SLAVONSKI BROD - Nakon što je Nacionalni stožer uveo mjeru primjene Covid potvrda, odnosno negativnih testova za one koji se ne žele cijepiti, u Hrvatskoj su se, uz od ranije poznate lažne negativne PCR testove, pojavile i lažne COVID potvrde.
Mediji su puni napisa o dijelu zdravstvenih djelatnika koji, za određeni financijski iznos, lažno cijepe one koji se ne žele cijepiti, ali bi rado imali Covid potvrdu kako bi zbjegli plaćanje testiranja. 'Ostavio sam tisuću kuna, a sestra je cjepivo protiv koronavirusa špricnula u prazno', svjedočenje je objavljeno u članku koji je Jutarnji list objavio otkrivajući kako funkcionira crno tržište Covid-potvrda, za koje se u Hrvatskoj navodno plaća od 100 do 500 eura.
U ovom trenutku u Republici Hrvatskoj Covid potvrdu mogu dobiti osobe cijepljene cjepivom protiv bolesti, kao i svi oni koji su preboljeli koronavirus, i to 11. dan od datuma prvog pozitivnog PCR testa. U javne ustanove bez Covid potvrde mogu ući oni koji imaju negativan nalaz PCR testa ili brzog antigenskog testa. No, tu je i četvrta skupina građana. To su oni koji nisu preboljeli Covid-19, ne pada im na pamet cijepljenje, no isto tako ne žele gubiti vrijeme na neugodna i "prečesta” testiranja. Upravo je dio njih spreman kupiti svoju Covid-potvrdu. I o tome se sve češće priča. Navodno takvih osoba ima i na području Brodsko-posavske županije. Spominje se čak da je i jedna tvrtka koja ima veći broj radnika na radu u inozemstvu, a koji se ne žele cijepiti, pribjegla kupovini Covid-potvrda i špricanju cjepiva sa strane. Ako je vjerovati kuloarskim pričama u tom su slučaju zdravstveni djelatnici išli u domove nekih radnika kako bi se sve obavilo što je moguće diskretnije. Navodno je ista procedura korištena i od strane poslodavaca koji su u Hrvatsku 'uvezli' nekoliko građevinskih radnika iz drugih država. Koliko je zapravo u tome istine?
- Policijska uprava brodsko-posavska za sada nije imala niti jednu prijavu lažnog cijepljenja odnosno kupovine Covid potvrda. - za SBplus komentirala je glasnogovornica Policijske uprave brodsko-posavske Kata Nujić.
Za ovakve slučajeve ne znaju niti u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije. - Mi cjepiva dijelimo na punktovima za cijepljenje i liječnicima obiteljske medicine. Znamo koliko je cjepiva podijeljeno i koliko je ljudi procijepljeno i te brojke odgovaraju. Je li netko od njih cjepivo potrošio u prazno mi ne možemo znati. Ali ako ima onih koji znaju trebali bi to prijaviti policiji koja je i nadležni za taj dio - za SBplus kazao je ravnatelj brodsko-posavskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Ante Cvitković.
Dakle, ako je vjerovati saznanjima zdravstvenih djelatnika i policije slučajeva prijevare na području PU brodsko-posavske nije bilo, ili barem nisu evidentirani. No, ako netko i razmišlja o tome valjalo bi znati kako kazneno djelo čini i onaj tko koristi lažnu Covid potvrdu, ali i onaj tko ju daje.
- Osoba koja bi koristila takvu COVID potvrdu činila bi kazneno djelo krivotvorenja isprava za što je zapriječena zatvorska kazna u trajanju do tri godine. Ukoliko bismo uspjeli dokazati da je netko uzeo novac kako bi lažno cijepio i time izdao lažnu COVIID potvrdu počinio bi kazneno djelo zlouporabe položaja kao i kazneno djelo ovjeravanja neistinitog sadržaja. Za oba su zapriječene zatvorske kazne u trajanju od šest mjeseci do pet godina - za SBplus kazala je glasnogovornica PU brodsko-posavske Kata Nujić.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -