SLAVONSKI BROD - U borbi s epidemijom koronavirusa značajnu ulogu igra cijepljenje. Zaključno s 12. travnjem utrošeno je 595 369 doza, a cijepljeno je 483 825 osoba. Prvom dozom cijepljene su 370 544 osobe, dok su drugom dozom cijepljene 111 544 osobe. Za 1 737 osoba nema podataka kojom dozom su cijepljenje. Podatci su to s kojima je izašao Nacionalni stožer Civilne zaštite. Kada je u pitanju Brodsko-posavska županija procijepljenost u zdravstvenim ustanovama i ustanovama za skrb o starijim i nemoćnim osobama je nešto iznad 50 posto, a još uvijek nisu cijepljene niti sve prioritetne skupine.
Mišljenja oko cijepljenja, odnosno, nuspojava koje se mogu javiti nakon što se osobe cijepe su podijeljena. - Od prvog dana željela sam Modernu i igrom slučaja tako je i bilo da sam to cjepivo i primila. Kada su me iz ambulante liječnika obiteljske medicine zvali kako bi me predbilježili za cijepljenje, jasno sam naglasila da se ne želim cijepiti AstraZenecom, dok sva druga cjepiva dolaze u obzir - kazala nam je Ena H. (76) inače teški kronični bolesnik, koja je ovih dana pozvana i na revakcinaciju, a kod primljene prve doze cjepiva nije imala značajnijih nuspojava. - Tek blagi otok i malo mučnine bilo je ono što sam osjetila. Kćer je imala nešto jače posljedice. Bol, ne samo u onoj ruci gdje je primila cjepivo, nego u obje ruke. Imala je opću malaksalost i temperaturu ali je sve relativno brzo prošlo. No, ona je primila AstraZenecu. Ne znam jesu li njene jače nuspojave od moji posljedica različitih cjepiva, ali ja sam sretna što sam primila drugo cjepivo - dodala je Ena.
Priopćenje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
Kako su nuspojave cjepiva ono što muči građane ovih je dana Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio informacije za građane vezane uz pojavu simptoma poremećaja zgrušavanja krvi kao moguće nuspojave cijepljenja protiv COVID-19. Njihovo priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti:
"Kod osoba koje su primile cjepivo Vaxzevria (ranijeg naziva COVID-19 cjepivo AstraZeneca) zabilježena je u izrazito malom broju slučajeva vrlo rijetka pojava krvnih ugrušaka na rijetkim lokalizacijama u narednim tjednima nakon cijepljenja. Krvni ugrušci uglavnom su zamijećeni u venama u području glave i trbuha, a često su praćeni sniženim brojem krvnih pločica (trombocita).
U Hrvatskoj je do 9. travnja 2021. utrošeno 178 685 doza AstraZenecinog cjepiva i do sada nije uočen niti jedan slučaj ove vrlo rijetke vrste nuspojave.
Nuspojave koje se pojavljuju unutar dva ili tri dana nakon cijepljenja, očekivane su i česte. Većina njih su blage i lokalnog karaktera te ne zahtijevaju daljnju medicinsku pomoć.
Vjerojatnost pojave poremećaja zgrušavanja krvi kao moguće nuspojave cijepljenja izrazito je niska, no osobe trebaju biti svjesne mogućih simptoma kako bi ih prepoznale i zatražile hitnu medicinsku skrb koja će im omogućiti pravovremeno liječenje i smanjenje rizika za razvoj komplikacija.
Krvni ugrušci praćeni niskim brojem krvnih pločica (trombocita) mogu se pojaviti od četiri do 20 dana nakon cijepljenja. Cijepljene osobe trebaju bez odgode potražiti hitnu liječničku pomoć ako primijete sljedeće simptome:
- kratkoća daha (otežano disanje)
- bolovi u prsima
- oticanje nogu
- dugotrajni bolovi u trbuhu
- neurološki simptomi, poput teške i dugotrajne glavobolje ili zamućeni vid
- znakovi sitnog točkastog krvarenja (modrice) na koži udaljene od mjesta primjene cjepiva
Podaci o učestalosti i o rizičnim čimbenicima za nastanak ove vrlo rijetke vrste nuspojave još su uvijek oskudni.
U Ujedinjenom Kraljevstvu su procijenili da se javlja kod jedne od 250 000 osoba cijepljenih prvom dozom AstraZeneca cjepiva. Do sada još nisu uočili pojavu ove nuspojave nakon primjene druge doze tog cjepiva.
Drugi poremećaji zgrušavanja krvi, koji nisu ove vrste, zabilježeni su u Hrvatskoj nakon primjene svih cjepiva protiv COVID-19. Učestalost prijavljenih poremećaja zgrušavanja krvi nakon cijepljenja protiv COVID-19 u Hrvatskoj je, sveukupno za sve dobi, niža od očekivanog broja takvih događaja u necijepljenom stanovništvu, dok je kod osoba mlađih od 40 godina učestalost prijava tih događaja nešto viša od očekivanog broja. S obzirom na korist od cijepljenja u smislu sprječavanja COVID-19, hospitalizacija i smrti od COVID-19, i dalje je veća korist od cijepljenja nego rizik od nuspojava u svim dobnim skupinama odnosno omjer koristi i rizika je i dalje za sva cjepiva povoljan u svim dobnim skupinama. Hrvatski zavod za javno zdravstvo stalno prati i procjenjuje omjer koristi i rizika od cijepljenja na temelju praćenja obolijevanja i smrti od COVID-19, kao i nuspojava cijepljenja u Hrvatskoj i izvan Hrvatske. Preporuke za cijepljenje će se revidirati ako se s vremenom na temelju podataka pokaže da se za određene skupine stanovništva promijenio omjer koristi i rizika.", piše u priopćenju Zavoda za javno zdravstvo.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -