Poštovani,
Dana 26. srpnja 2013., na portalu sblpus.hr, objavljen je članka pod naslovom: „Vrući krumpir u Dusparinim rukama", a na temu odlaganja građevinskog otpada na deponiji Vijuš. S obzirom da se u spomenutom čanku navodi niz netočnih konstatacija i informacija moramo istaknuti slijedeće;
Informacija da se na gradskoj deponiji Vijuš ne može odlagati građevinski otpad u potpunosti je netočna. Jedina gradska deponija u gradu Slavonskom Brodu nalazi se na kč.br. 4865/2 k.o. Brod i veličine je cca 16 ha. Jugozapadni dio navedene čestice namijenjen je za odlaganje građevinskog otpada.
U praksi to znači slijedeće; ukoliko građani nakon obavljenih radova imaju građevinskog otpada moraju ga prije svega dovesti na gradsku deponiju i predati radnicima TD Komunalac na samom ulazu. Naime, upravo su radnici TD Komunalac zaduženi za transport i zbrinjavanje građevinskog otpada na dijelu deponije koji je za to predviđen.
Ulaz na gradsku deponiju nikada nije bio dopušten za građanstvo, što je istovremeno bilo teško kontrolirati zbog tehničkih uvjeta odnosno nepostojanja ograde oko deponije. Kao što znate Grad Slavonski Brod postavio je ogradu oko dijela deponije Vijuš u sklopu pripremne faze projekta sanacije deponije Vijuš, a sami radovi na projektu sanacije deponije započet će već ove godine.
U članku se nadalje tvrdi kako su odlaganje građevinskog otpada na deponiji Vijuš zabranili inspektori Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te citiramo „ne samo rekli, nego i naredili pa je, sukladno tome, već odloženi otpad, mulj iz „crnog potoka" koji je nedavno saniran, morao biti uklonjen i privremeno premješten u krug Slavonije DI."
Informacija da su odlaganje građevinskog otpada na deponiji Vijuš zabranili inspektori Ministarstva zaštite okoliša netočna je, jednako kao i tvrdnja da je mulj iz „crnog kanala" građevinski otpad. Naime, autor spomenutog članka morao bi znati da je u pitanju iznimno onečišćen otpad, s obzirom da je spomenuti mulj uklonjen iz kanala kojim je godinama prolazila industrijska, otpadna voda iz pogona Slavonije DI.
Kako se u trenutku čišćenja kanala nije znao njegov točan sastav mulj je poslan na analizu i klasifikaciju otpada. S obzirom da se na rezultate klasifikacije otpada mora čekati mulj je svakako morao zbrinuti izvođač radova na čišćenju „crnog kanala. Izvođač radova to je prvo učinio neovlašteno odlaganjem mulja na granicu parcela kč.br. 4845,4847 i 4848/1 ko.Brod.
Zbog jakih neugodnih mirisa i činjenice da je u pitanju potencijalno vrlo onečišćen materijal stanari obližnjih kuća sasvim logično su se pobunili na odlaganje takvog materijala u blizini njihovih domova. Na cijeli slučaj reagirala je inspekcija Ministarstva i naložila izmještanje spornog mulja u dvorište Slavonije DI do objave rezultata klasifikacije. Prema informacijama kojima raspolaže Upravni odjel graditeljstvo Grada Slavonskog Broda rezultati još uvijek nisu stigli.
Autor članka nadalje ističe „ Članak 5. Pravilnika o gospodarenju građevnim otpadom (Narodne novine broj 38 iz 2008.) izričito zabranjuje odložiti građevni otpad na mjestu nastanka kao i na lokacijama koje nisu za to predviđene. Ali isti taj pravilnik ovlaštenim za zakonito zbrinjavanje otpada smatra svaku „pravnu i fizičku osobu-obrtniku koja, temeljem Zakona o otpadu, posjeduje dozvolu za gospodarenje građevnim otpadom i ovlaštenik je koncesije za gospodarenje građevnim otpadom.... Ovdje je potrebno naglasiti kako je lokalna zajednica, u ovom slučaju Grad Slavonski Brod, odavno trebao raspisati natječaj za dodjelu koncesije, ali to nikada nije učinio. Kada će – ne zna se".
Svakako moramo istaknuti da se pitanje velikih količina otpada ne mora nužno rješavati koncesijama. Naime, građevinski otpad ne predstavlja kostantan priliv otpada poput komunalnog otpada. U tom smislu nije iste veličine kao komunalni otpad.
Naime, postojeći pravilnici i zakoni omogućuju uporabu građevinskog materijala / otpada i na samim gradilištima, naravno od strane ovlaštene i registrirane osobe. Upravo na taj način zbrinjava se najveći dio građevinskog otada čime se istovremeno znatno smanjuje količina građevinskog otpada koja se odvozi i odlaže na gradsku deponiju.
