5748
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Slavonskobrodska Udruga udomitelja Potjeh danas je okupila građane na Trgu Ivane Brlić Mažuranić s ciljem podizanja svijesti o važnosti udomljavanja djece. Predstavnici Hrvatskog zavoda za socijalni rad pružili su podršku ovoj inicijativi.
- Ovdje smo u ime tima za udomiteljstvo. Došli smo podržati našu udrugu udomitelja. Svjesni smo zadaće da smo i mi ti koji trebamo osigurati uvjete za daljnji rad. Na području Brodsko-posavske županije trenutno postoji 85 udomitelja za odrasle osobe i 46 udomiteljskih obitelji za djecu. - izjavila je Marinela Smolčić iz Zavoda.
Nije propustila naglasiti i izazove s kojima se susreću.
-Ljudi se za udomiteljstvo javljaju i interesiraju se, ali nekako imamo i odljev udomitelja radi starosti. Udomitelji koji su bili nekako naša baza sada su već došli u životnu dob da idu u mirovinu. Stoga možemo reći da smo već neko vrijeme obustavljeni u rastu broja udomitelja. - dodala je.
Zbog promjena u stilu života i produženja radnog vijeka, obitelji sve češće traže adekvatnu skrb i za svoje starije članove.
Udomiteljica Melita Kruljac opisala je svoje dugogodišnje iskustvo u radu s adolescentima kao vrlo pozitivno, ne samo za udomljenu djecu već i za svoju biološku obitelj. Naglasila je kako je uspostavila trajne veze s djecom koju je udomila, a mnogi od njih ostali su u kontaktu i postali prijatelji s njezinom vlastitom djecom, što je obogatilo njihove živote i učinilo ih boljim ljudima.
- Imam fantastičnu djecu koja su idealni pratitelji na putovanjima. To su djeca koja, primjerice, vole kazalište jer im njihova biološka obitelj nikad nije mogla pokazati što je to kazalište. Mi udomitelji u Centru znamo napraviti veliko veselje i bude nam svima krasno. - dodala je.
Apelirala je na lokalne vlasti za pomoć u osiguravanju prostora za udomitelje s malom djecom, ističući važnost podrške za najmlađe.
- Imamo troje biološke djece, dvoje posvojene i dvoje udomljene. Tko hoće nađe način, tko neće - taj nađe izgovor. Svima bi nam bilo bolje da i drugi pomažu na takav način jer ne bi bilo toliko nesretne i ostavljene djece. Ustanova je nešto potpuno drugačije, dom je dom, a obitelj je obitelj. - izjavila je Kovačević.
Inspirirana pričom o djevojčici koja je jela čokoladu jednom godišnje, Kovačević je odlučila postati udomiteljica.
- Smatrala sam kako je ružno od nas ostalih žitelja da jedno dijete bude tako željno nečega, dok naša djeca biraju čokolade koje hoće. To je za mene bilo baš nešto poražavajuće. Na udomiteljstvo treba poticati i smatram da će nekoga dirnuti cijela ova priča. Ako potaknemo i jednu osobu, to znači jedno spašeno dijete. - zaključila je Kovačević.
Današnje okupljanje pokazalo je važnost udomljavanja i potrebe za brigom o djeci u Slavonskom Brodu. Udruga Potjeh i predstavnici Hrvatskog zavoda za socijalni rad istaknuli su potrebu za kontinuiranom podrškom i osvještavanjem građana o važnosti udomiteljstva i rada s djecom bez odgovarajuće roditeljske skrbi.