1209
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Bojenjem dvorišnih zidova u plavu boju, nastavnici i učenici Osnovne škole Milan Amruš za djecu s teškoćama u Slavonskom Brodu obilježili su nadolazeći Dan svjesnosti o autizmu, programom koji su nazvali "Oboji svijet u plavo".
Dječje zaigrani, uz pomoć starijih učenici ove škole, poslali su poruku o tomu koliko je važno govoriti da je broj djece oboljele od autizma u porastu, da su oni tu i da je važno podizati svijest o njihovoj nazočnosti i onome sa čime se oni i njihovi roditelji svakodnevno nose.
- Svojevremeno smo imali jedno do dva djeteta s dijagnozom autizma na deset tisuća. Nažalost, unatrag par godina porast je veliki pa brojimo i do 70-ero djece na deset tisuća. Porast oboljele djece od autizma vidljiv je u svijetu, ali i kod nas. U Osnovnoj školi "Milan Amruš" imamo osam odgojno-obrazovnih skupina za djecu s poremećajima iz spektra autizma s tim da u svakom razrednom odjeljenju imamo po jedno takvo dijete. I u redovnim školama, u kojima su integrirana djeca s teškoćama u razvoju, u većoj mjeri riječ je upravo o djeci s tom vrstom poremećaja - istaknula je ravnateljica škole, Nataša Čošić, dodajući kako su u školi cijeli ovaj tjedan posvetili aktivnostima na podizanju svijesti o ovom sveobuhvatnom poremećaju koji je prisutan od ranog djetinjstva.
I ovdje je, kao i kod svih drugih poremećaja, važna rana dijagnostika i rana terapija, no nažalost roditelji ove djece i tu nailaze na poteškoće. - Zapravo je najveći problem ta rana dijagnostika, odnosno, rani interventni sustav. Kada roditelji s djetetom koje kasni u govoru i ima problem socijalne komunikacije krene na dijagnosticiranje prođe i dugi niz godina, ne mjeseci, nego godina kada dobiju dijagnozu i kada mogu uopće imati pravo na tretmane na rehabilitaciju iz sustava. To je prvi problem. Mi ovdje u školi imamo odgoj i obrazovanje do 21 godine života. No, što nakon toga? Tko će preuzeti skrb za njih nakon 21 godine života, čime će se oni baviti, kako će provoditi slobodno vrijeme svoje neko radno vrijeme pitanja su koja muče i nas i roditelje - dodala je Čošić.
U školi čine sve kako bi djecu s autizmom osposobili da budu što samostalniji. Nije to nimalo jednostavan rad čak niti za profesore rehabilitatore, jer 'svako dijete s autizmom je specifično i jedinstveno.' - Vi kada upoznate jedno dijete s autizmom upoznali ste samo to jedno dijete s autizmom. Svako od njih cijeli taj spektar nekakvih poteškoća ispoljava na svoje načine. Svako je posve drugačiji. U školi tako imamo učenike koji svladavaju nastavne predmete, a imamo i one koji to ne mogu pa su smješteni u skupine gdje svladavaju program osposobljavanja za svakodnevni život kako bi postali što samostalniji. - istaknula je Antonija Maričević koja kao profesor rehabilitator u OŠ Milan Amruš radi skoro 15 godina, od čega deset godina u skupinama s učenicima s poremećajima iz autističnog spektra, dodavši kako je veliki problem nedostatak udruga i stručnjaka koji bi pomogli roditeljima u edukaciji što u školi pokušavaju nadomjestiti radionicama.
Unatoč teškim uvjetima rada, u prvom redu prostornim, u školi se trude postići maksimum. Vide to i roditelji čija djeca pohađaju OŠ "Milan Amruš". - Moja Maja je do desete godine jela čokolino na bočicu, a sada normalno sjeda za stol i jede ono što je pripremljeno. Nekome se to ne čini puno, za nas je to veliki napredak. To što je naučila ovdje u školi primjenjuje i kod kuće. Napredak koji ovi nastavnici postižu s našom djecom je veliki, a siguran sam da bi bio i veći da postoje bolji uvjeti rada - kazao je Danijel Paladinić iz Slavonskog Broda.
On je samo jedan od roditelja čije dijete pohađa u ovu školu. Ne idu u nju samo djeca s područja Slavonskog Broda nego i iz ostalih mjesta Brodsko-posavske županije. A od kuće do škole i obrnuto prevoze ih školski kombiji. - Imamo tri kombi vozila od kojih jedno vozi djecu na istok do Babine Grede, drugo ide na zapad do Bilica i Davora, a treće vozi na području grada. Naš najstariji kombi ima više od 800 tisuća prijeđenih kilometara i bilo je nužno zamijeniti ga, za što smo od Brodsko-posavske županije dobili 300 tisuća kuna koje će biti utrošene u nabavku novog vozila - najavila je ravnateljica Čošić. Ugovor o sredstvima potpisan je danas, a nakon što škola raspiše i provede javnu nabavu, novac će iz županijskog proračuna biti prebačen na račun škole.