14550
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Sva tri granična prijelaza sa susjednom Bosnom i Hercegovinom, a koji se nalaze na području Brodsko-posavske županije, normalno rade. Gužvi nema. Uvjerili smo se u to i sami kada smo krajem ovoga tjedna obišli granični prijelaz Slavonski Brod - bosanski Brod. Djelatnici carine i policije svoj su redoviti posao kontrole putnika obavljali pridržavajući se strogo, propisanih mjera uvedenih zbog širenja korona virusa. S rukavicama na rukama i maskama na licu kontrolirali su putnike i robu.
- Cijela ova situacija s korona virusom izaziva kod čovjeka strah. U samom početku se činilo kako to nije ništa, ali sve dalje situacija izgleda sve opasnije. - kazao je Vlado Rubil, koji je krenuo kući u Bosnu i Hercegovinu. Dodaje kako pozdravlja uvedene mjere zaštite. - To je dobar potez i treba se svega propisanog i pridržavati. Paziti se i čuvati se. Jer nismo ni svjesni što se može dogoditi ne budemo li se držali svih uputa - dodaje Vlado, naglašavajući kako, uz pojačane higijenske mjere, izbjegava biti u većem društvu i na mjestima gdje se okuplja značajniji broj ljudi.
Za razliku od njega Anto Kuraja straha nema. - Ne bojim se, ali trudimo se, i moji ukućani i ja, pridržavati se svega što se građanima savjetuje. Izbjegavamo velika okupljanja, pridržavamo se higijenskih mjera. Bolje je pripaziti se - poručuje Anto.
- Mi pijemo rakiju pa straha od korone nema - našalio se, na prvu, mladi vozač, a onda ozbiljno dodao. - Šalu na stranu, valja provoditi sve preventivne mjere o kojima nam stalno govore, jer bi se u suprotnom sve ovo moglo razviti u nešto što si nitko od nas ne želi - kazao je, apelirajući na sve, da poštuju i provode upute dane građanima. - Ovdje nema mjesta sebičnosti. Moramo svi voditi računa o svima - kratko je dodao drugi vozač.
Vozač autobusa koji je prevozio putnike iz Njemačke prema Bosni kaže da su na granicama, koje su prošli, kolone vozila. - Kamiona je najviše. Stoje u dugačkim kolonama i čekaju. Ali situacija je takva da, ako želimo proći sa što manje posljedica, moramo svi dati svoj obol. Mi naše putnike, čim prođu graničnu kontrolu vraćamo u autobuse, nema zadržavanja vani - govori dok čeka i zadnje putnike s granične kontrole, kako bi nastavili putovanje.
Šatori na graničnim prijelazima
Većina ih je, dodaje, iz Bosne. A oni će, od idućeg tjedna, sudeći po najavama člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika, po prelasku granice morati odmah u karantenu. Naime, kako piše HRT, Dodik je u subotu najavio kako će zbog pandemije korona vurisa na graničnim prijelazima u toj državi uskoro biti postavljeni šatori u kojima će dva tjedna morati provesti svi putnici koji ulaze u BiH, a njezini su državljani. "On je novinarima u Banjoj Luci kazao kako za takvu mjeru ima suglasnost druga dva člana Predsjedništva BiH pa se može očekivati da državni vrh uskoro proglasi ovu odluku i da nalog za angažiranje vojske koja treba logistički osigurati njezinu provedbu. - Već od ponedjeljka vojska će početi graditi šatorska naselja, kazao je Dodik pojašnjavajući kako će ti šatori služiti za izolaciju osoba koje ulaze u zemlju.", piše HRT.
Za razliku od Republike Srpske, u Hrvatskoj ne idu svi odmah u karantenu. Naime, ovisno o tome dolaze li putnici koji ulaze u Republiku Hrvatsku iz zemalja posebno visokog rizika ili iz zemalja takozvane druge kategorije - šalju se u karantenu ili izolaciju.
U Hrvatskoj odlazak u karantenu/izolaciju ovisi iz koje države dolazite
Svi strani državljani koji ulaze u Republiku Hrvatsku, a posljednjih 14 dana su posjetili zemlje posebno visokog rizika (1. kategorija): Italiju, Iran, Kinu (provincija Hubei uključujući grad Wuhan), Južnu Koreju (grad Daegu i provincija Cheongdo) i Njemačku (okrug Heisenberg u njemačkoj saveznoj državi Sjeverna Rajna – Vestfalija) bit će zadržani u 14-dnevnoj karanteni, a svi hrvatski državljani bit će podvrgnuti obavezi kućne karantene/samoizolacije u trajanju od 14 dana po napuštanju zahvaćenog područja.
Svi strani državljani koji ulaze u Republiku Hrvatsku, a posljednjih 14 dana su posjetili neku od zemalja (2. kategorija): Kina (osim područja već obuhvaćena 1. kategorijom mjera), Južna Koreja (osim područja već obuhvaćena 1. kategorijom mjera), Hong Kong, Japan, Singapur, Malezija, Bahrein, Njemačka, Francuska, Švicarska, Španjolska, Austrija, Engleska, Nizozemska, Švedska i područje Bela Krajina u Sloveniji bit će zadržani u 14-dnevnoj samoizolaciji i moraju imati dokaz o osiguranom smještaju u Hrvatskoj.
Hrvatski građani koji dolaze iz tih zemalja obvezni su na 14-dnevni zdravstveni nadzor u kućnoj karanteni/samoizolaciji i ne mogu napustiti Hrvatsku do isteka 14-dnevnog zdravstvenog nadzora. Bolesne osobe iz svih navedenih područja u slučaju pojave simptoma bolesti trebaju se javiti telefonom liječniku radi izolacije, dijagnostike i liječenja.
- Iako je uobičajeno u tjednima prije Uskrsa pojačan promet na graničnim prijelazima zbog velikog broja onih koji iz inozemstva, gdje rade, dolaze u posjet obiteljima, u novonastaloj situaciji dobar dio njih odustaje od dolaska, jer znaju da ih čeka dvotjedna izolacija za vrijeme koje niti smiju izlaziti niti se mogu vratiti u zemlju iz koje dolaze - rekao je, još ranije, načelnik PU Antun Valić, dodajući kako su brodsko-posavski granični policajci i djelatnici Carine opremljeni svom zaštitnom opremom i spremni reagirati na svaki naputak Ravnateljstva civilne zaštite. Dođe li do promjena u graničnom prometu, posebice onome prema BiH, a o čemu se sve češće govori kao o jednoj od mogućnosti, SBplus će objaviti naputak Ravnateljstva.