SLAVONSKI BROD - Uz obilježavanje Međunarodnog dana invalidnih osoba, i Dana volontera, slavonskobrodsko Povjerenstvo za osobe s invaliditetom, četvrtu godinu zaredom, dodijelilo je nagrade najvolonterima i najposlodavcu, a priznanja najzaslužnijima jučer je u Gradskoj vijećnici uručio gradonačelnik Mirko Duspara, piše Glas Slavonije.
Slavonski Brod je jedina lokalna zajednica koja nagrađuje najposlodavca
Slavonski Brod je jedina lokalna zajednica koja dodjeljuje nagradu najposlodavcu, pokrenutu u cilju senzibiliziranja poslodavaca za brojnije zapošljavanje osoba s invaliditetom. Najzaslužniji, koji je prepoznao važnost poštovanja različitosti te osigurao posao stopostotnom invalidu Aniti Lovreković na poslovima administrativne tajnice, vodeći računa o njezinoj preostaloj radnoj sposobnosti, ovogodišnji je najposlodavac Ivica Kožul, vlasnik tvrtke Kožul d.o.o.
- Ako smo svjesni činjenice da imamo vremena onoliko koliko smo planirani za ovaj život i ako ga posvetimo invalidu, osmijeh na licu je sigurna plaća - kazao je Ivica Kožul, dometnuvši kako je riječ o izvrsnoj radnici, koja se odlično uklopila u ekipu.
- Trudimo se da budemo vedri dio njezina života kojeg će se uvijek sjećati - kaže Kožul poručujući i drugim poslodavcima kako nagrada nije samo u novcu nego u onome što nije financijski mjerljivo.
Za volonterski angažman pojedinaca koji nesebičnim angažmanom pridonose da se sugrađani s invaliditetom osjećaju manje napušteni, Povjerenstvo je na prijedlog udruge Loco moto nagradu dodijelilo Mariji Leaković, koja ovdje volontira dva desetljeća i svoj je život doslovce podredila potrebama udruge.
- Cijeli život sam uz invalidnu sestru. Kada sam prvi dan došla u udrugu, osjetila sam toplinu i radost. I danas me ispunjava njihov optimizam da je unatoč svim problemima život svakim danom sve bolji - kazala je Marija.
Na prijedlog osoba s mentalnom retardacijom slavonskobrodskog Kluba Regoč nagradu je za dvadesetogodišnji predani volonterski rad primila i Ana Rosandić. Vodeći uspješno folklornu i kazališnu radionicu, članove nerijetko prevozi i vlastitim automobilom.
- Kada se jednom uđe u njihov svijet koji je pun ljubavi, oni vas jednostavno zarobe i ostajete s njima cijeli život - navodi Rosandić svoje razloge za volontiranje.
U kategoriji stručnog volontiranja, na prijedlog Društva multiple skleroze Županije brodsko-posavske, nagrada je pripala profesorici filozofije i religijske kulture Snježani Jergović, koja volontirana na neprofitnom radiju FM 92. Ova urednica emisije Školarka bavi se svim pitanjima važnim za osnovno i srednjoškolsko obrazovanje.
- Želim slobodno vrijeme provesti tako da educiram građane i pozovem ih da za sve što žele reći mogu iskoristiti ovaj medijski prostor - kaže Snježana.
Antonela Debeljak iz Okučana od svojih srednjoškolskih dana volontira u Zlatnom cekinu, radeći posebno s djecom koja imaju poteškoće u razvoju:
- Prekrasno je to iskustvo, vratim se kući puna ljubavi i zato poručujem drugima da dođu i iskuse koliko su ta djeca bogatstvo.
Povjerenstvo je ove godine dodijelilo nagradu i u posebnoj kategoriji - poput nagrade za životno djelo - a s razlogom ju je zaslužio vremešni Antun Vuković, kao roditelj i dugogodišnja potpora osobama s intelektualnim poteškoćama, u Centru za inkluzivnu djelatnost.
- Lakše je pomagati i drugom davati nego tražiti pomoć, priznanje meni je i njihova zasluga - kazao je ovaj vrijedni volonter, možda na najbolji način ilustrirajući dragocjenost pomaganja.