20814
Prikaza
0
Komentara
HRVATI koji su primorani napustiti Njemačku i vratiti se u domovinu u trenutnoj situaciji nemaju puno opcija pri izboru prijevoza. O cijenama prijevoza kombijem koje su privatni prijevoznici podignuli i četverostruko pisali smo u članku OVDJE, a kao najpovoljnija opcija pokazalo se putovanje zrakoplovom. No, je li putovanje ovim prijevoznim sredstvom i sam boravak na aerodromu najsigurniji po pitanju zaraze koronavirusom? Odgovor na to donosimo iz prve ruke - s puta iz Frankfurta do Požege.
(Ne)oprez na aerodromima
Zračna luka Rajna-Majna, poznatija kao Zračna luka Frankfurt, treća je najprometnija u Europi. Zbog situacije s koronavirusom terminal 2 je zatvoren te su svi putnici preusmjereni na terminal 1. S obzirom na navedeno, mogla bi se očekivati velika gužva i stroge mjere opreza te brojne kontrole i provjere tjelesnog stanja putnika poput mjerenja tjelesne temperature. No, je li uistinu tako?
Let Frankfurt-Zagreb. Procedura provjere prije leta ništa drugačija nego inače. Nitko ne nosi maske, nema mjerenja temperature, nema uzimanja briseva. Pri ulasku u zrakoplov nema posebnih mjera poput razmaka od dva metra o kojem se svakodnevno govori, a zrakoplov se puni putnicima koji ne nose maske niti rukavice.
Pri dolasku u Zračnu luku Franjo Tuđman putnici se, nagurani u autobus, voze do unutrašnjosti aerodroma gdje ponovno jedni do drugih u redovima čekaju daljnje upute od strane policijskih službenika. Raspoređeni u četiri reda, čekaju jedni do drugih, bez razmaka i bez da itko na to obrati pozornosti. Nema određenih linija ili oznaka vezanih uz posebne mjere zbog koronavirusa niti službene osobe koja bi opomenula putnike. Mnogi će vjerojatno pomisliti kako bi putnici sami trebali napraviti razmak, no u trenutcima umora i želje za što bržim dolaskom kući svi se guraju ka pultu policijskih službenika te se stvara gužva.
Što nakon odlaska s aerodroma?
Nakon što dođe na red, svaki putnik policijskom službeniku daje putovnicu ili osobnu iskaznicu. Putnik je dužan reći kontakt telefon te adresu na kojoj će boraviti nakon čega mu se izriče mjera samoizolacije u trajanju od 14 dana. Putnik dobiva propusnicu koja traje 24 sata unutar kojih je dužan stići na ranije navedenu adresu. Uz propusnicu, svaki putnik dobiva papir na kojemu piše što to podrazumijeva samoizolacija, što se smije, a što ne te popis mjesta na kojima se smije zaustavljati na putu ka svom odredištu. Policijski službenici narednih dana dolaze na adresu te provjeravaju pridržava li se osoba izrečenih mjera.
Dakle, svaki putnik, imao simptome koronavirusa ili ne, putuje pod jednakim uvjetima i ima izrečenu mjeru samoizolacije u trajanju od 14 dana. Sam let i stanje na aerodromu je zabrinjavajuće s obzirom na to da putnici nisu obvezni nositi maske niti rukavice te se javlja mogućnost međusobne zaraze. Iako je, kako je ranije spomenuto, putovanje zrakoplovom trenutno najjeftinije, upitno je koliko je ono sigurno kada se govori o potencijalnoj zarazi koronavirusom.