5196
Prikaza
5
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nevrijeme koje je u nepuna dva tjedna na području sedam općina Brodsko-posavske županije nanijelo štete na usjevima, povrću i voću aktualiziralo je pitanje protutučne obrane, tako da je ta tema bila aktualna i na danas održanoj sjednici Županijske skupštine.
Naime, u Velikoj se vijećnici zgrade županijske uprave o protutučnoj obrani raspravljalo i nedavno, točnije početkom lipnja, kada je pročelnik županijskog UO za poljoprivredu Željko Burazović vijećnike upoznao s podatkom da su u sezonu obrane od tuče, koja starta prvim danom svibnja, prisavska sela ušla bez protutučnih raketa.
- Stanje je takvo da su sve rakete sa istočnog dijela županije dislocirane na drugi dio. U ovoj sezoni nema provedbe protutučne obrane. Učinit ćemo sve da isprovociramo situaciju da se obrana nastavi kao i ranije. - kazao je pročelnik Burazović i danas, odgovarajući na vijećnička pitanja.
Na terenu su, pak, voćari zadnjeg dana prošlog tjedna također istaknuli da je protutučna obrana najučinkovitija. No, mišljenja je jedan od najvećih voćara ovoga područja Branko Branković, kako iza svega stoji 'sprega ministarstva i osiguravajućih kuća'.
- Ukinuli su nam protutučnu obranu, koja je tvrdim 'preučinkovita', i pozvali nas da se osiguramo. Za osiguranje mog voćnjaka država daje 120 tisuća kuna, a ja 50, što je ukupno 170 tisuća kuna samo za moj voćnjak. Pa mi bi za tih 170 tisuća kuna mogli kupiti raketa da obranimo cijelu okolicu. A govorimo samo o iznosu za moj voćnjak. No, nije ovdje u pitanju nedostatak sredstava, nego sprega ministarstva i osiguravajućih kuća i zbog toga će oni naći novac za osiguranje mog voćnjaka, ali ne i za rakete - tvrdi Branković.
To da je protugradna obrana učinkovita s Brankovićem se slaže i Nikola Veočić, koji je protutučne rakete svojevremeno i proizvodio u slavonskobrodskoj Alatnici, a koji se, proteklog tjedna, zatekao s voćarima u Brankovićevu voćnjaku.
- Stalno je pitanje treba li nam protutučna obrana ili ne. Ono što je bitno istaknuti je da postoji teoretska podloga o tome da vrijedi. Mnogi tvrde kako se protutučna obrana koristila samo u komunističkim zemljama, no to nije tako. Pa imaju ju i u Švicarskoj, Austriji, Americi. U Argenetini imaju tvornicu.
Hrvatska je prije rata trošila 50 posto jugoslavenske proizvodnje raketa, a nije imala ni jednu tvornicu. Srbija je imala tri, Crna Gora dvije i Makedonija jednu tvornicu. Budući smo mi u Alatnici nešto slično radili prije rata, nakon rata sam dogovorio da radimo protutučne rakete u Brodu i trajalo je to nekih desetak godina da bi bilo ugašeno iz već više puta opisanih i javnosti poznatih razloga vezanih uz globalno tržište. Uglavnom, nakon toga smo došli do situacije da smo, kao i prije rata, i nakon rata počeli uvoziti rakete iz Srbije - priča Nikola Veočić, dodajući kako je danas ključno u cijeloj priči donijeti jasan stav.
- Ono što je meni poznato je kako Hrvatska danas uvozi nekih oko dvije tisuće komada protutučnih raketa. To je tako smiješna brojka da se treba reći da u Hrvatskoj zapravo nema protutučne obrane jer sa dvije do tri tisuće raketa ne može provesti sustav obrane od tuče u zemlji. To ne postoji. Imamo preko tri stotine lansirnih postaja i na njih dvije tri tisuće raketa. Pa tu se samo može reći da se ustvari čuva nekakva državna organizacija protutučne obrane, koje u stvarnosti na terenu niti nema - zaključuje Veočić, naglašavajući kako niti osiguranje niti mreže ne mogu zamijeniti protutučnu obranu.
Istu onu za koju on, dodaje, misli da bi Hrvatska trebala imati jer uz ostalo ima razvijenu jako dobru infrastrukturu, ima radarske centre, lansirne postaje, ima stručne ljude. - Imamo sve, ali sa tisuću - dvije tisuće raketa se ne može raditi - poručio je Veočić.
