4673
Prikaza
6
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nije predizborno vrijeme, a slavonskobrodski gradonačelnik Mirko Duspara odlučio je u osam dana obići svih šesnaest gradskih mjesnih odbora. Na današnjem, prvom u nizu obilazaka, sa svim svojim pročelnicima, posjetio je naselja Josip Rimac i Jelas. Dakako, odmah smo tu priliku iskoristili kako bismo ga pitali - zašto.
- Dva su motiva za ovakav susret s građanima. Prvi su velike promjene u načinu gospodarenjem otpadom. Pitanja i nepoznanica je puno, a najlakše ih je pojasniti 'uživo'. Bit će tu još puno nezadovoljnih i period prilagodbe trajat će mjesecima, no siguran sam da će nam svima biti bolje kad usvojimo obrasce ponašanja koji su drugdje u Europi već desetljećima svakodnevica. Svaka promjena je teška, ali samo dobrim informiranjem i educiranjem građana možemo ići naprijed. Drugi je motiv izravan kontakt. Ja mogu kao netko tko dolazi sa strane u neko gradsko naselje procijeniti što bi tu trebalo popraviti ili dodati, no nitko to ne zna bolje od onih koji u tim dijelovima grada žive. Dolazi nova 2023. godina i nama je potrebno čuti prijedloge i savjete ljudi kako bismo u toj godini bili bolji. Kritika je također dobrodošla, svjesni smo da je nemoguće da sve radimo savršeno. - kazao je gradonačelnik Duspara nakon jednoipolsatnog druženja s građanima u MO „Josip Rimac“.
Nakon što im je predstavio najveće gradske projekte koji su trenutno u provedbi, uslijedio je niz pitanja i prijedloga.
Obnova te izgradnja staza i cesta i ovaj je put bila nezaobilazna tema. Više puta u tom je kontekstu spominjana Ulica Augustina Jarića kao naročito devastirana i rekonstrukcije željna, dok je Stadionska izdvojena kao lokacija u kojoj bi bilo nužno postaviti uspornike i tako smanjiti divljačku vožnju noću.
Mještani Romskog naselja navijaju i za veća ulaganja u nogometne terene.
- Je li moguće iskoristiti staru umjetnu travu koja je nekad bila na Klasijama kako bismo poboljšali uvjete treniranja i igranja? - pitali su skromni i na reciklažu spremni Brođani. Pročelnici su se složili kako je, teoretski, takvo što moguće, ali bi stručno postavljanje podloge bilo iznimno skupo i - zapravo - neisplativo. Stanari Naselja Rimac stoga su predložili da postavljanje izvrše sami - zajedničkom radnom akcijom.
Gašenje rasvjete noću i ovaj je put zanimalo Brođane, a gradonačelnik Mirko Duspara još je jednom štednju opravdao enormno visokim cijenama električne energije te činjenicom da je ponuda HEP-a Gradu za 2022. godinu bila više od 300 posto veća no ranijih godina.
Građani su prigovorili i Vodovodu čije 'hitne' intervencije čekaju po nekoliko dana. Takvo će stanje, odgovorili su iz Grada, nažalost biti neizbježno dok ne dođe do izmjene čitavog sustava. Veliki gubitci, stare cijevi, problemi s pritiskom,… - sve su to boljke većine hrvatskih gradova. Recept kako jeftino, brzi i bez ometanja svakodnevice obnoviti cijevi - još nitko nije pronašao.
Gradonačelnik je, zbog pojedinih problema, obećao aktivirati komunalne redare. Primjerice, ispuštanje sadržaja septičkih jama u kanale pokraj kuća, što stvara nesnosan smrad, problem je s kojim se pojedini stanari ulica Naselja Josip Rimac bore godinama.
Prigovorili su i vozačima javnog gradskog prijevoza koji, navodno vrlo često, sa stajališta odlaze i po deset minuta ranije no što je to označeno voznim redom.
Brođani iz tog dijela grada, od pročelnika i gradonačelnika tražili su i pomoć oko stvari u kojima bi Grad, zapravo, bio samo posrednik.
- Prilikom pojačavanja nasipa, Hrvatske vode nisu ojačale dio na kojemu je curenje za poplava bilo najjače. Dakle, ignorirali su najkritičnije područje. - upozorili su na bitnu stvar.
- Molimo pomoć Grada oko kuća u Romskom naselju koje nisu legalizirane, a koje se ne nalaze na gradskom zemljištu nego na dijelu koje je pod upravljanjem Hrvatskih šuma i slično. - kazali su građani, na što je gradonačelnik Duspara odgovorio da bi - kada bi država Gradu poklonila te parcele - Grad proveo mjeru prava građenja koje bi dobili oni koji tu već imaju kuće. No, obećanja nitko nije želio dati jer u ovom trenutku nije riječ o gradskim zemljištima.
U drugom dijelu druženja, gradonačelnik je potanko pojasnio od čega će biti formirana nova cijena odvoza otpada. Fiksni dio cijene iznosit će 41,83 kune, dok će ostatak ovisiti o broju vrećica koje će građani ubacivati u svoje kante, a koje će - kao i Zagrepčani - kupovati od Grada u gradskim blagajnama i drugim prodajnim mjestima. Takve će vrećice od 10 litara koštati 1,35 kuna; od 20 litara 2,49 kuna, a od 40 litara 4,79 kuna. Više je o novom sustavu Plusportal pisao OVDJE.
Pojedinim svojim komentarima, građani su i sami došli do zaključka zašto je ovakav obilazak koristan i potreban.
- Radim na odvozu biootpada i mogu potvrditi kako je rad s ljudima iznimno težak. Po nekoliko puta osobama iz istog kućanstva pojašnjavamo zašto nešto radimo na određeni način. Mnogi na vrh stave biootpad, a na dno cigle. Sve to otežava rad. Kad odvozimo smeđe kante, oni žele da odvezemo i običan komunalni otpad. Kad im kažemo zašto to ne može ići kako su zamislili, oni nam - da 'prostite - vele: „Jeb'o te Duspara!“. - požalio se djelatnik TD Komunalac koji je ujedno stanar Naselja Josip Rimac.
Nakon što se na iskreni komentar nasmijao, gradonačelnik je zaključio: „Ja sam kriv za sve u gradu - od najmanjeg do najvećeg problema. Zato ćemo ovakvim susretima brže riješiti sve te probleme.“
Sudeći po broju onih koji su gradonačelniku došli postaviti pitanje, ali i njegovu trudu oko odgovaranja na ista, glas građana itekako bi se trebao čuti pri donošenju odluka o kojima će ovisiti kako će izgledati život u Slavonskom Brodu narednih godina. Obilazak je i prilika da svi građani dobiju informativne letke i obrasce pomoću kojih (i) naknadno mogu dostaviti svoje savjete i prijedloge.
Jeb'o te Duspara! E da se barem ovako nešto ponudi na glasačkom listiću za zaokružiti mislim da bi odaziv na izbore bio puno veči.
Što je s naljepnicama s barcodom na kantama. Nije li ideja bila da se očitanjem bar koda svako dodatno odvoženje kante dodatno naplati? Npr.: odvoz svaki tjedan fiksna cijena, rijeđe punjenje kante manja cijena.
Da pojasnim za one koji još nisu u glavi izračunali. Do sada odvoz 45,57kn. Po novome 42 kn fiksno + vrećice. Pošto je kanta 120L, to je oko 15 kn. Znači da "punu" kantu sa vrećicama će te plaćati cca... Prikaži sve 67 kn. Znači poskupljenje oko 35%. I realno, nije to skupo kad bi se to stvarno radilo o odvajanju i reciklaži.