obučavanje, ali i opremu. Upravo s tim ciljem, na današnjoj svečanoj sjednici održana je prezentacija tekućih i budućih planova Stožera. Prezentiran je provedeni projekt JENTRAP u sklopu kojega je Brodsko-posavska županija vodeći prijavitelj projekta: „Zajednički doprinos transnacionalnoj spremnosti za izvanredne situacije u slivu rijeke Save – JENTRAP". Nositelj projekta u Republici Srbiji je Grad Šabac, a kao partneri u provedbi projekta također sudjeluju CTR - Razvojna agencija Brodsko-posavske županije d.o.o., Zavod za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije, Vatrogasna zajednica Brodsko-posavske županije te Zavod za javno zdravlje Šabac.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 889.656,92 EUR sufinanciranog u iznosu od 80%, od čega udio na hrvatskoj strani iznosi 445.204,07 EUR. Projekt se financira iz IPA II Prekograničnog programa Hrvatska-Srbija 2007.-2013. Od ukupnog iznosa projekta, oko 70 % sredstava namijenjeno je za nabavu opreme za zaštitu i spašavanje od poplava.
Opći cilj projekta je postići transnacionalnu spremnost za obranu od poplava i smanjenje šteta od poplave u slivu rijeke Save. Specifični ciljevi projekta su: podržati djelotvornu pripravnost kriznih stožera za opasnost od poplava u Brodsko-posavskoj županiji i općini Šabac te podržati zajedničke poboljšane mjere sigurnosti i zaštite okoliša te sustav ranog upozorenja za površinske vode. Kao ciljane skupine projekta istaknuti su krizni stožeri – Stožer civilne zaštite Brodsko-posavske županije i Krizni štab Grada Šapca te njihovi ključni zavodi: Zavod za javno zdravstvo, Zavod i službe za hitnu medicinu, spasilačke službe i timovi, vatrogasne postrojbe, nevladine organizacije, lokalne i regionalne vlasti u slivu rijeke Save.
Najavljen je i projekt JENTRAP 2 kojem je cilj sprječavanje poplava zajedno sa susjednom BiH. - Koncem prošle godine prijavili smo projekt Jentrap 2 koji je vrijedan oko 1,4 milijun eura. Riječ je o projektu koji je sada u početnoj fazi, a ako projekt prođe te bude ugovoren mogao bi krenuti krajem godine - najavio je Bošnjaković.
Na današnjoj Svečanoj sjednici stožera Civilne zaštite potpisan je i Sporazum o sufinanciranju opremanja i osposobljavanju specijalističkih postrojbi civilne zaštite Brodsko-posavske županije za razdoblje 2019. – 2021. godine između Brodsko-posavske županije i Grad Nove Gradiške, a na platou ispred zgrade Brodsko-posavske županije prikazan je dio opreme koji koriste postrojbe sustava Civilne zaštite, a od čega je dio nabavljen upravo zahvaljujući projektu JENTRAP 1.