Noćas su najaktivniji brodski čuvari čistog zraka, doslovno, na noge digli sve relevantne ljude i institucije koje se bave zaštitom i spašavanjem u Slavonskom Brodu. Apriori osumnjičen izvor i ovog izvanredno velikog zagađenja zraka, Rafinerija Bosanski Brod, snimljena 'in flagranti', sugerira jedan od aktivista svojom fotografijom. S obzirom na jasnoću te snimke, mogao je tvrditi i kako se radi o NLO-u.
O jučerašnjem onečišćenju zraka referirali su se:
Gradska uprava
- Upravni odjel za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Grada Slavonskog Broda danas je ponovno uputio dopis Ministarstvu zaštite okoliša kojim upozorava na onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu uzrokovano radom Rafinerije nafte Brod. Naime, na mjernoj postaji Slavonski-Brod u noći 1. listopada 2013. zabilježene su višestruka alarmantna prekoračenja koncentracije lebdećih čestica od dozvoljene vrijednosti koja iznosi 25 μg/m3.
Od ponoći do 3,00 sati njihova vrijednost iznosila je 1300 μg/m3. U 4,00 sati vrijednost je pala na 463,5 μg/m3 te se i dalje zadržala višestruko iznad dozvoljene vrijednosti koncentracije.
Prekomjerne koncentracije lebdećih čestica zabilježene su samo nekoliko dana nakon što je na mjernoj postaji u Slavonskom Brodu zabilježeno prekoračenje graničnih vrijednosti benzena o čemu je Grad također dopisom upozorio nadležno ministarstvo.
Naime, 25. rujna 2013. u 21,00 sat zabilježena je satna koncentracija benzena od 7,7 μg/m3. Prema Uredbi o razinama onečišćujućih tvari u zraku (NN 117/12) granična vrijednost koncentracije benzena u zraku s obzirom na zaštitu ljudskog zdravlja iznosi 5 μg/m3. Prema istoj Uredbi granična vrijednost benzena ne smije biti prekoračena više od 35 puta tijekom kalendarske godine. U Slavonskom Brodu ta vrijednost u 2013. godini do 27. rujna 2013. prekoračena je 634 puta.
Grad Slavonski Brod ponovno je zatražio od Ministarstva zaštite okoliša žurno reagiranje, jer posljednje izmjerene vrijednosti onečišćujućih tvari u zraku potvrđuju da je situacija u Slavonskom Brodu alarmantna.
'Građanske inicijative - udruge za zaštitu okoliša i prirode'
- Jutros smo javili o povećanoj koncentraciji lebdećih čestica u Slavonskom Brodu. Sedam sati, satna koncentracija lebdećih čestica PM2.5, bila je visoka oko i iznad 140 µg/m3, a granična vrijednost (na godišnjoj razini 25 µg/m3).
No, ovo što se sada vidi na portalu Mzoipa to je nevjerojatno i alarmantno. Dosad su u Slavonskom Brodu mjerne koncentracije oko 500 µg/m3, zadnji put više od godinu i pol dana.
A sada: u 20 00 sati 698,1 µg/m3; u 21.00 sati 1134 µg/m3; u 22.00 sati 1240,9 µg/m3!
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode
- Tijekom mjerenja povišenih koncentracija puhao je slab vjetar sjeverozapadnog smjera, dakle iz smjera Slavonskog Broda prema BiH, te je padala slaba kiša.
Stoga, ovi meteorološki pokazatelji upućuju da izvor povećanja koncentracija čestica nije došao iz rafinerije. Mogući izvori su lokalna ložišta, no budući da je povećanje izmjereno kasno navečer vjerojatnost takvog slučaja je upitna.
Ne možemo isključiti ni kvar mjernog uređaja te smo zbog toga zatražili izvanredni obilazak mjerne postaje i dijagnostiku stanja mjernog uređaja, kako bismo bili sigurni u ispravnost rada mjernog uređaja.
Kontaktirali smo i Upravu Rafinerije nafte Brod iz koje smo dobili informacije da u rafineriji nije bilo nikakvih akcidentnih situacija niti bilo kakvih drugih neuobičajenih aktivnosti. Obavijestili su nas i da je 24. Rujna 2013. obustavljen rad postrojenja za preradu sirove nafte sukladno planu rada rafinerije zbog toga što su kapaciteti postrojenja za preradu sirove nafte veći nego kapaciteti postrojenja koja dorađuju poluproizvode. No neovisno o tome, među postrojenjima koja su u radu je i postrojenje za pročišćavanje otpadnih plinova, tzv. „CLAUSS".
