724
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Jednokratna plastika - štapići za uho, pribor za jelo, slamke, šalice, čaše, držači za balon - sve je to do prije nešto više od godinu dana još uvijek bilo u upotrebi, sve dok ih Europska unija u potpunosti nije zabranila.
Naime, od 3. srpnja 2021. godine, plastični proizvodi na koje smo naviknuli, zamijenjeni su ekološki prihvatljivijim varijantama poput papira i drveta. Građani su brzo postali svjesni te zabrane jer su počeli dobivati papirnate slamke uz piće u kafićima, čistiti uši, također, papirnatim štapićima, a na privatnim zabavama piti iz takvih čaša.
Iako je riječ o ekološki prihvatljivim proizvodima, građani se, niti nakon više od godinu dana, s tim ne mogu pomiriti. Tema razgovora pokrenuta je (i) na društvenoj mreži Facebook na kojoj je jedna mama podijelila sliku dječje lizalice s papirnatim štapićem koji se u potpunosti rastopio, a djetetova lizalica ostala je gotovo netaknuta. Željela je pokazati kako se brže raspadne štapić koji lizalicu drži, no što dijete stigne konzumirati proizvod. Mnogima se, usto, čini apsurdnim što je štapić lizalice od papira, a omot je i dalje - plastičan.
Raznih je tu (ne)slaganja u komentarima:
„A omot je sigurno i dalje plastičan. Odlične su im te njihove kombinacije. Zgadili mi i sladoled sa drvenim žlicama, a plastičnom ambalažom. I slamke od papira uz sokove su mi vrh.“
„A kad u McDonaldsu dobiješ sladoled u plastičnoj čaši, a ližeš ga s drveta, to mi je najgore! Jesam za ukidanje plastike, ali nema smisla da je čaša plastična, a žlica drvena. Mogla je i čaša biti papirnata!“
„Mojim klincima se to još nije desilo.“
„Otkad su uveli drvene žlice i papirnate slamke, standardni dio torbice su mi silikonske slamke i plastična travel set bešteka.“
Raznih su mišljenja i Požežani koje smo zatekli na terasama kafića tijekom današnjeg dana. Dok jednima smetaju, većina ih niti ne koristi.
- Volim sjesti i popiti kavu u gradu, posebno kada je ovako lijepo vrijeme. Ponekad popijem i sok pa dobijem tu papirnatu slamku, nemam ništa protiv nje jer je niti ne koristim odmah je maknem, no mogu potvrditi da sam čula doista puno ljudi kojima smetaju jer se, kako kažu, brzo tope. - kazala nam je Požežanka Natalija.
Iako stariji preko toga mogu još nekako preći, djeca su ta kojima su slamke iznimno zanimljive (a ponekad i nužne za konzumaciju napitaka) što nam je potvrdio i otac petogodišnje Mije.
- Uvijek kada izađemo van popiti nešto kćer pije Cedevitu i traži slamku uz nju. Pustim je da pije s njom dok ne vidim da se kreće raspadati. Ne želim da mi dijete nekim slučajem pojede papir, iako smo mi kao djeca jeli svašta - papir, pijesak iz pješčanika u kojem smo se igrali, blato,… - i ispali smo dobri. - zaključio je Oliver kroz smijeh.
Za dobrobit prirode, ipak, isplati se kratkoročno 'patiti'. Vjerujemo kako će njezino očuvanje u budućnosti postati smislenije te će plastiku zamijeniti neki manje štetni materijali.