5529
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Slavonskobrodska Opća bolnica "dr. Josip Benčević", njeni liječnici, medicinske sestre i tehničari te ostalo osoblje dali su nemjerljiv doprinos u Domovinskom ratu, no nepravedno se o tome malo u javnosti zna. U želji da ta istina ne ostane prešućena osnovali smo Udrugu kojoj je cilj progovoriti o tim danima i sačuvati uspomenu na njih - kazao je Goran Miletić, predsjednik 15. lipnja ove godine osnovane Udruge medicinskih tehničara i sestara Slavonski Brod, a koja je javnosti predstavljena danas u prostorima slavonskobrodske HVIDR-e.
Neposredni povod za osnutak udruge bili su nedavni kongresi u Dubrovniku i Opatiji. - Na tim smo kongresima imali četiri pet predavanja o radu naše bolnice tijekom Domovinskog rata i o stradavanjima branitelja i civila i ostali smo osupnuti činjenicom da se za to malo zna. Uvidjeli smo kako naš rad, zajedno s radom liječnika i drugog osoblja naše bolnice nije dovoljno prezentiran u Hrvatskoj te smo odlučili pokušati to promijeniti - istaknuo je Miletić.
Naime, tijekom Domovinskog rata kroz slavonskobrodsku bolnicu zbrinuto je 7900 ranjenika, bilo 900 poginulih među kojima 28 djece, a najveća stradavanja bila su tijekom 1992. godine, no svoj su obol liječnici i medicinsko osoblje nastavili davati i dalje kroz samoinicijativno pridruživanje brodskim braniteljima i pripadnicima specijalne policije. Kako je istaknuo dopredsjednik udruge Slobodan Majstorović u Hrvatskoj je oko 12 tisuća medicinskih tehničara i sestara sudjelovalo u Domovinskom ratu, a iz slavonskobrodske Opće bolnice samoinicijativno je u postrojbe Hrvatske vojske otišlo njih 25, dok ih je osmero otišlo u postrojbe Specijalne policije. Kada se toj brojci doda i broj liječnika: kirurga i anesteziologa te vozača koji su otišli na ratište onda je jasno koliki je doprinos osoblja brodske bolnice, koja je nakon vukovarske najgranatiranija bolnica u Domovinskog rata i bolnica kroz koju je zbrinut ponajveći broj stradalih, bio veliki.
- Kad smo primijetili da se na znanstvenim kongresima malo govorilo o Domovinskom ratu i brodskoj bolnici, kad smo uočili da se pri spomenu sestrinstva u ratu spominju uglavnom Vukovar, Zagreb, Split i Zadar, kada smo uvidjeli da kroz Hrvatsku udrugu medicinskih sestara ne uspijevamo tu istinu o Brodu proširiti odlučili smo se na osnutak ove Udruge. Dat ćemo si truda da se ti teški dani nikada ne zaborave te ćemo to iskustvo i znanje prenijeti i na mlađe - istaknula je Kaja Krijan članica glavnog odbora novoosnovane Udruge.
Osnutak Udruge pozdravili su, i svoju suradnju im pružili, i pripadnici HVIDR-e koji su s novoosnovanom udrugom potpisali sporazum o suradnji te pružanju tehničke pomoći. - Ovakva jedna udruga trebala je biti osnovana i ranije. Mi koji smo prošli ratišta ponajbolje znamo kako su nam pomagali i zbirnjavali nas na ratištu i u bolnici i zato nam je drago da su istinu o tim danima prezentirali i na spomenutim kongresima te da će o tome nastaviti govoriti i kroz ovu Udrugu - izjavio je u ime HVIDRe Dalibor Pudić, dok je Luka Krijan iz Udruge veterana 3. bojne 3. gardijske, inače i sam medicinski tehničar koji je otišao na ratište, istaknuo da je udrugu, u kojoj bi zajedno bili i liječnici i medicinski tehničari i sestre, trebalo osnovati i puno ranije.