863
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Slavljenički je ovo tjedan za policijske uprave i postaje diljem zemlje. U svakodnevnom radu, upravo su policijski službenici neizostavni suradnici predstavnicima medija i novinarima. Tako su i današnje prijepodne proveli zajedno na slavonskobrodskom korzu.
- Čestitam svim policijskim službenicama i službenicima Dan policije i blagdan svetog Mihovila. I ubuduće ćemo se truditi izvršavati sve naše zadaće kako bismo doprinijeli što većoj sigurnosti građana. Zahvalio bih se i pojedincima i institucijama koje nas podržavaju u našem radu, kao i onima s kojima dijelimo zajedničke interese. Dan policije obilježili smo 26. rujna, prisjećajući se kolega koji su svoje živote položili na oltar domovine. U prostorijama Prometne policije održana je kratka svečanost na kojoj su pročitana imena onih stradalih u Domovinskom ratu. Načelnik je uručio 13 zahvalnica građanima i pojedincima za izuzetno zalaganje, hrabrost i solidarnost, a dodijelio je i 28 pohvalnica policijskim službenicima za postignute rezultate pri obavljanju službenih zadaća. Održana su i sportska natjecanja te podijeljene prigodne nagrade najuspješnijima. - kazao je o proteklom tjednu zamjenik načelnika policijske uprave Ivica Kovačević, struč. spec. crim.
Policajci su građanima koji su se našli na Trgu danas pokazivali opremu i tehniku koju koriste ili susreću u svakodnevnom radu. Brođani su mogli vidjeti i kako izgledaju različite vrste opojnih sredstava i droga.
- Ovdje imamo droge - marihuanu, hašiš, kokain, amfetamin, heroin i ecstasy. Naš posao je da saznajemo informacije o tomu gdje se nalazi droga te da pokušavamo spriječiti njezino širenje. Droge su danas sveprisutne i puno dostupnije mladima, a Slavonski Brod po tomu nije izuzetak. Rat je to koji se vodi dugo vremena. Izložili smo ovdje i testove za različite vrste droga. To su preliminarni testovi, slični onima koje svi građani mogu kupiti u ljekarnama. Pravo vještačenje, pak, za nas provodi Centar Ivan Vučetić iz Zagreba te su ti rezultati jedini provjereni i sigurni. - kazao je Boris Rakić, Služba kriminalističke policije.
Kako policija mijenja svoje metode, tako i oni s druge strane zakona prilagođavaju svoje ponašanje. No, pandemija je također donijela neke promjene.
- Korona je odradila svoje. Droge se danas više koriste po kućama nego na ulicama. Ulična redukcija se posljednjih desetak godina promijenila pa su se promijenile i navike. Puno je više toga npr. na nekakvim kućnim partyjima no što ćete zateći nekoga da se drogira na javnom mjestu. - kazao je kolega iz iste Službe, Ivan Janžić.
Onima koji se s oružjem ne susreću svaki dan, neobično je bilo vidjeti sve izloženo u centru grada. Službenici su strpljivo otkrivali sve bitne informacije o svojim štandovima.
- Izložili smo tromblonsku, minobacačku, protupješačku rasprskavajuću odskočnu minu, protuavionsko streljivo, različite vrste ručnih bombi,... To je tek dio opreme s kojom se susrećemo. Akcija „Manje oružja-manje tragedija“ traje već dva desetljeća te omogućuje da na siguran način bude zbrinuto oružje ili streljivo koje građani imaju u svojim domovima. Sve to završi najprije kod nas u skladištu, potom sve odvozimo u regionalno skladište, a nakon toga na organizirano uništavanje na vojnom poligonu. - otkrio je Krunoslav Erdeši, policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu.
- Građanima danas pokazujemo i različite uređaje za mjerenje brzine. Ima ih više vrsta - samo s videozapisom, s videozapisom i zvukom ili samo s izmjerenom brzinom. Izložili smo i alkometar marke Dräger koji mjeri koncentraciju alkohola u litri izdahnutog zraka te kufer koji nosimo kada se obavljaju očevidi prometnih nesreća. - pokazao nam je policijski službenik Marko Andrej Tambur.
- Ovdje imamo puške pumperice, snajpersku pušku, VHS jurišnu pušku, rasklopivu palicu, HS2000 pištolj, dva modela za ispaljivanje suzavaca i gumenih metaka, megafon, ovan, balistički štit za talačke situacije i upade u objekt,... Kad sve nosimo, teži smo dvadesetak kilograma. I to znamo na sebi nositi satima - i na plus 40 i na minus 15. - kazao je Tomislav Damičević, policijski službenik za foto- i videodokumentaciju slavonskobrodske Interventne jedinice.
Današnju priliku iskoristili smo i za nešto osobnije razgovore. U uniformi su policajci profesionalci, ali prije svega - samo su ljudi.
- Za policiju sam oženjen. Radim već 31 godinu. Poruka mladima? Onaj tko to voli neka dođe raditi, a onom tko to ne voli, bolje je neka ne dolazi. Nisu svi za sve. Nešto se mora voljeti da bi to radio. Zato sam ostao toliko dugo u sustavu. Policajac si 24 sata. Navikneš se na to, uđe ti u krv, postane normalno. Ne smiješ to zloupotrijebiti, zapovijedi moraš izvršavati koliko god bile teške i držati se zakona. Postanete dio toga i to ide. Ima puno loših, ali puno više dobrih trenutaka. Što nas ne ubije, to nas ojača. - poručio je Damičević koji iz službe još ne planira u mirovinu jer 'ne zna što će raditi kad jednom ne bude policajac'.
Takva predanost poslu, uistinu, rijetko se viđa i u drugim, manje zahtjevnim, zanimanjima.