2563
Prikaza
0
Komentara
SBplus: Novi Proračun je izglasan i veći je za četrdeset posto od ovogodišnjeg. Što ste sve u njega uvrstili?
Gradonačelnik Puljašić: Usvojili smo najvažniji fiskalni dokument za iduću godinu. Proračun je rekordan, 172 milijuna kuna, a sastoji se od niza socijalnih, razvojnih i strategijskih projekata koji nas vode u budućnost, koji omogućuju zapošljavanje i razvoj. Jer, bez poticanja razvoja gospodarstva nema niti zapošljavanja mladih, a bez zapošljavanja mladih nije moguće voditi pronatalitetnu politiku koja je od životne važnosti ne samo za naš Grad nego i cijelu zemlju.
Istina, velik utjecaj na povećanje proračuna ima i odluka hrvatske Vlade da financiranje osnovnog školstva bude bilancirano preko Grada. Međutim, proračun je narastao i zbog velikih projekata naših komunalnih poduzeća. Jedan od njih je desetak milijuna kuna vrijedna zamjena stare javne rasvjete novom LED rasvjetom. Uvođenjem LED rasvjete, uštedjeti ćemo dovoljno novca da financiramo kredit koji namjeravamo podići za tu namjenu.
SBplus: Koje biste ovogodišnje projekte izdvojili kao najznačajnije?
Gradonačelnik Puljašić: Najvažniji za Požegu, ali i cijelu Požeštinu je projekt Aglomeracija, vrijedan 120 milijuna kuna. Konačno smo ušli u taj projekt kojim ćemo riješiti problem otpadnih voda i osigurati da ovaj zdravi okoliš bude održiv te da budućim generacijama ostavimo bolje okruženje nego što smo ga mi zatekli. U našu Orljavu vraćat će se čista voda i time osiguravamo postojanje dijela kvalitetne turističke ponude grada za budućnost, ali i zdravlje naših sugrađana. Poduzetnički inkubator također je bitan projekt. Napunili smo ga prije dva mjeseca, a traži se mjesto više. Ove godine riješili smo i nekoliko požeških 'crnih točaka' u prometu, poput izgradnje nogostupa na mjestima gdje je to bilo iznimno bitno.
SBplus: Kako Požega stoji s povlačenjem 'europskog novca'?
Gradonačelnik Puljašić: Lora je gradska Razvojna agencija koja djeluje u sklopu Poduzetničkog inkubatora. No, ona ne samo da vodi čitav Inkubator, nego služi i nama za izradu razvojnih projekata. Većina projekata u razdoblju 2014.-2021. je već u fazi ugovorenosti. Ubrajamo se u visoko razvijene gradove zbog čega se možemo javiti na malo tih natječaja. No, najuspješniji projekt, Kulturnu baštinu, vrijedan 40 milijuna kuna, prihvaćen je. Nakon tolikih godina, napokon, krećemo u izgradnju i opremanje muzeja nužnog za grad Požegu. Naša ministarstva bila su korektna i što se tiče naše knjižnice koju gradimo od 2006. godine i nadam se da ćemo nagodinu, za Dan Grada, otvoriti tu top kulturnu instituciju s novom tehnologijom koja će biti korisna i ljudima izvan Požege. Veliki uspjeh naše Uprave je i taj što smo počeli graditi Cesarićevu dvoranu. Nažalost, dosad, Požega nema niti jednu sportsku dvoranu, što je apsolutno neprihvatljivo. Smatram kako naša djeca imaju pravo na jednake uvjete kao i ona u drugim gradovima, zbog čega vjerujem kako ćemo taj cilj uskoro i u cijelosti ostvariti.
SBplus: Turistička promidžba počela je brendom 'Brda i doline'. Ima li već pozitivnih rezultata?
Gradonačelnik Puljašić: Ne obećajemo 'brda i doline', nego uistinu nudimo kvalitetan brend koji će posjetiteljima omogućiti uživanje u svim našim ljepotama. Iz ove gradske kuće, koja je na 160 metara nadmorske visine, za tri minute smo na gotovo četiristo metara. Kad je lijepo vrijeme, vidi se sve od Save pa, pretjerat ćemo, gotovo do Drave. To je iznimna značajka ovog grada, a njegova kultura i povijest omogućuju nam da kvalitetno radimo na jačanju turističke ponude. Ipak, najjači adut Požeštine su prekrasni ljudi, širokog srca i slavonske duše. Kad dođete u Požegu - prvi put ste turist, drugi put prijatelj, a treći put ćemo se, vrlo vjerojatno, već 'skumiti'.
SBplus: Kakva je suradnje Grada Požege s ostalim slavonskim gradovima?
Gradonačelnik Puljašić: Svjesni smo kako, s aktualnim sadržajima, u Požegi turiste možemo zadržati maksimalno tri dana. Slavonski se gradovi, stoga, moraju udružiti u ponudi bogatstva u različitosti. Iznimno dobro surađujemo s Vinkovcima, Đakovom, Našicama, Belim Manastirom, a suradnju želimo proširiti i na Novu Gradišku te Slavonski Brod. Slavonija može biti izvozni brend te imati turiste kroz cijelu godinu.
SBplus: Što biste poželjeli čitateljima SBplus-a i Vašim sugrađanima za nadolazeće blagdane?
Gradonačelnik Puljašić: Osim onog klasičnog - ljubavi, mira sreće i blagostanja - poželio bih im da uvijek traže dobro u ljudima te da nikada drugome me čine ono što ne žele da netko čini njima. Sretan Božić i uspješnu godinu želim svim ljudima dobre volje.