1634
Prikaza
0
Komentara
OPRISAVCI - Gajna koja je zaštićena od 1990. godine i u kategoriji je 'značajnog krajobraza', smještena je između sela Oprisavci i Poljanci, na površini većoj od tristo hektara. To je područje poznato i značajno kao poplavni prisavski pašnjak s izrazito karakterističnom florom i faunom, Naime, riječ je o takozvanom poluprirodnom staništu, nastalom dugogodišnjim djelovanjem čovjeka - krčenjem šuma za potrebe ispaše goveda kojih je nekad, kako je nedavno pisao SBplus, na tom području bilo mnogo.
Gajna je zaštićena na inicijativu Brodskog ekološkog društva koje sada planira i revitalizaciju njezinih vlažnih staništa. Istražili smo što zapravo misle raditi na tom području.
Kako doznajemo, radovi će se odvijati na katastarskim česticama 1928/3 i 1928/2 katastarske općine Oprisavci i to na potezu između grlenjaka na sjeverozapadnom dijelu Gajne kraj samog nasipa te izlaza vode u rijeku Savu putem prirodnog kanala Bogaz. Grlenjak je mehanizam koji, ovisno o potrebama, omogućava ili onemogućava dotok vode iz lateralnog kanala Biđ polja koja se tako koristi za napajanje bara Gajne.
Namjeravani će zahvat BED-a obuhvatiti nekoliko faza - rekonstrukciju grlenjaka ojačavanjem postojećeg betonskog okvira i zasuna s mehanizmom za protok vode i uređivanje prilaza grlenjaku; potom izmuljivanje kanala u širini od dva i dubini od pola metra, sve od grlenjaka do Zatoka/Šarajne, duljinom od kilometra i pol, čišćenje zakrčenih dijelova te uklanjanje invazivne vrste Amorpha fructicosa. Mada se doimaju sveobuhvatnima, predviđeno je trajanje tih radova tridesetak dana.
Kako na spomenutom području Hrvatske vode trenutno provode rekonstrukciju lijevoobalnog savskog zaštitnog nasipa, Društvo svoje radove želi provoditi usporedo s tim kako bi eventualno uznemiravanje stanovnika tog kraja sveli na najmanju moguću razinu.
S obzirom na to da se radi o značajnom krajobrazu, izvođačima su radova zabranjene sve radnje u krugu od pola kilometra od gnijezda orla štekavca, stepskog sokola, crne rode te kolonije ptica u razdoblju od 1. siječnja do 15. srpnja, a faze zahvata koje uključuju uklanjanje vegetacije morat će biti provedene izvan glavnog razdoblja gniježđenja ptica.