"Nikako se u isto vrijeme ne smije uzimati alkohol, jer to povećava opasnost od krvarenja u probavnom sustavu i produljuje vrijeme krvarenja. Oprezne bi trebale biti i žene s jakim menstrualnim krvarenjem, one koje planiraju trudnoću, ali i trudnice u posljednjem tromjesečju - zbog povećanog rizika od komplikacija za majku i dijete prije i tijekom poroda. Ono što se do sad zna jest da postoji mogućnost - nevelika, ali ipak mogućnost - poremećaja plodnosti."
SLAVONSKI BROD - Nakon što je jučer u cijeloj zemlji počelo cijepljenje protiv koronavirusa, na društvenim mrežama ponovno su se oglasili antivakseri propagirajući ne samo, prema njihovom mišljenju, po zdravlje štetno cijepljenje, nego i kojekakve teorije zavjere. Stručnjaci se s druge strane trude objasniti kako je procijepljenost nužna želimo li dobiti pobjedu nad epidemijom i posljedicama koje ona vuče za sobom ne samo u zdravstvenom nego i socioekonomskom smislu.
"Znate toliko je besmisleno i apsurdno tvrditi da će vam cjepivom ugraditi čip, da često s takvim stajalištem nitko ne želi polemizirati. Sada se međutim za opće dobro mora uložiti puno više truda kako bi se i te ljude razuvjerilo od straha od cjepiva. Najvažnije im je objasniti da se epidemija, ako se ne dosegne prag procijepljenosti od 67 posto u populaciji, neće moći zaustaviti. U tom slučaju kriza će se produljiti i produbiti, što može biti pogubno za Hrvatsku. Smanjit će se opseg dostupnih zdravstvenih usluga, povećat će se nezaposlenost i javni dug, te nastaviti preopterećenost zdravstvenog sustava.” - za Telegram je kazao profesor Robert Likić, istaknuti hrvatski internist, farmakolog i znanstvenik s brojnim radovima objavljenim u najprestižnijim svjetskim časopisima.
Kako su društvene mreže mjesto gdje se polemike najčešće vode, na svojevrsnoj edukaciji rade i poznate ličnosti, a status jednog od njih, objavljen jučer 47 minuta nakon ponoći, uoči davanja prvih cjepiva protiv Corone na području Hrvatske, izazvao je brojne reakcije i dijeljenja na društvenim mrežama. Riječ je o Facebook statusu poznatog kolumniste, novinara i književnika, Borisa Dežulovića, koji u nastavku prenosimo u cijelosti.
"Za razliku od kafanskih epidemiologa i internetskih stručnjaka opće teorije i prakse, prije početka masovnog cijepljenja i uključenja u široku javnu diskusiju dao sam si malo vremena i truda, te umjesto Wikipedije i kumove male s Higijenskog konzultirao ozbiljnu stručnu literaturu i originalne specifikacije - uzgred budi rečeno, lako dostupne na internetu - kako bih preveo i priredio sve moguće nuspojave, da o farmaceutskoj industriji i ovoj "običnoj vrućici, prehladi ili gripi" ne raspravljate napamet.
Dakle, postoji li rizik? Jasno da postoji, nitko nikad nije ni rekao da ne postoji. Evo rizičnih skupina: osobe koje su alergične na acetilsalicilatnu kiselinu ili druge salicilate, oni koji su u prošlosti imali astmatske napadaje nakon primjene salicilata (lijekovi protiv boli, vrućice ili upale), osobe s čirom ili krvarenjem u probavnom sustavu, osobe s povećanom sklonosti krvarenjima, zatajenjem jetre, bubrega ili srca; te one koje uzimaju metotreksat (15 mg i više tjedno); osobe s teškim nedostatkom enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (G6PD), osobe koje imaju astmu, peludnu hunjavicu, nosne polipe ili kroničnu bolest dišnih puteva, osobe koje planiraju operativni zahvat, rekonvalescenti nakon operacije, te osobe s gihtom ili upalnim bolestima zglobova.
