AP/SBplus
195
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svjetski dan kornjača obilježavamo 23. svibnja svake godine. Znanstvenici smatraju kako su kornjače, uz aligatore i krokodile, najstariji živući gmazovi koji su se pojavili još prije 200 milijuna godina na našoj planeti. Lako su prepoznatljive po oklopu koji prekriva njihovo tijelo, a sastoji se od dva dijela - gornji leđni (karapaks) te trbušni (plastron).
Kornjača se ne može izvući iz svoga oklopa - on je dio kostura koji raste s njom i pruža joj zaštitu od grabežljivaca. Prosječni životni vijek je oko sto godina.
U svijetu ima oko 350 živućih vrsta. U Hrvatskoj živi šest vrsta kornjača - od čegaih je pet vodenih, a jedna je vrsta iz porodice kopnenih. Također imamo i jednu invazivnu vrstu, alohtonu crvenouhu kornjaču (Trachemys scripta elegans), koja je najbrojnija, a stigla je kroz trgovinu kućnih ljubimaca u slobodnoj prodaji. Slabije izražena invazivna u istoj kategoriji je i žutouha (Trachemys scripta scripta), a skroz rijetko pronalazimo i tzv. ukrasnu kornjaču (Chrysemys picta).
Autohtona barska kornjača (Emys orbicularis) je jedna od samo dvije postojeće slatkovodne kornjače u Hrvatskoj. Prepoznatljiva je po žutim točkama ili mrljama na crnom tijelu. Ženke su nešto krupnije od mužjaka. Poluvodena je vrsta - što znači da živi i na kopnu i u vodi, većinom u stajaćicama i sporijim tekućicama. Status ove vrste prema IUCN kriterijima - gotovo ugrožena vrsta - te spada u jednu od ciljnih vrsta najveće koordinirane eko mreže u području očuvanja prirode u svijetu.
Karakteristična boja tijela i oklopa je u biti kontrastno žuto-crna - s varijacijama svjetline žute i crne s obzirom na područje u kojem borave. Nastanjena je od Istre, duž jadranske obale te na nekim otocima. Spada u česti odabir kućnih ljubimaca i iznose se iz svojih prirodnih staništa - što uzrokuje ugroženost populacije. Kao i veliki šumski požari.
Iako se Svjetski dan kornjača ne odnosi na morske, koje s vremena na vrijeme posjete naše more - jer one imaju svoj dan obilježavanja, a to je 16. 6. - dužni smo nešto kratko reći i o njima.
Prave grdosije u odnosu na gore navedene vrste - glavata želva (Caretta caretta), vrlo slična zelenoj želvi - razmnožava se u Grčkoj, a našu obalu posjeti u svrhu hranjenja i zimovanja. Zelena želva (Chelonia mydas) rijetko bude viđena - osim ako ih ne donesu jake struje Jonskog mora. Ili ih uginule pronađu na obalama otoka ili kopna.
Prihvatni centar u našoj županiji je Zoološki vrt u Ruščici. Kroz projekt 'Američki došljaci' - a odnosi se na invazivne vrste - Javna ustanova Brodsko-posavske županije Natura Slavonica provodi projekt uklanjanja istih s tri evidentirane lokacije. Također, Javna ustanova Požeško-slavonske županije ima sličan program.
Ako primijetite invazivnu crvenouhu kornjaču na nekoj lokaciji - obavijestite nadležnog čuvara prirode, zaposlenika Javne ustanove, s točnom pozicijom, ili čuvare planinske prirode Planinarskog društva Dilj gora - jer planinari su glavni aktivisti i volonteri, pripadnici lokalne zajednice direktno uključeni u prirodu sa širokim spektrom znanja i saznanja kroz svoje terenske aktivnosti. Također, prijaviti možete i putem aplikacije. Naime, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja izradilo je mobilnu aplikaciju „Invazivne vrste u Hrvatskoj“ - koja je namijenjena široj javnosti, te putem koje građani mogu slati dojave o nalazima stranih i invazivnih stranih vrsta koje uoče u prirodi.
U slučaju kakvih upita vezanih uz kornjače - slobodno možete poslati upit na mail: emys.bufo@gmail.com