4837
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nije tajna da su cijene nekretnina u cijeloj Lijepoj Našoj značajno porasle. Kupnja, ali i najam istih, danas su skuplji za čak 80 posto u odnosu na 2017. godinu. Hrvatska takav europski trend, iako ne spada među zemlje s najizraženijim poskupljenjima. Prema podacima Eurostata, najveći porast cijena zabilježen je ipak drugdje - u Turskoj, Mađarskoj i Sloveniji.
Zanimljiva je usporedba Hrvatske s Njemačkom, koja se često smatra centrom Europske unije. Naime, cijene najma u većim hrvatskim gradovima usporedive su s onima u gradovima srednje veličine u Njemačkoj. Primjerice, stanovi površine oko 55 kvadratnih metara u širem centru Zagreba i Kaiserslauterna mogu se iznajmiti po sličnoj cijeni, otprilike između 590 i 740 eura.
Sličnu usporedbu možemo napraviti i između Slavonskog Broda i Osijeka, kao regionalnog centra Slavonije. Prema portalu Njuškalo, najskuplji stan za najam u Osijeku, smješten u ‘širem’ centru grada i površine 56 kvadrata, košta 700 eura mjesečno (plus režije), a malo jeftiniji je stan od 51 'kvadrata' u novogradnji, s najmom od 650 eura (plus režije).
U Slavonskom je Brodu, pak, prema istom izvoru, najskuplji stan za najam smješten na Mikrorajonu, s površinom od 62 kvadrata i cijenom od 600 eura (plus režije).
Opremljeni stan srednje veličine, lokacijske i stambene kvalitete u Slavonskom Brodu se može pronaći za oko 300 eura mjesečno, dok je u Osijeku sličan stan nešto skuplji, s cijenom od oko 375 eura.
Kontrast između najjeftinijih stanova još je izraženiji: garsonijera od 18 kvadrata u Osijeku iznosi 200 eura (plus režije), dok najpovoljniji opremljeni stan u Slavonskom Brodu, površine 52 kvadratna metra, košta 150 eura (plus režije). Prosječna cijena najma po metru kvadratnom u Osijeku iznosi 5,03 eura, dok je u Slavonskom Brodu niža, 3,93 eura.
Razlike u cijenama najma stanova između Osijeka i Slavonskog Broda jasno pokazuju kako je Osijek, kao regionalni centar, skuplji od Slavonskog Broda i to u svim segmentima tržišta – od najskupljih stanova do najjeftinijih garsonijera. Razlike mogu biti posljedica viših troškova života i jače potražnje u Osijeku te također ukazuju na širi trend rapidnog porasta cijena nekretnina u Hrvatskoj, koji prati europske promjene - ali uz bitan detalj da je neto plaća Hrvata i dalje jedna od najnižih u Europskoj uniji.