Optima grupa i Rafinerija Brod
Kako nitko od zainteresiranih Brođana (Gradska uprava, eko udruge, mediji) nije objavio informaciju s 'druge strane' odnosno stav 'osumnjičenih', kontaktirali smo vodstvo Rafinerije Bosanski Brod i njezina vlasnika 'Optima grupu' u Banja Luci.
- Vezano za članak objavljen na službenoj stranici Grada Slavonski Brod, želimo istaći kako, zbog provođenja planiranog remonta, u proteklih nedjelju dana, u Rafineriji nafte Brod, u funkciji je samo sekundarna prerada, čime je značajno smanjena emisija svih štetnih plinova u atmosferu,uključujući i emisiju lebdećih čestica. Osnovni razlog povećanja koncentracije lebdećih čestica je svakako početak sezone grijanja.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda02.10.2013. u 09:28
Ovo je na žalost, odavno je prešla okvire lokalnog. I to u negativnom smislu! Kako drugačije objasniti da Tajništvo Visokog povjerenika EU za BiH tek poslije tri mjeseca proslijedi pismo ‘Građanske inicijative’ predsjednicima „Vlade“ BiH i RS! Pa da su... Prikaži sve prošle dvije nesretne godine od prvog obećanog datuma realne (moguće) instalacije druge mjerne postaje u Sl. Brodu… Da ovo Ministarstvo zaštite okoliša neće nikoga uključiti iz civilnog sektora u svoje Radne skupine vezano zaštite okoliša i međugranične suradnje BiH i RH! itd., itd. … No, da se mi vratimo ipak u sadašnjost! Čini mi se da je puno pametnije odraditi jednu kratku edukaciju. Možda slijedeće put nećemo imate toliko sreće da će se ovakva emisija onečišćenja dogoditi za vrijeme noćnih sati, da neće biti hladno i kišovito, pa prozori naši neće biti zatvoreni, a možda ćemo s dječicom šetati na Korzu… Zato ponovimo lekciju: „Lebdeće čestice su taložne tvari. Taložne tvari su sve one materije u čvrstom, tekućem ili plinovitom stanju koje nisu sastavni dio atmosfere, a talože se gravitacijom ili ispiranjem s padalinama iz atmosfere na tlo. U taložnim tvarima prevladavaju krupne čestice najčešće veće od 20 do 40 μm. One su prekrupne da bi mogle udisanjem ući u organizam čovjeka. No, ako je riječ o sitnim lebdećim česticama PM10 i PM2.5 koje su aerodinamičkog promjera 10 i 2,5 μm (mikrometra ili po starom mikrona!), one vrlo nepovoljno utječu na zdravlje ljudi, jer udisanjem mogu doprijeti duboko u organizam čovjeka, a na sebe mogu vezati vrlo štetne tvari kao što su policiklički aromatski ugljikovodici (PAU). Možda ste njih i osjetili sinoć! Mirišu na breskve, karanfil, čokoladu, kekse ili slično… PAU imaju jako izraženo mutageno i/ili kancerogeno djelovanje i smatraju se izrazito toksičnim kancerogenim spojevima kojih bi razine koncentracija u zraku trebale biti vrlo niske. Dok velike koncentracije lebdećih čestica mogu izazvati gušenje i alergične napadaje!“
-
bpz201102.10.2013. u 09:23
Ponavljam: Izgleda iznova su počele „bajke o roštiljadi uz mjerne postaje“, velikom prometu u gradu, loženju na lignit i slično: http://www.soundset.hr/vijesti/slavonski-brod/oneciscenje-nije-iz-rafinerije-nafte-bosanski-brod. Umjesto da su se u Ministarstvu pobrinuli kako bi zamjensku mjernu postaju dostave u Sl. Brod na vrijeme!!! Da... Prikaži sve je ona bila instalirana, sada ne bi ni oni iz Ministarstva, ni iz Rafinerije mogli pričati nebuloze. Naročito vezano u izvore emisije lebdećih čestica PM2.5 u SB se "uključuju promet, termoelektrane, industrijske procese, kućna ložišta, požare, izgaranja u poljoprivredi i drugo". Svi mi znamo da je riječ o Rafineriji!!!
-