Patak, nažalost, cijela naša poljoprivreda se temelji na poticajima. Poticajima po hektaru, grlu, trećoj mjernoj jedinici, po svemu, samo ne po prinosu. Ja sam apsolutno za to da onaj tko proizvede više i kvalitetnije i dobije više subvencije. Samo što... Prikaži sve bi onda najveći dio dobili veliki industrijski poljoprivrednici pa bi seljaci graknuli kako "država pomaže Todorića i Pipunića", a neki baja iz Bebrine ne može zbog toga otplatiti svoj traktor od milijun kuna... Poljoprivreda mora, kao i ostale grane gospodarstva, ovisiti samo o ponudi i potražnji, a ne biti pod snažnim utjecajem države. Jer gdje država prođe, tu trava ne raste; umjetno se održavaju na životu mnogi koji bi trebali propasti, a to plaćaju oni koji rade pozitivno pa na kraju svi gube. Apropo osiguranja, ne želim ulaziti u to koje je bolje ili lošije, ali iz osobnog iskustva znam da ni ona koja posluju po EU nisu puno drugačija od naših; ako postoji ijedan razlog da ne isplate policu, oni će se toga držati. Na kraju krajeva, nitko poljoprivrednike ne tjera da se osiguraju. Ako su spremni prihvatiti rizik i klade se da neće biti tuče, poplave ili nečeg trećeg, nema problema. Samo kad se nešto od toga dogodi, a dogodi se svake godine, nema onda trčanja pod majicu državi i traženja sise
PatakKlis, naravno da je Euroherc, a vjeorojatno i Jadransko najgore osiguranje. Čiji su i kako su nastali, nije ni čudo. Lopovija od samog početka. A što se tiče poljoprivrednog osiguranja, bolje ga je ne imati jer ionako ne dobiješ ništa... Prikaži sve kad dođu procjenjivati štetu.
livada....u principu se slazem s tobom za vecinu danasnjih "poljoprivrednika" ali ne smijemo stavljati ih u isti kos jer se dobro zna tko radi i obradjuje zemlju a tko samo uzima poticaj .Nazalost,vise je ovih koji uzimaju poticaj . Jedan... Prikaži sve moj prijatelj koji se zaista bavi poljoprivredom i ima sve svoje strojeve i puno zemlje je jednom prilikom rekao "neka se daje poticaj za ugrozene vrste i one koje su u deficitu ali nek poticaj bude na proizvedenu robu ,dakle na gotov proizvod a ne na hektare i hektare zemlje a usijeva nigdje . A sto se tice tvog komentara za osiguravajuce kuce , pa ovdje i nije rijec o tome da drzava isplacuje stetu vec upravo osiguravajuce kuce koje su znatno skuplje od protugradnih raketa koje bi mogle sprijeciti stetu . Stipe kaze da je znanost dokazala da one ne utjecu pa se pitam jeli nasa znanost jaca i bolja od Austrijske,Svicarske itd. koji jos uvijek koriste te rakete!? U clanku covjek samo istice da bi se sa toliko novaca koliko se daje osiguranjima puno vise moglo napraviti u zastiti raketama . Osiguranja!? Pa ima li vecih lihvara,prevaranata od njih !? Kad sklapas ugovor o osiguranju onda je sve krasno i sjajno no ako slucajno trebas naplatiti stetu ,onda su u stanju da te u grob posalju (svi su isti ) . Iz osobnog iskustva euroherc je NAJGORI i najpokvareniji .
Nemam pojma kolika je učinkovitost raketa, nemam pojma koliko često tuča uništi nasade, ali znam da mi je pun kurer toga da se poljoprivreda pomaže poticajima, naknadama štete i ostalim sredstvima koje svi plaćamo, a nikad manje prinosa. Kao što... Prikaži sve država neće nadoknadit štetu od tuče za polupane šajbe na autima (nego osiguravajuća kuća ako je ugovorena polica osiguranja), kao što država neće nadoknaditi štetu za izgoreni stan (nego osiguravajuća kuća ako je ugovorena polica osiguranja), tako država ne treba nadoknaditi ni štetu na nasadima, već poljoprivrednici trebaju osigurati svoje nasade. Osim što im država subvencionira i do 70% police (što je samo po sebi nonsens), što bi još trebali? Da država dekretom mora otkupiti sav urod po unaprijed dogovorenoj cijeni bez obzira na količine i kvalitetu? Nemam pojma tko je dotični voćar iz članka, nije on ni bitan, već je bitan ogroman broj "poljoprivrednika" koji se bave time samo radi poticaja i drugih naknada, a ne da zarade od proizvodnje i prodaje svojih proizvoda. To nesumnjivo vodi k danu kada će država reći "STOP", a onda će se svi čuditi kao pura dreku kako uvozimo jabuke, šljive i kruške, a jadna slavonija zjapi prazna...