1784
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Grad Požega jedan je od 20 gradova - središta županija te je samim time 'suočen' s nužnosti za digitalnom transformacijom kako bi bio usklađen s današnjim vremenom, a sve kako bi građanima i gospodarstvu bila pružena kvalitetna usluga.
Teritorijalno grad obuhvaća površinu od 133,75 kilometara kvadratnih i ima 31 naselje u kojima, prema najnovijem popisu stanovništva iz 2021. godine, žive 22.364 stanovnika.
Trenutno, Grad, ali i trgovačka društva čiji je osnivač, koriste određene aplikacije i sustave koji znatno unaprjeđuju poslovanje i suradnju s tvrtkama te povećavaju kvalitetu usluge prema građanima.
Na službenoj stranici Grada Požege, objavljen je Poziv za dostavu informativne ponude - izrada dokumentacije o nabavi za postupak javne nabave opreme i usluga za implementaciju projekta "Smart City Požega” - uvođenje digitaliziranih i pametnih javnih usluga na području Grada Požege.
Jedna od tih digitalnih i pametnih javnih usluga upravo je proširenje postojeće javne gradske Wi-Fi mreže te videonadzor javnih površina.
Javna gradska WI-FI mreža
Naime, u Požegi je, od jeseni 2020. godine, na određenim lokacijama postavljena gradska WiFi mreža financirana sredstvima EU.
- Plan je proširenje postojeće WiFi mreže na parkove, tržnicu, igrališta i ostala mjesta okupljanja građana, kako bi se građanima osigurao bežični Internet zadovoljavajućih brzina prijenosa te kvalitetan pristup mobilnim aplikacijama za korištenje planiranih usluga pametnog grada. Za pojedine lokacije potrebno je realizirati bežične komunikacijske linkove te osigurati mrežu velikog kapaciteta prijenosa podataka (za prijenos video signala u svrhu nadzora javnih površina). - pojašnjavaju u projektnom zadatku.
Trenutno u Požegi postoji osam pristupnih točaka javne gradske WiFi mreže (zelene točke na karti) - centralni trg (tri), krak pješačke zone, Trg Sv. Terezije, Veleučilište u Požegi, autobusni kolodvor i Sportsko-rekreacijski centar. Prema projektnom zadatku, novih 28 područja (narančaste točke na karti), također, će biti pokriveno gradskom WiFi mrežom i to u: Babinom Viru na tri adrese, Tekija, Sportsko-rekreacijski centar na još dvije adrese, Osnovna škola Dobriša Cesarić (dvije), gradski bazeni i gradska kuglana (dvije), srednjoškolski centar (dvije), požeška bolnica (dvije), željeznički kolodvor, dječje igralište „Pod gradom", Sportska dvorana Tomislav Pirc, pješačka zona (još tri), OŠ Julija Kempfa (dvije), OŠ Antuna Kanižlića, gradska tržnica (dvije) i Požeška gora (tri).
Kako smo već naveli, projektom Smart City Požega planirano je i postavljanje videonadzora na javne površine grada, a sve kako bi bila povećana sigurnost građana, ali i imovine. Prema planu, kamere bi trebale biti postavljene na javnim parkiralištima i na lokacijama gdje najčešće nastaju štete kao posljedica vandalizma ili sličnog postupanja u kojemu krivci rijetko bivaju pronađeni.
Ovo su lokacije (označene na karti brojkom) koje bi trebale biti pokrivene videonadzorom: Gradska uprava Grada Požege - Parkiralište i prostor ispred zgrade i parkiralište i prostor iza zgrade, Trg Svetog Trojstva - parkirališna mjesta i javne površine te OŠ Antuna Kanižlića, OŠ „Dobriša Cesarić", OŠ Julija Kempfa i Veleučilište u Požegi (prostor ispred zgrade), ulica Antuna Kanižlića - dvorana Tomislav Pirc i Gradska knjižnica, ulica Pape Ivana Pavla II - parkiralište i pješačka zona, Trg Svete Terezije - pješačka zona, ulica Pod gradom - dječje igralište i ulaz u park, pješačke zone u ulicama Dragutina Lermana, Cehovskoj, Mesničkoj i Svetog Florijana.
Kamere će dobiti i javne površine u sljedećim ulicama: Kamenita vrata, Matice Hrvatske, Vučjak 2 (Zelena tržnica), Fratarski put 7, Slavka Kolara (igralište), Osječka (javne površine oko bazena, kuglane, studenski dom i parkiralište požeške bolnice).
Pod videonadzorom će također biti Sportsko-rekreacijski centar, željeznički i autobusni kolodvor te Park Zvečevo.
Kada je riječ o postavljanju kamera na glavnim prometnim pravcima pri ulasku i izlasku iz grada, one će se nalaziti na: raskrižju Osječke i Šokačke ulice, Šokačke ulice i Stjepana Radića, Vidovci, Hrvatskih branitelja i Jurja Križanića, kružnom toku Zagrebačke ulice i Šijačke ceste te Sokolovoj ulici.
Hoće li ovakvi 'potezi' Grada doprinijeti boljitku i kvaliteti života građana, a samim time i gospodarstvu, pokazat će vrijeme.