AP/SBplus
207
Prikaza
0
Komentara
U Osijeku je danas održana konferencija za medije SDP-a na kojoj su saborske zastupnice Sanja Bježančević i Ivana Ribarić Majanović upozorile na posljedice predloženih izmjena i dopuna Zakona o lovstvu, koje bi se idući tjedan trebale naći pred zastupnicima u Hrvatskom saboru. Na konferenciji su sudjelovali i lokalni predstavnici SDP-a, uključujući saborskog zastupnika Marija Milinkovića te predsjednika osječkog SDP-a Gorana Kušeca.
U uvodnom obraćanju zastupnica Sanja Bježančević istaknula je kako je Osijek odabran kao mjesto održavanja konferencije upravo zbog činjenice da se nalazi u srcu hrvatske poljoprivredne proizvodnje te zbog aktualnih političkih poruka koje posljednjih dana dolaze iz Osječko-baranjske županije.
„Nalazimo se s pogledom na polje, na ono što predstavlja motor gospodarske aktivnosti naše županije. Upravo zato danas govorimo o poljoprivredi i o problemima s kojima se poljoprivrednici suočavaju“, poručila je Bježančević, osvrnuvši se i na nedavne izjave HDZ-ove županice Nataše Tramišak o tome da SDP „nema što tražiti“ u Osječko-baranjskoj županiji, ocijenivši takvu retoriku neprimjerenom i štetnom za demokratski dijalog.
„Postavlja se pitanje znači li to da u ovoj županiji nema mjesta za kritiku, za drugačije mišljenje i za građane koji smatraju da stvari mogu biti bolje. Županija pripada svim njezinim stanovnicima, a ne jednoj političkoj opciji“, rekla je Bježančević, naglasivši kako brojni pokazatelji ukazuju na ozbiljne razvojne probleme istočne Hrvatske. Podsjetila je da je - prema podacima Europske komisije - istočna Hrvatska među najmanje razvijenim regijama Europske unije te da Osječko-baranjska županija zaostaje po nizu socioekonomskih pokazatelja, uključujući prosječnu plaću, mirovinu i razvijenost gospodarstva.
Posebno je upozorila na činjenicu da ulaganja županije u poljoprivredu ne prate važnost tog sektora za regionalno gospodarstvo.
„Poljoprivreda je strateška gospodarska grana ove regije, a sredstva koja županija izdvaja za njezino poticanje ne čine ni jedan posto ukupnog proračuna. To dovoljno govori o tome gdje se nalaze stvarni prioriteti aktualne vlasti“, zaključila je Bježančević.
Govoreći o prijedlogu novog Zakona o lovstvu, saborska zastupnica Ivana Ribarić Majanović ocijenila je kako se njime poljoprivrednicima i vozačima šalje jasna poruka da će sami snositi posljedice šteta koje uzrokuje divljač.
„Nisu problem samo riječi koje vladajući upućuju političkim protivnicima. Problem su potezi ove Vlade kojima sada i poljoprivrednicima poručuju da nemaju što tražiti u Slavoniji“, rekla je Ribarić Majanović, istaknuvši kako samo obrazloženje zakonskih izmjena potvrđuje da postojeći sustav gospodarenja divljači ne funkcionira. Upozorila je na dugotrajne sudske postupke, neujednačenu sudsku praksu, rast šteta te sve veće financijsko opterećenje građana i države.
Prema njezinim riječima, umjesto da riješi uzroke problema, Ministarstvo poljoprivrede predlaže model kojim se odgovornost prebacuje na oštećenike.
„Ako vam divljač uništi usjev, morat ćete dokazivati da ste poduzeli sve moguće mjere zaštite. Ako vam divljač istrči pred automobil, morat ćete dokazivati da niste krivi za nastalu štetu. Istodobno se odgovornost lovoovlaštenika dodatno smanjuje“, upozorila je ova političarka koja i sama ima OPG.
Posebno problematičnom ocijenila je odredbu prema kojoj su poljoprivrednici dužni samostalno financirati i postavljati zaštitna sredstva te poduzimati mjere kojima će spriječiti ulazak divljači na svoje površine.
„Najskandalozniji dio zakona je zahtjev da poljoprivrednici provode ciljano čuvanje dobara i istjerivanje divljači. To praktički znači da bi poljoprivrednici trebali usred noći obilaziti svoje njive i tjerati krda divljih svinja. Ako to ne učine, riskiraju gubitak prava na odštetu“, rekla je Ribarić Majanović, dodajući kako je posebno sporna formulacija prema kojoj mjere zaštite moraju biti „učinkovite“, jer upravo ta odredba otvara prostor za odbijanje gotovo svakog zahtjeva za naknadu štete.
„Ako je divljač probila zaštitu i napravila štetu, uvijek će se moći tvrditi da zaštita nije bila dovoljno učinkovita. Time se stvara gotovo nemoguć položaj za poljoprivrednike koji će vrlo teško ostvarivati svoja prava“, upozorila je.
Govoreći o prometnim nesrećama koje uključuju nalete na divljač, Ribarić Majanović istaknula je da će vozači biti prisiljeni dodatno se osiguravati kako bi zaštitili svoju imovinu, što će posebno pogoditi stanovnike ruralnih područja.
„Mnogi građani danas jedva podmiruju troškove registracije vozila. Sada im se poručuje da sami snose rizik ili da dodatno plaćaju police osiguranja. To je još jedan trošak koji se prebacuje na leđa građana“, rekla je Ribarić Majanović, zaključivši kako SDP smatra da je jedino pravedno rješenje ono prema kojem odgovornost za štetu snosi onaj tko upravlja divljači te da država mora osigurati učinkovit sustav gospodarenja divljači, kontrolu njezine brojnosti i zaštitu građana od šteta koje nastaju.
„Da je sustav funkcionirao, danas ne bismo raspravljali o zakonu koji najveći teret prebacuje upravo na poljoprivrednike i vozače. Ovakav prijedlog ne rješava problem, nego ga prebacuje na one koji su već godinama izloženi štetama i nesigurnosti“, poručila je Ribarić Majanović.