Važno je znati, iako je malo vjerojatno: važan sastojak je acetilsalicilatna kiselina, koja kod djece mlađe od šesnaest godina može uzrokovati Reyeov sindrom, vrlo rijetku i moguće životno ugrožavajuću bolest koja zahtjeva hitnu medicinsku skrb. Jasno je, nadalje, naveden i preporučen oprez kod osoba koje uzimaju lijekove za liječenje karcinoma i reumatoidnog artritisa (metotreksat), ili za ublažavanje upala (npr. nesteroidne protuupalne lijekove), te one koji utječu na zgrušavanje krvi (npr. varfarin) ili razgrađuju krvne ugruške. Budući da se istodobnim uzimanjem povećava rizik od krvarenja, valja obratiti pažnju i na znakove potkožnog krvarenja, čak i obične modrice.
U rizične, nadalje, spadaju i osobe koje već uzimaju lijekove za liječenje depresije - zbog povećanog rizika od nastanka čira i krvarenja u probavnom sustavu - lijekove za bolesti srca (digoksin), šećerne bolesti (tzv. antidijabetici, npr. inzulin, sulfonilureja), epilepsije (npr. valproatna kiselina), izlučivanje vode (diuretici), te lijekove za Addisonovu bolest (sistemski glukokortikoidi, osim hidrokortizona).
Za nas posebno zanimljivo: nikako se u isto vrijeme ne smije uzimati alkohol, jer to povećava opasnost od krvarenja u probavnom sustavu i produljuje vrijeme krvarenja. Oprezne bi trebale biti i žene s jakim menstrualnim krvarenjem, zatim one koje planiraju trudnoću, još više one koje su već u prvom i drugom tromjesečju trudnoće, a naročito one u posljednjem tromjesečju - zbog povećanog rizika od komplikacija za majku i dijete prije i tijekom poroda. Ono što se do sad zna jest da postoji mogućnost - nevelika, ali ipak mogućnost - poremećaja plodnosti.
Eto, tek da se na medicinskim kongresima na Fejsu ne svađate bez argumenata. Nema na čemu.
Da, umalo da zaboravim: ovo su nuspojave običnog Aspirina.", završio je svoj status Dežulović i izazvao tisuću komentara svojih pratitelja među kojima ima onih koji se i dalje protive cijepljenju, ali i onih koji podsjećaju na njegovu važnost. "Polio, tuberkuloza, boginje.... Sve ono od čaga ste vi kao djeca uredno cijepljeni.... '.
Hoće li i koliko, činjenica da svaki lijek ima svoje nuspojave, na što je Dežulović i želio ukazati u svom statusu, utjecati da oni koji dvoje cijepiti se ili ne, uzmu u obzir prednosti koje donosi cijepljenje i posljedice po živote mnogih ne postignemo li procijepljenost - ostaje nam vidjeti.
Ono što se za sada zna, barem kada je u pitanju Brodsko-posavska županija je da je u većini zdravstvenih ustanova više od 50 posto djelatnika istaknulo kako se želi cijepiti. - Ja vjerujem da će taj broj biti i veći, jer kolege koje su preboljele COVID nisu se izjašnjavale s obzirom na to da se prvotno mislilo da njima ne treba cijepivo. No, osim zdravstvenih djelatnika nužna je procijepljenost i ostalih skupina želimo li dobiti ovu bitku. Stoga apeliramo na sve da u datom trenutku pristupe cijepljenju. - poručio je jučer dr. Ante Cvitković, ravnatelj nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije. Apelu se pridružio je i župan Danijel Marušić. No, na kraju će svatko od nas sam donijeti odluku kojom neće utjecati samo na sebe nego i na sve druge. I to je ono o čemu bi svi zajedno morali voditi računa.