/ 26
4529
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD/DUGI OTOK - Nema gdje ih nema i nema gdje ne čine dobro prirodi, riječi su kojima bismo mogli opisati aktivnosti članova Kluba podvodnih aktivnosti Marsonia.
Nakon, što su na samom početku ljetne sezone kupanja sudjelovali u akciji čišćenja obale i korita rijeke Trebižat u susjednoj Bosni i Hercegovini, a krajem kupališne sezone sredinom rujna organizirali i čišćenje korita rijeke Save u Slavonskom Brodu, ovi zaljubljenici u vodu i podvodne aktivnosti, svjesni važnosti očuvanja voda koje ljudi nemilice zagađuju odazvali su se još jednoj hvale vrijednoj akciji.
Sudjelovali su, naime, u ekološkoj akciji "Neka smeće ne pobjedi", koje je na Dugom Otoku u Parku prirode Telašćica, organizirao KPA Zadar koji je na ovaj način obilježio i 50 godina od osnutka kluba.
"Telašćica kao zaštićeni park prirode, kopnenom faunom obitava oko 490 životinjskih vrsta. Mnoge od njih ugrožene su i Zakonom o zaštiti prirode zaštićene vrste hrvatske faune. Park obiluje endemičnim biljkama. Među njima se ističe podvrsta dubrovačke zečine – dugootočka zečina koja raste samo na Dugom otoku i Kornatima. Strogo je zaštićena vrsta, no zbog nepristupačnih stijena na kojima raste, ipak nije ugrožena čovjekovom aktivnošću. Također park je okružen morskim akvarijem, more ovog prostora predstavlja iznimno povoljnu ekološku nišu za razvoj brojnih biljnih i životinjskih vrsta.", opisali su na svojoj stranici iz KPA Marsonia dodajući kako, nažalost, na kvalitetu mora Parka utječe sve veći trend razvoja i širenja ponude u nautičkom turizmu.
Tako su u uvalama Parka smješteni čak i ispusti za otpadne vode iz nekoliko ugostiteljskih i drugih objekata. Koliko i pojedinci sami brinu o očuvanju okoliša, a koliko se ponašaju kao da je nešto tu radi njih samo onaj broj dana koliko negdje borave, ponajbolje se vidi iz fotografija koje su snimili članovi kluba podvodnih aktivnosti, a na kojima je vidljiv otpad prikupljen na kraju sezone kako na kopnenom dijelu tako i u samom podmorju.
"Nažalost svijest nekoga tko uživa u ovakvim ljepotama i stvara sebi dobit još nije došao do toga da se smeće odlaže na za to predviđena mjesta.", poručili su iz KPA Marsonia.
Upravo ovakvim svojim aktivnostima i objavama, ali i akcijama koje organiziraju na svom, domaćem terenu oni sami šalju najjaču poruku svima nama. Jer na pozitivnim primjerima možemo najbolje učiti. Ne budemo li se počeli savjesnije odnositi prema prirodi, sutra nećemo imati gdje uživati ni mi, a kamoli naša djeca. Stoga bi bilo dobro kada bi svatko od nas dao svoj doprinos da ronioci više nemaju ovakvih aktivnosti te da se okrenu uživanju u prirodi i edukaciji onih koji kao i oni znaju prepoznati ljepotu onoga što se pod vodom krije.