SLAVONSKI BROD - U trima slavonskobrodskim neboderima smještenima uz korzo, nalazi se 270 stanova za koje je sveukupno potrebno 30-ak golemih spremnika za različite vrste otpada. Riječ je samo o jednom od primjera s gradskih ulica koji pokazuju kako je za smještaj kontejnera hitno potrebno pronaći rješenje. Prvenstveno, nužno ih je maknuti s javnih površina, posebice pješačkih staza koje građani zbog njih zaobilaze.
Nažalost, neredu oko tih spremnika doprinosi nesavjesno ponašanje građana - kako onih koji legalno u njih odbacuju svoje smeće, tako i 'slučajnih prolaznika'.
- Kad kontejnere maknemo s ulica na površine zgrada i mjesta koja su već pri izgradnji za to predviđena, onda ćemo ulicama moći prolaziti bez da nam oni smetaju. - kazao je ovaj tjedan gradonačelnik Mirko Duspara na tu temu.
Da će se nešto hitno morati mijenjati, svjesni su i u TD Komunalac čiji djelatnici ne mogu neprestano sanirati neodgovornost građana i čistiti ispred svakog pojedinačnog ulaza.
- Nažalost, spremnici su na javnoj površini gdje ne bi trebali biti. Grad Slavonski Brod ima pravo naplatiti smještaj tih spremnika. Sjećam se vremena kada su spremnici bili u dvorištima i u hodnicima stambenih zgrada. Što se dogodilo? '92. godine kada je grad bombardiran, spremnici su izbačeni van. Mnogi stanari te su prostorije tada, razumljivo, pretvorili u skloništa. Kada su prošla ratna vremena, te su prostorije uzurpirane i pretvorene u prostorije različite namjene. Tako su spremnici ostavljeni na javnim površinama. Individualno stanovanje nudi takozvani 'otpad s potpisom', zajedničko ne. Mi ne znamo što je čije u zajedničkim kontejnerima. To nije pitanje za žute stranice nego civilizacijsko i razvojno pitanje na kojemu svi moramo poraditi. Zajedno s Gradom i njegovim službama uključit ćemo se u projekt za razvijanje svijesti građana o tomu što je otpad i kako ga treba razvrstati. - kazao je direktor Komunalca, Pero Jelinić.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
sbxt31.10.2021. u 19:24
Vraćanje pojedinih zajedničkih prostorija u višestambenim zgradama u njihovu "projektiranu" namjenu nije tako jednostavno pitanje. Prošlo je 30 godina. Zaboravlja se da su se mnoge stvari u međuvremenu promijenile. Za primjer uzet ću prostoriju nekadašnje smetlarnice u našoj zgradi. Prvo,... Prikaži sve ona nije planirana ni građena za velike spremnike kakve danas koristimo (slika uz članak). Otpad se nije odvojeno prikupljao u mjeri kao danas pa nije bilo potrebe za dodatnim kantama/kontejnerima. Gdje bi oni danas stali? Ulaz prema stubištu, odakle su stanari pristupali prostoriji je odavno zazidan. Otvor prema van je širok 1,2 m i vrata su na visini 80 cm od razine zemlje! Takvo rješenje je bilo zamišljeno za prilaz kamiona koji bi se stražnjim krajem približio zgradi, a radnici bi ušli u prostoriju i jednu po jedni kantu pomicali prema otvoru. Pri tome bi radnik, koji je jednom nogom stajao u prostoriji, a drugom na kamionu pomagao da se sadržaj istrese u teretni prostor vozila. Smatraju li u Komunalcu da je takav način preuzimanja otpada primjeren sa stajališta zaštite na radu i ekonomičnosti? Tim prije što se otvoru više ne može lako prići vozilom jer je ispred njega dozidana betonska rampa kako bi se u prostoriju moglo ući na normalan način. Osim toga, na širem prostoru ispred otvora odavno se nalazi pješačka staza, zelena površina, i parkirališna mjesta, što znači da vozilo Komunalca ni na taj način ne može prići prostoriji osim ako se stanarima dodatno oduzmu dva parkirališna mjesta (ni u ludilu!) i dogradi prilaz za teško vozilo. Podsjećam da bi takvo vozilo prelazilo preko trase cijevi toplovoda koje bi trebalo prethodno osigurati. No, netko pametan će se već dosjetiti i reći kako su stanari dužni svoje kante iznijeti iz prostorije i dovesti do mjesta gdje ih može vozilo utovariti. To je tek "super" ideja. Zamislite da morate 1-2 puta tjedno uvoziti i izvoziti kontejnere s kotačima od par stotina kg preko kosine od 25%. Čak i da se vrate manje kante, tko bi to sve radio? Netko bi to morao raditi za druge jer ne može svatko u prostoriji imati svojih n kanti za svaku od n vrsta otpada pa se brinuti za vlastiti otpad. A zgrada je puna umirovljenika... Ovdje ću za sada stati.
-
e24be26695da9b22b35a08f8a759be580506473a31.10.2021. u 13:37
I pomladiti direktora komunalca sa nekim novim dupeliscem
-
Samo_istina31.10.2021. u 08:32
Vrlo jednostavno, podzemni spremnici i stvar rjesena. Grad ociscen od kontejnera i smeca oko kontejnera i jos uvesti smart karticu za svakog korisnika, koliko smeca ubacis toliko platis a kartica je samo za taj spremnik smeca da slucajno ne ode... Prikaži svee u drugu zgradu pa ubaci.
-