2032
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ako je suditi po onome što se danas moglo čuti na koordinaciji župana s načelnicima i gradonačelnicima Azil u Slavonskom Brodu bit će izgrađen do svog punog kapaciteta od 112 pasa.
Podsjetimo, Grad Slavonski Brod do sada je izgradio 40 posto prostora Azila, a s obzirom na zakonske propise koji obvezuju jedinice lokalne uprave i samouprave na osnivanje skloništa za nezbrinute životinje nudio je Brodsko-posavskoj županiji sufinanciranje nastavka izgradnje te zajedničko korištenje prostora. Iako Županija načelno niti u jednom trenutku nije odbila taj prijedlog, on još uvijek nije bio zaživio jer je u cijelu priču valjalo uključiti i općine. Njima je Brodsko-posavska županija, koja je u svom proračunu za Azil izdvojila 50 tisuća kuna, još ranije uputila dopis za sufinanciranjem, a konkretni pomaci učinjeni su na današnjoj Koordinaciji.
- Grad Slavonski Brod do sada je u dokumentaciju i izgradnju 40 posto Azila uložio 2,5 milijuna kuna, a do završetka cijelog projekta i kapaciteta od 112 pasa treba osigurati 3,5 milijuna kuna plus PDV. Znači riječ je ukupno o gotovo 6,9 milijuna kuna u kojima bi trebale participirati sve općine i gradovi te sukladno tome dobiti i broj određenih mjesta za pse s područja svojih općina. Načelnici su dobili rok da do 1. svibnja ove godine svojim općinskim vijećima prezentiraju i od njih dobiju suglasnost za sufinanciranje ovoga projekta koji je na dobrobit svih - za SBplus, odmah po završetku sastanka, izjavio je Željko Burazović, pročelnik Županijskog UO za poljoprivredu.
Naime, prijedlog je da svaka jedinica lokalne samouprave participira u troškovima dovršetka izgradnje skloništa za životinje sukladno postotku broja stanovništva u ukupnom stanovništvu na temelju kojeg će se odrediti postotni iznos potrebnih financijskih sredstava. Brodsko-posavska županija također će participirati u dovršetku izgradnje skloništa za životinje, a sukladno uloženim sredstvima za izgradnju skloništa od 112 mjesta predviđenih za pse svaka od 26 općina i 2 grada imat će pripadajući broj mjesta predviđen za pse, i to prema postotnom udjelu uloženih sredstava svih 28 jedinica lokalne samouprave.
Azil u Slavonskom Brodu, podsjetimo, radi od 9. siječnja ove godine, ali za sada zbrinjava pse samo s područja Grada. Tako će biti sve dok općine i Nova Gradiška ne donesu i službene odluke. Naime, Zakon je s prvim danom ove godine obvezao jedinice lokalne uprave i samouprave da imaju osnovana skloništa za nezbrinute životinje. Unatoč brojnim sastancima koji su po općinama održani tijekom prošle godine mnogi od njih nisu donijeli niti odluke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama i divljim životinjama, a vrlo mali broj je do 30. lipnja prošle godine riješio prebrojavanje i čipiranje pasa nepoznatih vlasnika, koji zapravo predstavljaju najveći problem. Načelnici su se, čini se, opustili tijekom prošle godine koja im je kao godina prilagodbe omogućavala da napuštene životinje odvoze u ugovorne azile izvan županije. Za općine s istočnog dijela Brodsko-posavske županije bio je to Azil u Vinkovcima, a za one sa Zapada Azil u Pakracu. No, to je vrijedilo do 31. prosinca prošle godine. Prva dva mjeseca ove, a i sve naredne dane do donošenja konačne odluke na vijećima, ovisit će o dobroj volji nadležnih inspekcija.
S obzirom na to da je sufinanciranje nastavka izgradnje i smještaja te veterinarske skrbi napuštenih pasa u Azilu u Slavonskom Brodu najjeftinije rješenje za sve, teško je povjerovati kako pozitivne odluke neće biti donesene. Baš kao što je pozitivna suradnja koja je na ovom polju postignuta između Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije pokazala kako ipak postoje projekti oko kojih se mogu složiti.
bpz2011@ . . zašto sramota jednih i drugih? Pa grad je za svoje građane napravio azil, kako bi ispoštovao zakon o kojem se raspravljalo i koji je donesen prije dvije godine...Županija i općine nisu mrdnule kur*em da bi to riješile...Zakoni... Prikaži sve se trebaju poštovati! Jedni i drugi (općine i županija) bi se trebali posuti pepelom i priznati da nisu učinili ono što su po zakonu trebali. bpz2011, malo objektivnosti ti ne bi škodilo!
borat@ . . "Kako Slavonski Brod već ima Azil za napuštene životinje, ali u njemu se ne zbrinjavaju životinje s područja Brodsko- posavske županije, zbog malog kapaciteta, hoće li se županija uključiti u proširenje kapaciteta postojećeg azila u Slavonskom Brodu... Prikaži sve i na taj način riješiti problem", pitao je tog 11. rujna, 2017. županijski vijećnik Duspara. Marušić je odgovorio kako će se voditi u skladu sa Zakonom. - Ne vidim razlog da postojeći azil u Slavonskom Brodu ne bude glavni centar za prihvat. Ako novi Zakon kaže da će Županija biti ta koja mora reagirati... to ćemo staviti u proračun. Problem postoji u općinama kao jedinicama lokalne samouprave koje ne raspolažu sredstvima za tako što - kazao je tada župan Marušić. Zakon kaže da će županija biti ta koja mora reagirati, prisiliti općine da se drže zakona...Do danas županija nije još ništa učinila. Grad odrađuje svoje obveze poštujući zakon...drugi se još natežu, a zakon kaže da moraju osigurati dostojan život psima...A EU zakoni nas tjeraju to učiniti...