SLAVONSKI BROD - Posljednjih dana jedna od najčešće čitanih, slušanih i polemiziranih tema je prelazak na euro te proces dvojnog prikazivanja cijena. S obzirom na to da je preostalo još manje od pola godine do 'oproštaja', teško se oteti dojmu kako je proces prilagodbe na plaćanje u novoj valuti, nakon 28 godina upotrebe hrvatske kune, stresan te mnogima još nedovoljno jasan.
Iz tog razloga Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, zajedno s Ministarstvom financija, kontinuirano objavljuje nove savjete, upute te odgovore na pitanja građana.
Ovaj put prenosimo u kojim slučajevima nije nužno dvojno iskazivanje cijena, u kunama i eurima, kojeg će obaveza trajati do sredine siječnja 2023. godine. Navedene iznimke ne odnose se na obvezu poslovnog subjekta da dvojno iskazuje ukupan iznos na računima.
Karte i ulaznice
Dvojno iskazivanje cijena nije obvezno na kartama i ulaznicama (javni prijevoz, ulaznice za kazalište, koncerte, ...) koje ujedno ne predstavljaju i račun. Cijene karata i ulaznica trebaju biti dvojno iskazane na cjeniku, etiketi ili na neki drugi vizualno uočljiv način.
Na kartama i ulaznicama koje ujedno predstavljaju račun (na primjer prijevozne karte) obavezno je dvojno iskazivanje cijena te je na njima potrebno iskazati i fiksni tečaj konverzije.
Darovne (poklon) kartice
Kod ponude darovnih (poklon) kartica, za koje su iznosi prethodno definirani, maloprodajna se cijena tijekom dvojnog iskazivanja iskazuje u euru i u kuni.
Međutim, dvojno iskazivanje cijene ne zahtijeva mijenjanje vizualnog sadržaja poklon kartice. Dvojna cijena iskazuje kao što je slučaj i za ostalu robu. Ona može biti navedena na etiketi, naljepnici, polici ispred, ispod ili pokraj poklon kartice
Poklon kartice izdane s iznosom u kuni vrijedit će i nakon dana uvođenja eura te poslovni subjekt treba osigurati automatsko preračunavanje iznosa iz kune u euro primjenjujući pravila za preračunavanje i zaokruživanje.
Programi vjernosti (loyalty)
Poslovni subjekt nije obvezan dvojno iskazati stanja za programe vjernosti (loyalty program i loyalty kartice). Naime, iznosi, odnosno stanja u navedenom programu i na spomenutim karticama ne predstavljaju cijenu određene robe odnosno usluge. Zbog tog će se razloga iznosi do 31. prosinca 2022. prikazivati u kunama, a nakon 1. siječnja 2023. u eurima.
Povratna naknada
Iako je povratna naknada na ambalaži jedan od izuzetaka od obveze dvojnog iskazivanja, u slučajevima kada se cijena povratne naknade iskazuje zasebno na regalnim etiketama ona mora biti dvojno iskazana.
Ambalažu na kojoj je iskazana vrijednost povratne naknade u kuni nije potrebno mijenjati nakon dana uvođenja eura, već se ista koristi do isteka zaliha.
Povratna naknada koja sada iznosi 50 lipa preračunat će se korištenjem fiksnog tečaja koverzije. Nakon zaokruživanja, povratna će naknada iznositi 0,07 eura.
Povrat robe/reklamacije
U slučajevima kada je potrošač kupio robu u kuni, a vrši povrat iste nakon dana uvođenja eura, povrat novca isplaćuje se u važećoj valuti, odnosno u euru prema pravilima za preračunavanje i zaokruživanje propisanim Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
E-bonovi i SIM kartice kod usluga u pokretnoj elektroničkoj komunikacijskoj mreži te plaćene kartice za javne telefonske govornice
U slučajevima kupnje prepaid bona (unaprijed plaćene elektroničke komunikacijske usluge, takozvanog elektroničkog bona za nadoplatu računa), potrošaču se izdaje račun i uz taj račun istovremeno potvrda/voucher o kupljenom bonu. U tom slučaju na potvrdi/voucheru nije potrebno dvojno iskazati cijenu.
SIM karticu koja sadrži i neku novčanu vrijednost (primjerice 20,00 kn) koja je iskazana na ambalaži u kojoj se nalazi kartica nije potrebno mijenjati, odnosno koristi se do isteka zaliha iskazane novčane vrijednost u kuni, a potom se novčane vrijednosti na SIM kartici tiskaju u euru.
U slučajevima kupnje kartice za javne telefonske govornice, koje su stavljene u prodaju prije dana uvođenja eura, potrošaču se izdaje račun te je u tom slučaju dovoljno dvojno iskazati iznos na računu.
Tekstualne (SMS) poruke
Vrijednost i iznos koji se navodi u tekstualnim (SMS) porukama kao obavijest (informacija) na temelju računa ili drugog pojedinačnog akta nije potrebno dvojno iskazati.
Međutim, spomenuta iznimka ne odnosi se na tekstualne (SMS) poruke koje će rezultirati naplatom. Pritom se misli na primjerice poruke zaprimljene za vrijeme boravka u inozemstvu od mobilnog operatora kojima su korisnici obaviješteni da su u roamingu te o cijenama koje se koriste za usluge u inozemstvu u pojedinoj tarifi.
Važno je, također, napomenuti kako automati te samoposlužni uređaji, premda izuzeti od obveze dvojnog iskazivanja, u slučajevima kada se na istima može dobiti račun, na njemu moraju biti iskazane cijene u obje valute.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -