SLAVONSKI BROD - Na bavljenje zanimljivom temom zbrinjavanja veće količine tekstilnog otpada iz kućanstva koji se sastoji od nošene odjeće i obuće, nagnalo nas je pitanje čitateljice čija je baka nedavno preminula, a iza sebe je ostavila pozamašnu količinu robe skupljane desetljećima. Svaka obitelj, dakako, nakon gubitka svog člana želi na dostojanstven način zbrinuti sve ono što je ostalo nakon njega. No, tako veliku količinu robe koja je stvorila pristojnu hrpu ipak je nemoguće samo tako odložiti na pravo mjesto.
- Najprije sam počela vrećicu po vrećicu nositi u trgovinu odjećom koja prima staru robu i potom je koristi za izradu novih predmeta. Oduševila me ideja da će bakine stare stvari, od kojih mnoge više nisu nosive, zbog starosti, izlizanosti ili oštećenja uzrokovanih moljcima, postati nešto novo i korisno. No, to se nije pokazalo učinkovitim jer se hrpa jako sporo smanjuje. Stoga sam odlučila potražiti kontejnere i uočila da ih više nema na gradskim ulicama. Zato sam vam se obratila za pomoć u vezi pitanja - kamo sa stvarima koje je netko skupljao čitav svoj život. - kazala je Brođanka.
S jednakim se problemom mogu susresti i svi pred kojima je proljetno čišćenje ormara. Stoga smo potragu za odgovorom počeli kod institucija kojima bi roba mogla trebati. Je li za njih prihvatljiva donacija veće količine nošene robe ili robe pokojnika, upitali smo Društvo Crvenog križa Slavonski Brod koje je prije nekoliko desetljeća bilo jedino mjesto na koje su Brođani uopće mogli odnijeti robu koja im više nije bila potrebna.
- Gradsko društvo Crveni križ Slavonski Brod prima donacije robe - ispravne i prihvatljive za daljnju distribuciju našim građanima u potrebi (od najmlađih do najstarijih). Stara odjeća ( pokojnika), najčešće nije upotrebljiva za podjelu našim korisnicima. Na građanima je da sami procjene daljnju upotrebljivost donirane robe prije nego je donesu u naše Društvo. Zahvaljujemo se svima na donacijama svih vrsta: hrane, odjeće, higijene, novčane pomoći i dr. U službi humanosti Crveni križ stoji na raspolaganju svim ljudima. - za SBplus kazala je ravnateljica slavonskobrodskog Društva Crvenog križa, Mirjana Matanović.
Bitno je, dakle, da se Crveni križ i njihovo skladište ne doživljava alternativom za kontejnere za odlaganje tekstila. Naime, uvijek treba paziti na dostojanstvo osobe koja će donaciju primiti pa je najbolje u tome se voditi mišlju - bih li ja to i dalje nosio/la da mi odgovaraju veličina/boja/stil. Ako je odgovor potvrdan, roba je najvjerojatnije prikladna za prosljeđivanje. Najbolji je to način očuvanja okoliša, ali i pomaganja drugima.
Slavonskobrodski Caritas nekad je također bio mjesto donacija robe, ali i njezine razmjene pa čak i kupovine. Ipak, stvari su se danas nešto izmijenile, a načela su slična onima Crvenog križa.
- Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije u Slavonskom Brodu djeluje prvenstveno preko Caritasove Pučke kuhinje, dijeleći obroke pojedincima/obiteljima. Ne bavimo se prikupljanjem donacija garderobe u većim količinama, nego u ograničenim količinama i to, prije svega, garderobe koja je nosiva. Naime, često se pojavi problem velikih količina garderobe koja nije nosiva te se, slijedom toga, pojavi drugi problem - a to je problem zbrinjavanja takve garderobe koji je istovremeno praćen financijskim troškovima. Što se tiče većih, takozvanih glomaznijih donacija, poput, namještaja i drugog, za njih imamo Caritasovo skladište u Osijeku i u Đakovu. - za SBplus odgovorio je dr.sc. Drago Tukara, ravnatelj Caritasa.
U gradskom Trgovačkom društvu Komunalac dobili smo i odgovor na pitanje zašto kontejnera za odlaganje tekstila, odjeće i obuće više nema na slavonskobrodskim ulicama, ali i što da čine građani koji su se našli u situaciji sličnoj našoj sugovornici s početka ove priče.
- Nažalost, tvrtka koja je na više gradskih lokacija postavila spremnike, a bavila se reciklažom tekstila, uklonila ih je zbog neisplativosti. Tu neisplativost primarno nisu uzrokovala česta otuđenja iz spremnika jer su oni, zbog tog problema, već bili zamijenjeni onima čijoj je unutrašnjosti bilo nemoguće pristupiti, nego se jednostavno radilo o prevelikim troškovima i neisplativosti poslovanja. Oni su, osim u Slavonskom Brodu, isto radili i u Zagrebu, Karlovcu, Bjelovaru i Varaždinu. No, mada je to bilo dobro i pristupačno rješenje, ono nije jedino, a građani i dalje imaju mogućnost odlaganja malih i velikih količina tekstila. U tu su svrhu otvorena reciklažna dvorišta na Koloniji u Gospodarskoj ulici, na brzoj cesti, a jedno će biti otvoreno za nekoliko tjedana i na lokaciji Vijuš-jug. Odlaganje tekstila tamo je besplatno za Brođane i namijenjeno je samo njima, a ne poslovnim subjektima. Nakon što primimo robu, šaljemo je na oporabu. Isto tako, za manje količine odjeće, građani u kućanstvima imaju vreće za odlaganje takvog otpada. Isto vrijedi i za obuću. U slučaju da je količina odjeće tolika da je građani ne mogu sami dostaviti ili su, pak, to u nemogućnosti učiniti jer nisu mobilni i za to postoji rješenje. Naime, imamo kombi koji to može pokupiti. Time ćemo očuvati okolinu, a i poslati tu vrstu otpada na pravo mjesto. Dakako, najbolje bi bilo kada bi se takva odjeća dala potrebitima i time bi najbolje bio ispunjen krug očuvanja okoliša i društvene osviještenosti, no takva odjeća onda mora odgovarati određenim standardima. - za SBplus kazao je direktor Komunalca Pero Jelinić.
Iscrpivši uistinu sve mogućnosti odlaganja robe na sigurno i ekološki najprihvatljviije mjesto, odgovorili smo na pitanje čitateljice, ali i istražili sve otvorene opcije na području Grada Slavonskog Broda.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -