1086
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Jutro bez i jednog oblačka, a u vrijeme najizraženijeg dijela standardnog dnevno oscilacijskog rasta tlaka zraka (Slobodne oscilacije kao odgovor zračnog stupa na gravitacijski utjecaj Mjeseca gdje je amplituda i pod utjecajem topografije) i uobičajena je pojava povjetarca ili slabog vjetra, idu na ruku narodnoj po kojoj se „Dan po jutru poznaje".
Da je prethodnica promjene vremena, odnosno njenog poremećaja, već ipak tu, svjedoči predvečerje prethodnoga dana. Naime, jučer se, u pravcu sjevera pojavio Cumulus congestus pileus – hrpovit oblak brzog i snažnog vertikalnog uzdizanja. Gotovo u isto vrijeme, u pravcu juga, negdje iznad Bosne, pojavile su se stidne naznake nastajanja „zloćudnijeg" oblaka - Cumulus congestus incus koji ima oblik kovačkog nakovnja, odakle mu i ime. Doduše, kao čovjek koji je desetak godina prijateljevao s oblacima, znam kako Cumulus congestus može nastati i u stabilnoj atmosferi, ali sa nestabilnim slojem, ili pak pri prisilnom uzlaznom strujanju zraka (npr. na planinskoj prepreci).
Dok Congestusi pileusi, pregrupiranjem i konvekcijom Altocumulusa i Stratocumulusa brzo nastaju i, često relativno brzo, ako u međuvremenu ne prijeđu u Cumulonibus, nestaju, Cumulusi congestusi incusi, s perjanicom u gornjem dijelu, ako nije razvučena u vodoravnom smjeru, mogu i nestati ili transformirati se u mnoštvo drugih vrsta oblaka. Najgore je kada se pretvore u Cumulonimbus jer to je olujni oblak potencijalno jakih kiša,grmljavina i, što je najopasnije - tuče. Osim ovoga, uza nj je često ide i vrlo snažan vjetar ispod donje baze.
Kako god – meteorolozi su najavili atlantski poremećaj, čiji južni rub je sada iznad Alpa no, sutra i u nedjelju bi, pored manjeg osvježenja posvuda, i u našem području ponegdje bi moglo biti i grmljavinskog nevremena.