/ 16
2791
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Točno u ponoć, s 26. na 27. travnja, na slavonskobrodskom Trgu Ivane Brlić Mažuranić, kao i u drugim hrvatskim gradovima, počelo je prikupljanje potpisa građana za raspisivanje referenduma za Izmjene i dopune Zakona o mirovinskom osiguranju.
Potpisnici smatraju kako je neprihvatljivo da se u budućnosti u mirovinu ide u 67. godini starosti.
- Ne radi se uopće o tome da netko, ako se osjeća dobro i ima sve potrebne uvjete, radi i duže od 67. godine života, no problem je kada se to očekuje od svih. Sveučilišnom profesoru, primjerice, malo će toga stajati na putu da svoj staž učini i puno dužim, no u većini profesija, to je jednostavno nemoguće za očekivati, a rezultat svega će biti veliki broj prijevremenih mirovina ili ona poznata 's radnog mjesta u grob'. Pokušavam nas se izjednačiti s razvijenijim europskim zemljama, a niži standard, niže plaće i, naposljetku, lošije zdravstveno stanje, već nas u startu čine tri godine 'starijima' od naših vršnjaka u Njemačkoj ili Francuskoj. - kazala je medicinska sestra Vesna Jurković koja sa svojim kolegama volonterski danas skuplja potpise ispred Opće bolnice „Dr. Josip Benčević".
S njom se složio i 78-godišnji umirovljenik Stjepan koji je jedva vidio pročitati svoj OIB s osobne iskaznice, ali je bio odlučan u tome da želi pomoći mlađim generacijama da i oni imaju bolju starost.
- Mene se to više ne tiče i ja od toga neću imati ništa, kako god da bude, ali znam sebe u 67. godini i ne mogu zamisliti da sam tada radio na baušteli ili vukao robu u nekakvom skladištu. U toj dobi više jednostavno niste sposobni za neke stvari. To je ludost. - dodao je Stjepan.
Na području Brodsko-posavske županije, potpisi se prikupljaju u gradovima, ali i manjim mjestima gdje je ukupno 48 takvih punktova. U Slavonskom Brodu, građani potpise mogu dati na osam, a u Novoj Gradiški na ukupno šest štandova na kojima danas 'stražare' volonteri, velikim dijelom i članovi različitih sindikata.
- Ovaj dio u krugu bolnice, dosta je frekventno područje grada. I sami smo iznenađeni odazivom ljudi. Nema trenutka, a da netko nije s nama na štandu. Osim potpisivanja, razgovaramo s građanima i objašnjavamo im sve što je potrebno. Do podneva smo prikupili dvjestotinjak potpisa. - kazala je Jurković.
Štand na Gradskoj tržnici, u istom je periodu, prikupio i oko tridesetak potpisa više, a u tom su 'rangu' i dva postavljena na korzu. Sutra će, potvrdio je glavni koordinator Inicijative za Brodsko-posavsku županiju, diplomirani pravnik Mato Stanković, štandovi biti i u okolnim selima i to ispred mjesnih župa.
No, u Slavonskom Brodu glasovali su i nekadašnji stanovnici ovoga kraja koji su u inozemstvo odselili 'trbuhom za kruhom'. Kratko su još tu, nakon produženja uskrsnih praznika, ali bila je ovo izvrsna prilika da sudjeluju u promjenama koje se tiču i njih.
- Radim u Njemačkoj u trgovini kao voditeljica i smatram kako to zanimanje ne bih mogla, a niti htjela, raditi do 67. godine jer već sada osjećam kako ne mogu 'povući' onoliko koliko sam mogla kada sam bila mlađa. Puno je tu fizičkog rada, dizanja tereta, pokreta tijelom koje dok smo mladi uzimamo zdravo za gotovo, a kada kosti 'počnu škripati' odmah ide teže. Dio staža odradila sam i u Slavonskom Brodu te Puli, tako da će i dio moje mirovine biti 'hrvatski', a suprug i ja svakako se osjećamo pozvani, kao državljani Hrvatske, glasovati za naša prava i prava ostalih građana. To je potpis za njihovu i našu dobrobit. Nadam se kako će prikupljanje potpisa biti uspješno i kako cijeli taj postupak netko neće politički 'zakočiti' jer samo tako imamo priliku nešto promijeniti. Mladi također moraju sudjelovati u ovome jer se to prvenstveno tiče njih, njihove budućnosti i života u starosti. - za SBplus kazala je 38-godišnja Dijana Božić koja trenutno živi i radi u Memmingenu, a koja je svoj glas 'ostavila' na štandu postavljenom na Gradskoj tržnici.
Mada se, kazali su nam volonteri, tu i tamo nađe netko tko smatra kako gube vrijeme, kako se desetljećima ranije trebalo mijenjati stvari pa i oni koji na grublji način izražavaju svoje mišljenje, Brođani su uglavnom ujedinjeni u mišljenju kako je 67 ipak previše.