SLAVONSKI BROD - Kraj je travnja, a Brođanima komarci već 'piju krv na slamčicu'. Posljednjih dana komentatori na društvenim mrežama upozoravaju kako ih je sve više i kako su daleko veći no ranije. Pozivaju Grad Slavonski Brod na brzo djelovanje.
Mi smo se, pak, najprije obratili struci - Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije - koji ima savjetodavnu ulogu, odnosno, jedinicama lokalne i regionalne samouprave daje upute i prijedloge kako se boriti protiv 'letećih nemani'. Njima trenutačna situacija nije iznenađujuća. Vremenske (ne)prilike, primarno velike količine oborina i visok vodostaj Save, učinile su svoje.
- I kao građanin i kao stručnjak, primijetio sam izraženu aktivnost komaraca na slavonskobrodskom području posljednjih dana. Točno je i da su veći no inače, no kao takvi nisu ni manje ni više opasni u odnosu na one manje komarce. Da budemo sasvim konkretni, poduzete su sve moguće stručne aktivnosti i od nas idu stručne preporuke prema izvršitelju DDD mjera, odnosno, naručiteljima - a to su grad i općine. Danas je obavljen monitoring larvi komaraca u vodi i gdje god da je uočena povećana infestacija, ta se voda stajaćica automatski tretira larvicidom. Tako se jako dobro suzbija broj komaraca. Larvicidni je tretman uvijek učinkovitiji od adulticidnog koji svi građani priželjkuju i koji se popularno naziva 'zaprašivanjem'. Treba ići u smjeru 'rušenja' broja komaraca na prihvatljivije razine, no građani moraju biti svjesni kako ih iskorijeniti ne možemo. - kazao je Igor Ivić Hoffman, epidemiolog u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, nastojeći smiriti situaciju i paniku među građanima koji strahuju (i) od različitih bolesti koje prenose komarci.
Već krajem svake godine (a tako je bilo i u 2024.) Nastavni je zavod jedinicama lokalne samouprave proslijedio svoj Program preventivnih mjera deratizacije, dezinsekcije i dezinfekcije, no na gradovima i općinama je da taj program provedu u djelo. Iz Zavoda su i građanima poručili kako u tomu mogu pomoći.
- Građani moraju također paziti da sami sebi ne stvaraju mikroklimu u kojoj će komarci imati gozbu. Lončanice, kade, korita, posude koje mogu zadržavati vodu duže od 12 sati treba maknuti iz dvorišta i okolice kuća. Redovitom košnjom trave i ostalim aktivnostima također možemo doprinijeti smanjenju broja komaraca. - podsjetili su iz Zavoda.
Hoće li na području Slavonskog Broda biti 'zaprašivanja', odgovorio je građanima danas gradonačelnik Mirko Duspara u radijskoj emisiji Radio Broda, 'Gradskih 60 minuta'.
- Svake godine raspisujemo natječaj za tvrtku koja provodi propisane mjere. Izabrana je tvrtka i obavljen je prvi larvicidni tretman, u tijeku je i drugi. Nažalost, vremenski uvjeti - visoke temperature i obilje bara koje su ostale nakon povlačenja Save - uzrokovali su da je dio larvi ostao i sad imamo probleme. Predviđeno je i 'zaprašivanje', ali zbog najavljene kiše - najvjerojatnije tek u ponedjeljak. - kazao je gradonačelnik Duspara.
Obje vrste tretmana trebale bi Brođanima uskoro donijeti olakšanje.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
-
kresimirf23.04.2025. u 14:34
Stručnjaci određuju kako i kada tretirati komarce...Osječani praše komarce iz aviona...i košta ih nekoliko puta više nego nas...Naš sustav primjene je učinkovitiji nego osječki...
-
Klima23.04.2025. u 16:03
Stručnjaci kažeš. I uspješni su . Hoćeš reći da Dr Cvitković iz HDZ-a je uspješan?! Hoće li te kazniti zbog ove izjave gazda!? Obriši komentar dok nije do njega to došlo.
-
-