1606
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U četvrtak su u dvorani Gradske knjižnice u Slavonskom Brodu svoja mišljenja glede prisilnog vezivanja psihijatrijskih pacijenata sučelili karlovački i slavonskobrodski srednjoškolci - učenici četvrtih razreda. Domaći su 'medicinari' bili afirmacijski, a gostujući negacijski tim ove debate o iznimno osjetljivoj temi koju je organizirala Udruga Vrapččići i sklopu projekta Mala škola psihijatrije u zajednici za buduće zdravstvene djelatnike.
Zadiranje u tjelesnu slobodu, smislenost sintagme 'humano sputavanje', zloupotreba prisilnog vezivanja od strane medicinskog osoblja, zaštita ljudskog dostojanstva, zaštita osoblja i pacijenata koje ugrožava nečije ponašanje, alternativni pristupi i mogućnosti,... - samo su neke od tema kojih su se učenici 'dotaknuli' i prokomentirali ih u 'za' ili 'protiv' stilu, pokazavši izuzetnu zrelost, ali i informiranost te znanje.
- Smatram da su ovakvi programi i teme izrazito bitni za stvaranje kritičnog mišljenja i širenje svjetonazora općenito kada govorimo o pristupu psihijatrijskom bolesniku. Humano sputavanje uvijek treba biti posljednja opcija u liječenju pacijenta. Dakle, trebamo provesti sve mjere koje prethode sputavanju, kao i težiti tomu da do sputavanja uopće ne dođe. Jednako tako je važno u nama, mladim budućim medicinarima, razvijati stav koji će djelovati kao destigmatizacijska intervencija osoba s mentalnim smetnjama na našem putu i radu u struci. - poručila je Iva Grgić iz Medicinske škole u Karlovcu.
U svom je završnom govoru istaknula citat cijenjenog liječnika Stanislava Župića, jednog od osnivača Klinike za psihijatriju Vrapče koji je kazao: "U duševnom bolesniku valja gledati prije svega čovjeka jednako vrijednog drugom čovijeku, tek momentalno bolesnog, takovog koji je 'izvan sebe', koji 'nije kod sebe', ali koji se uvijek može 'povratiti', koji može 'doći k sebi', postati 'priseban' i koji može u etičkom ili intelektualnom pogledu eventualno biti vrijedniji od nas."
Pohvalivši obje ekipe te izjednačivši njihov nastup, predsjednica Udruge Vrapčići i slavonskobrodska psihijatrica Dubravka Ergović Novotny, svojim je završnim govorom dodatno proširila znanje učenika, a nama laicima odgovorila na pitanje koji je pravi put kada je u pitanju ova tema.
- Sputavanje primjenjujemo kad nema drugog izbora. Taj je postupak rizičan za osobu na kojoj se primjenjuje, ali i za osobe koje ga primjenjuju. Zakonom je definirano da pet osoba vrši sputavanje te da za to moraju biti educirane. Osobe koje rade na Psihijatriji svake dvije godine moraju proći internu edukaciju. Ponekad nije moguće primijeniti lijek niti čekati da lijek počne djelovati, a osoba postane bez kontrole, agresivna, samougrožavajuća,... Osim u iznimnim situacijama kad ga se ne može čekati, odluku o sputavanju donosi psihijatar. Zabranjeno je sputavanje koristiti kao metodu kažnjavanja pacijenata. Za prevenciju sputavanja, jako je bitno ozračje na odjelu. No, postoje situacije koje je nemoguće riješiti razgovorom. Isto tako, u takvim je situacijama jednako bitno zaštititi i druge osobe na odjelu koje su se došle liječiti. Pravo na sigurnost imaju i pacijenti i ljudi koji rade na odjelu. Kao alternativa sputavanju se u posljednje vrijeme puno spominju izolacijske sobe. Ja sam ih vidjela u Nizozemskoj. Svaka četiri sata kod takvog pacijenta treba ući, a postoje i izvanredne situacije u kojima osobe same sebe, primjerice, grizu, u nedostatku bilo kojeg drugog sredstva. Stoga je riječ o veoma kompleksnoj temi. - kazala je Ergović Novotny.
Projekt u sklopu kojeg je održana debata usmjeren je prema promicanju jednakopravnosti, socijalne uključenosti te poštivanju ljudskih prava osoba s psihosocijalnim teškoćama. Partneri na projektu su Srednja medicinska škola Slavonski Brod i Medicinska škola Karlovac. Projekt financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske u vrijednosti od 17.620,18 €, a provodi se do 31. kolovoza 2024. godine