SLAVONSKI BROD - Zdravstvena djelatnica iz Slavonskog Broda, nakon što je bila pozitivna na koronavirus te je provela 14 dana u samoizolaciji, vraća se na posao bez testiranja. Je li to normalno i uobičajeno? - bilo je jedno od pitanja postavljenih na današnjoj medijskoj konferenciji Nacionalnog stožera Civilna zaštite, a koju je izravno prenosio i Večernji list.
- Kao što sami znate cijelo ovo vrijeme učimo i vidjeli smo da nekada pozitivan nalaz može biti tjednima pozitivan. Međutim ono što se do sada uspjelo pokazati je da u pravilu nekakva mogućnost prijenosa infekcije postoji kroz dva tjedna. Kasnije to mogu biti defektne virusne čestice i u tom slučaju kroz iskustvo koje smo do sada uspjeli generirati je pokazala da ljudi nakon 14 dana ne bi trebali predstavljati neki veliki rizik - kazala je ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić.
Na pitanje je dodatno odgovorio i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. - Mi smo za takve slučajeve imali smjernice od 28 dana izolacije, nakon čega je bilo potrebno testiranje i dva negativna nalaza. Istovremeno smo pratili situaciju u drugim europskim zemljama i u svijetu i vidjeli smo da imamo najstroži kriterij u Europi nakon čega smo odlučili naš kriterij prilagoditi drugim europskim zemljama i preporukama Centra za prevenciju i kontrolu bolesti, pa smo onda taj period skratili i bez testa. Naime, najčešće taj test pokaže onaj plus minus, o čemu smo više puta govorili, da ima onaj pan korona gen pozitivan, a ove druge gene nema, što znači da su fragmenti gena prisutni na sluznici respiratornog trakta, ali čovjek nije zarazan i na taj način se ne može infekcija prenijeti, pa smo onda odlučili ovakve smjernice primjenjivati u praksi jer računamo da je rizik minimalan - pojasnio je detaljnije Capak.
Pitanje zdravstvene radnice iz Slavonskog Broda postavila je novinarka HRT-a, no ostaje nejasno zbog čega se ova njihova gledateljica, kada je već zdravstvena djelatnica, nije obratila izravno svojim kolegama u Općoj bolnici "dr. Josip Benčević", Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije ili županijskom Stožeru Civilne zaštite? Je li u pitanju tek slučajan rasplet događanja ili možda sumnja u kvalitetan rad kolega epidemiologa i infektologa u Slavonskom Brodu? Odgovor na ta pitanje ponajbolje zna ona sama. Ono što je bitno, i na što odgovor ne treba čekati jer je stigao s današnje presice Nacionalnog stožera, jeste činjenica kako je Zagreb potvrdio da je u ovom slučaju Slavonski Brod posao odradio po protokolu i propisima.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda22.07.2020. u 16:46
Pa rečeno je a i znam da se zdravstveni djelatnici obavezno testiraju i kad izlaze iz izolacije a onda pogotovo ako su bili pozitivni..i što sada jer se osoba iz clanka smatra kao izliječeni pacijent kad referiraju svoje konfuzne brojke... Prikaži svee a nisu ju ni testirali opet....a isto tako se zna da se neke osobe a nisu zdravstveni djelatnici testirali i po 3 puta a bili u kontaktu samo ne pozitivni..izgleda da bi se testirao i ovdje moras imat štelu nažalost..s obzirom da nema mjera nikakvih osim maski mislim da i tu izolaciju kontakata treba ukinuti jer i to propisuju kako kojem epidemiologu padnes pod ruke...ocito lakrdija od svega kod nas pa i ovog.
-