SLAVONSKI BROD - Uz Zagrepčane koji su prethodne sezone doživljavali česte napade vrana, Brođani se također nerijetko žale na te inteligentne ptice koje im svojim graktanjem remete mir gradskog parka „Klasije", a nisu rijetki slučajevi kada na prolaznike ispuste neželjene „poklone".
Lovno-sokolarska udruga „Sveti Bavon" iz Slavonskog Broda, 2019. je godine u vinkovačkom parku provodila biološku zaštitu. Naime, puštanjem jastrebova, iz gradskog su parka tjerali vrane kojih u večernjim ljetnim danima na tom području bude i po nekoliko tisuća.
Umjesto da ih rastjeruju, Šveđani su se odlučili za drugu metodu. Oni, naime, vrane treniraju za skupljanje opušaka s ulica. Nakon što obave taj koristan zadatak, u zamjenu za opušak, poseban aparat im daje zalogaj ukusne hrane. Sustav je osmislila tvrtka Christiana Günther-Hanssena.
Švedski grad Södertälje prva je lokacija pilot projekta u kojemu će vrane postati pravi gradski čistači. Time bi bili smanjeni troškovi skupljanja opušaka s ulica za oko 75 posto, što je sasvim ozbiljan iznos u svjetlu činjenice da Södertälje godišnje na čišćenje opušaka potroši gotovo dva milijuna eura. Opušci, naime, čine čak 62 posto uličnog smeća.
- Prve znanstveno razrađene ideje o tome da bi neke ptice mogle biti jako inteligentne pojavile su se još krajem '60-ih i u sedamdesetima, kada se uočilo da na inteligenciju jako utječe očekivana veličina mozga neke životinje u odnosu na veličinu tijela. Kod porodice vrana bilo je jasno da je mozak izrazito velik.
Desetljećima su vrane iznenađivale znanstvenike novoiskazanim sposobnostima poput prepoznavanja samih sebe u ogledalu, organizacije vrlo složenog društva s jasnom hijerarhijom jedinki i njihovim ulogama pa i pravilima, čak i sposobnosti prenošenja znanja jednih drugima. - piše rtl.hr.
Sve to, potaknulo je mnoge da pomisle kako bi inteligenciju vrana valjalo iskoristiti. I ornitolozi smatraju kako ljudi trebaju naučiti živjeti s vranama jer nisu niti svjesni njihove važnosti.
- Crnih se gačaka moguće riješiti tako da se podrežu grane na kojima se skupljaju izvan sezone gniježđenja. Sive vrane su puno inteligentnije, one su prirodni čistači i jedu skoro sve živo. Možda ih ne volimo, ali one čiste grad. Ako ih se želite riješiti, uklonite otpad iz okoliša, ali kad njih uopće ne bi bilo, proširili bi se štakori i druge životinje koje zauzimaju sličnu nišu. - za 034 portal ranije je kazala Jelena Kralj iz Zavoda za ornitologiju.
Krajem 2020. godine, uklanjanjem stotinu starih i bolesnih stabala, počelo je uređenje gradskog parka „Klasije" u Slavonskom Brodu koji je desetljećima zelena oaza građana, ali i mjesto devastacije od strane vandala. Te bi promjene trebale biti dovršene izgradnjom velikog glazbenog paviljona, a u sklopu svega trebao bi biti riješen i problem s vranama.
Inspiraciju za to rješenje, slavonskobrodski bi stručnjaci svakako mogli pronaći u tuđim idejama. Bit će zanimljivo vidjeti za što će se odlučiti - za rastjerivanje ptica ili njihovo iskorištavanje u druge svrhe.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -