/ 14
4089
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Na slavonskobrodskoj je deponiji, do koje se dolazi iz Ulice Stanka Vraza, počelo usitnjavanje krupnog otpada skupljenog proteklih nekoliko godina. Hrpa se, uglavnom, sastoji od namještaja kojeg su građani odbacili, a golema planina koju je uspio stvoriti grad poput Slavonskog Broda, daje pravi uvid u to koliko čovjek opterećuje i zagađuje planetu.
- Ova je hrpa krupnog otpada nastajala protekle tri do četiri godine. Otpad je to skupljen u akcijama odvoza i s divljih odlagališta koja smo sanirali. Prešla je svojom veličinom normalan izgled pa smo odlučili samljeti sve i poslati dalje na zbrinjavanje. Osamdeset posto se tu radi o drvetu, ima nešto spužve i željeza koje ćemo izdvojiti te prodati. Neće to biti nešto puno, ali svaka je kuna bitna. Ovime želimo izbjeći scenarije iz Čakovca, Zagreba i Pule, gdje su ovakve hrpe krupnog otpada gorjele. - za SBplus kazao je Pero Jelinić, direktor Trgovačkog društva Komunalac Slavonski Brod.
Stručnjaci su procijenili kako se radi o četiri tisuće kubičnih metara otpada. Sanirat će ga privatna tvrtka iz Vinkovaca koja se javila na Komunalčev natječaj.
- S njima smo dogovorili rješavanje ovog problema, kako bismo oslobodili ovaj plato, namijenjen nečem drugom. O vremenu ovisi koliko će posao trajati, no trebao bi biti dovršen u narednih osam ili deset dana. Posao se obavlja skupocjenim strojevima koje komunalna društva u Hrvatskoj nemaju. Zapravo, za njima nema ni stalne potrebe. Da ih imamo, palili bismo ih jednom u tri godine. To su strojevi višemilijunske vrijednosti. Konkretno, za ova dva stroja koja danas rade, Komunalac bi mogao kupiti tri komunalna vozila kojima obavlja svoj primarni posao. - dodao je Jelinić.
Količina ovakve vrste otpada, skupljene u godini dana - varira, ali ljudi danas sve češće mijenjaju namještaj i lakše nego prije odbacuju 'stari' pa se u prosjeku radi o tisuću kubnih metara godišnje. No, otpad usitnjavanjem ne nestaje pa će i smanjenu hrpu biti potrebno zbrinuti.
- Usitnjeni dio bit će poslan oporabiteljima na oporabu. Nažalost, i to se plaća, ali pokušat ćemo, najprije, to ponuditi nekomu komu treba i tko to može dalje iskoristiti. - pojasnio je direktor Komunalca.
Ove će slike, možda, utjecati na to da građani shvate kako glomazni otpad kojeg su se riješili, ne nestaje magično s kugle zemaljske onda kada im više nije pred očima. Odgovornije, savjesnije i ekološki prihvatljivije ponašanje tada možda postane svakodnevica, a ne tek izuzetak.