2564
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Kada smo jučer u poslijepodnevnim satima zamijetili gust dim koji se dizao iz gustim raslinjem obrasle ade koja se svake godine sve više širi ispod slavonskobrodskog savskog mosta, odlučili smo provjeriti što se događa, kao i to tko je odgovoran za taj dio 'teritorija'.
Državna granica, kazali su nam u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Slavonskog Broda, ide sredinom plovnog puta, što bi značilo kako konkretni riječni otočić na kojemu se svakodnevno skupljaju ribiči i skupine mladih, teritorijalno pripada Bosni i Hercegovini.
Posljednjih je godina ada postala svojevrsna oaza i izletište građana Broda koji, posebice ljeti, tamo često roštiljaju i kampiraju.
Međutim, paljenje takozvane logorske vatre u neodržavanoj šikari, posebice na tlu i ljeti za sušnih razdoblja, ne čini se kao pametna ideja. U Švedskoj je, primjerice, tijekom čitavog srpnja i kolovoza ove godine na snazi bila zabrana roštiljanja - i u vlastitim dvorištima, a pogotovo u šumskim područjima ili izletištima. Mada je švedsko tlo za ljeta prijašnjih godina rijetko gorjelo, vode se valjda onom - bolje spriječiti, nego liječiti.
U Hrvatskoj od 15. lipnja pa sve do kraja srpnja vrijedi zabrana paljenja biljnog otpada na poljoprivrednih površinama, potvrdili su nam iz JVP-a, a u Odluci o komunalnom redu Grada u članku 118. pronašli smo samo kako je „zabranjeno loženje vatre i svako paljenje u dvorištima i poslovnim krugovima ako štetne emisije, dim, miris, ugrožavaju korisnike javnih i drugih površina i građane". Isto tako,članak 73. kaže kako se, radi zaštite javne zelene površine, osobito zabranjuje loženje i potpaljivanje vatre. O roštiljanju za vrijeme sušnih i ljetnih razdoblja, dakle, nema govora.
Iako se u slučaju ade na rijeci Savi ne radi o području za koje je odgovoran Grad Slavonski Brod, jasno je kako bi požar većih razmjera na tom dijelu mogao utjecati na Brođane i s jedne i s druge strane rijeke. Prvenstveno, može doći do oštećenja mosta i dovođenja u opasnost svih koji se na njemu nalaze. Isto tako, slavonskobrodski vatrogasci sigurno ne bi mirno promatrali takav događaj. I sami su nam u neslužbenom telefonskom razgovoru potvrdili kako su spremni za reakciju i u takvim nepredvidivim slučajevima pa su opremljeni i čamcima iz kojih bi mogli gasiti potencijalne požare na takvim riječnim otocima.
No, čini se kako, i nama i susjedima, ponekad ne bi 'falilo' nešto od te švedske predostrožnosti, posebice s obzirom na broj ljetnih požara na području Republike Hrvatske. I mada su dim i vatru zapaljenu sinoć na savskoj adi kamperi brzo obuzdali, dovoljan je samo trenutak nepažnje koji bi mogao dovesti do opasne situacije.