SLAVONSKI BROD - Iako Grad Slavonski Brod, kao i sve druge jedinice lokalne uprave i samouprave, ima slabih točaka koje kritičari i neistomišljenici aktualnog gradonačelnika Mirka Duspare mogu i trebaju napadati - iz nepoznatih razloga – nekima su mete uglavnom jake strane grada, što prigovore čini smiješnima i lako oborivima.
Jedan od takvih, smiješnih i oborivih prigovora, jest onaj gradske vijećnice Slavice Lemaić izrečen na račun gradskog gospodarenja otpadom. Svoje je mišljenje iznijela tijekom današnje rasprave o Izvješću gradskog komunalnog poduzeća Komunalac d.o.o.
Lemaić je, kao dio svoje kritike, pročitala dijelove službenog demantija Regionalnog centra za gospodarenje otpadom „Šagulje", objavljenog na njihovoj stranici povodom prethodne objave mišljenja gradonačelnika Duspare o radu te tvrtke.
„Grad Slavonski Brod ne želi reći konkretnu činjenicu da će Centar primati samo ostatni otpad koji iznosi samo 35 posto od ukupno nastalog otpada. Preostalih 65 posto otpada morao bi sam zbrinuti, a na toj činjenici Grad godinama ne radi ništa. Prema planu gospodarenja otpadom grada Slavonskog Broda, uz sve ostale preduvjete trebalo je izgraditi Sortirnicu i Kompostanu, što Grad nije učinio niti se konkretno očituje o tim projektima na svojim službenim stranicama. Kako je jasno da se Plan ne ispunjava, građani Broda će morati plaćati visoke penale Europskoj Uniji sve dok se ne počnu ponašati u skladu sa zakonskom regulativom i postanu Grad recikliranja, a prestanu primitivno odlagati sav nastali otpad.".
Podsjetimo, kritika koju je Lemaić citirala dolazi od Regionalnog centra za gospodarenje otpadom koji je osnovan u studenom 2010. godine - kao županijsko komunalno trgovačko društvo - a koji niti 11 godina kasnije nije počeo s radom. Prognoze o tomu kada će konačno 'proraditi' neprestano se mijenjaju. Posljednje su davale nadu kako će to biti trinaest godina od osnivanja, a sada se 'spominje' tek 2026. godina.
Dakle, Centar još uvijek fizički ne postoji i ne gospodari otpadom triju županija (jer su se kasnije projektu priključile sisačka i požeška županija), ali Društvo trenutno posluje u uredima Brodsko-posavske županije za koje ne plaća najam, na adresi Trg Pobjede 26a u Slavonskom Brodu.
Prosječna neto plaća predsjednika Uprave Josipa Grgića, dipl.ing.stroj., u 2020. godini iznosila je 10.948 kuna. Od 2013. godine je na direktorskoj poziciji i upravlja nepostojećim Centrom.
Taj nepostojeći Centar proziva Grad Slavonski Brod za nečinjenje i upozorava na plaćanje penala te naglašava kako će „primati samo ostatni otpad", no ne govori kada će do toga napokon doći.
I dok Centar duže od desetljeća 'rješava dokumentaciju', Grad je ove godine, izgradnjom četiriju novih kazeta na odlagalištu Vijuš-jug, osigurao dodatni kapacitet za odlaganje otpada, dostatan za naredno sedmogodišnje razdoblje.
Očigledno, ni tako velika razlika u kvaliteti ova dva gospodarska subjekta nije dovoljna da bi potisnula iracionalnu netrpeljivost gradske vijećnice Lemaić, ustvari, prema Gradu Slavonskom Brodu, a ne prema njegovu gradonačelniku Mirku Duspari.
- Da su otvorili Šagulje, mi ne bismo imali tu investiciju od šest milijuna kuna. Grad je morao osigurati mjesto za deponiranje otpada. I pored toga, jedan smo od boljih gradova u pogledu gospodarenja otpada. Cijela država plaća penale, ali Slavonski Bord najmanje. Ova država kasni u svemu pa i u tome. - zaključno je o ovoj temi kazao gradonačelnik Mirko Duspara.
Ako promatramo regiju, onda je Slavonski Brod uvjerljivo na čelu po odvojenom sakupljanju komunalnog otpada s 29,2 %, dok Nova Gradiška ima tek 4,28 %, Požega 17,7 %, Vinkovci 6,23 %, Đakovo 12,59 %, Osijek 28,6%, Davor 4,73% itd. pisali smo prije godinu dana.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
-
e24be26695da9b22b35a08f8a759be580506473a31.10.2021. u 13:45
Zašto nismo iselili našu deponiju na neku uređenu parcelu istočno od grada? Ograditi, urediti i gospodariti njome a ovu hrpu smrada ukloniti iz grada?
- Prikaži sve komentare
-