1491
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Česti prolaznici na gradskoj šetnici uz Savu ovih dana redovito zastaju kako bi promatrali, a neki i nahranili, prekrasne labudove - već ustaljene goste koji godinama zimi krase obalu rijeke koja prolazi Slavonskim Brodom.
Od šest vrsta labudova poznatih u svijetu, prema dostupnim informacijama, u naše krajeve zimi dolaze crvenokljuni i žutokljuni labudovi, koji se gnijezde u sjevernim krajevima Europe, Azije i Amerike. Gnijezde se u trsci na jezerima, šljunčarama, sporim rijekama i kanalima, često blizu ljudskih naselja. Imaju pet do osam ptića o kojima brinu oba roditelja dok ne napune godinu dana.
Negnijezdeće ptice okupljaju se u velika jata, u kojima nerijetko izbiju i sukobi, pri čemu "glavni" mužjak tjera uljeze udarcima krila i "klizanjem" po vodi.
Njihov životni vijek traje od 20 do čak 50 godina. Mužjaci su teški do 12, ženke do deset kilograma, a raspon krila im je od 2 do 2 i pol metra.
Hrane se vodenim biljem i travom, ribama, vodenim kukcima, mekušcima. Labudovi su selice i u Hrvatskoj su najčešće samo zimski gosti doletjeli iz sjevernijih krajeva. No u novije vrijeme, i ovdje se manji broj počinje gnijezditi i zadržavati tijekom cijele godine.
Onako bijeli i dugovrati, graciozni i prelijepi, često su kroz povijest bili inspiracija za priče, poput "Ružnog pačeta" ili prekrasnog baleta "Labuđe jezero".
U mitologiji labud simbolizira zrelost i dovršenost, dok se u umjetnosti koristi kao alegorija za čistoću.
Po svojoj ljepoti i ponosnom držanju, na labudove najviše podsjećaju djevojke u slavonskim šlinganim narodnim nošnjama koje šuškaju onako uštirkane "noseći" stoljetna sjećanja.