S poštovanjem,
Damir Klaić, dipl.ing.građ. pročelnik Upravnog odjela za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Grada Slavonskog Broda
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Kahfrate28.07.2013. u 17:18
Na temelju članka 10. stavak 2. Zakona o otpadu («Narodne novine» br. 178/04, 111/06,k 110/07 i 60/08) Županijska skupština je na 27. sjednici, održanoj 6. listopada 2008. godine, donijela Plan gospodarenja otpadom Brodsko-posavske županije za razdoblje 2008. – 2015. godine... Prikaži sveine ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ... ... ...Molim autora članka o brodskom otpadu neka ispita što je napravljeno u županiji nakon donešenog Plana gospodarenja otpadom. Taj plan može naći na internetu (word format). ....Pitanje otpada je kompleksno pitanje, a sve je vezano za novac....kojega nemamo...
-
Kahfrate28.07.2013. u 16:58
maestro@ Zanimljivo je kako autor članka završava članak:..." Ali nije do Žanka. Gradonačelnik Mirko Duspara i koalicijska vlast imaju vrući krumpir u svojim rukama".... Znači, svi dosadašnji gradonačelnici nisu riješili problem otpada i, eto, to sada treba riješiti Duspara... Pa... Prikaži sve valjda će ga riješiti... A što je sa županijskim deponijem? ...u kojem nadležnost, analogijom, ima župan i HDZ, na čelu s Perom Ćosićem? Usput, dolje možete vidjeti što piše "Komunalac" o riješavanju nastalog otpada:..................................................................................................................................................................................... Redoviti odvoz otpada RJ «Higijena» u sastavu Komunalac d.o.o. provodi na području grada organizirano sakupljanje i zbrinjavanje: Komunalnog otpada i otpada nastalog u procesu proizvodnje sličnog komunalnom otpadu; Zelenog otpada nastalog košnjom trave, obrezivanjem drveća, uređivanjem vrtova, čišćenjem groblja, tržnice, itd.; Uličnog otpada nastalog čišćenjem ulica (djelatnošću RJ «Zelenilo i čistoća»). Glomazni otpad prikuplja se organizirano dva puta godišnje (proljeće i jesen) u akciji «Volim svoj grad», ali se i izdvaja iz komunalnog otpada i privremeno pohranjuje na odlagalištu gdje ga preša i odvozi poduzeće «Reciklaža Vukovar». Građevinski otpad dovozi se na odlagalište gdje se upotrebljava za prekrivanje deponiranog otpada. Redovitim odvozom otpada obuhvaćeno je 17.287 kućanstava površine 1.436.302m2 te 1584 pravnih osoba površine 455.875m2. Temeljem Odluke o komunalnom redu otpad se odvozi jedan puta tjedno. Odvoz otpada vrši se kamionima autosmećarima i to na način da je grad podijeljen na 20 približno jednakih terena. Prikupljeni otpad deponira se na gradskom odlagalištu Vijuš-jug u iskopanu kazetu i prekriva inertnim materijalom. Ulazak na odlagalište je kontroliran, svaki se evidentira, vizualno pregleda dovezeni otpad i usmjerava na mjesto predviđeno za istovar. Radno vrijeme odlagališta: Zimsko:listopad-ožujak 6h i 30 min-17,00 h ponedjeljak- 6h i 30 min - 12,00 h subota Ljetno: travanj-listopad 6h i 30 min-20,00 h ponedjeljak- 6h i 30 min - 12,00 h subota Za radnog vremena odlagališta, građani mogu vlastitim prijevozom dovesti i deponirati otpad. Manju količinu mogu odložiti u kontejnere koji se nalaze na samom ulazu, a veću količinu izravno na deponiju. Na ulazu u odlagalište moraju predočiti osobnu iskaznicu i otpad deponirati na mjesto na koje ih uputi dežurni radnik. Za građane Slavonskog Broda deponiranje je besplatno. Ako netko doživi nešto suprotno od onoga što gore piše u dopisu Komunalca i ne može riješiti svoj problem, može izvjestiti odgovorne u gradskom poglavarstvu kako bi se ispitale okolnosti konkretnog slučaja... Gore je opisano kako se riješava građevinski otpad.... Valja posebno naglasiti kako za riješavanje otpada, bez obzira na vrstu, treba puno love, koju, nadam se, ima maestro...
-
Tonda28.07.2013. u 11:35
Ne ljutite se na @Kahfrate njegov je partijski zadatak da štiti likove i djela iz udruge Pravaš, i on to jadan čini koliko zna i umije. To što pri tome ne koristi argumente i zdrav razum , ne treba vas... Prikaži sve čuditi, takvo je pravilo ponašanja u toj interesnoj skupini.
-
BStipic28.07.2013. u 00:34
nije profesionalno komentirati reagiranje ovoga tipa na objavljeni članak i zato neću raspravljati. Samo poručujem da, u dobroj vjeri, još jednom (ili možda prvi puta) pročitaš i moj članak i ovo reagiranje. Pročitaj i komentare ispod mojega članka, mislim da... Prikaži sve ima i potpisanih imenom i prezimenom. Svako dobro, vojniče partije. Tako se napreduje.
Prikaži sve komentare
-