5609
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Mada mnogi Brođani i dalje smatraju kako su se otpada riješili odnesu li ga daleko od svog kućnog praga, ima i onih koji postaju sve savjesniji u odnosu prema okolišu i svjesniji činjenice kako smeće koje su sami stvorili neće nestati onda kada ga više ne vidimo.
U edukaciju svih svojih korisnika, uz potporu Grada Slavonskog Broda, krenulo je i Trgovačko društvo Komunalac. Zajedno s računima za prvo tromjesečje 2020. godine, Brođani su dobili i kratki Vodič za postupanje s otpadom koji se čini vrlo korisnim jer ukratko prikazuje kako i gdje reciklirati.
Donosi i niz korisnih informacija koje nisu nužno svima poznate. U nastavku prenosimo neke od njih.
Plave su kante, možda je i najpoznatije, namijenjene su papiru. U te kante idu novine, časopisi, prospekti, katalozi, pisma, bilježnice, kartonska ambalaža i papirne vreće. No, u njih se ne odlaže tetrapak, plastificirani i metalizirani papir, najlonske vrećice, papirne maramice, kao ni plastična i višeslojna ambalaža.
Iako mnogi upravo tetrapak svrstavaju u papir, on pripada kantama u koje se prikuplja plastična ambalaža.
Bez zatvarača i čepova u zelene spremnike treba odlagati prazne staklene boce te staklenke svih boja, ali NE i žarulje, bočice od lijekova, automobilsko i armirano staklo te porculansko i keramičko posuđe.
U žutu kantu za plastičnu ambalažu idu prazne boce bezalkoholnih pića i napitaka kojima je prije odlaganja potrebno skinuti čepove, potom boce od deterdženata i sredstava za higijenu, boce od prehrambenih proizvoda i slično. Plastičnoj ambalaži motornih ulja, pesticida, herbicida i insekticida tu nikako nije mjesto.
Biorazgradivi otpad mnogima je također nedoumica, no i tu su stvari prilično jednostavne i jasne. Naime u smeđe kante za tu vrstu otpada bacaju se ostatci voća i povrća, ljuske jaja, ostatci kave i čaja, lišće, trava, sitno granje, vrtni otpad, ali i drvena ambalaža. Otpatci mesnog porijekla ne pripadaju ovoj vrsti otpada.
Sivi spremnici za metal također bi mogli stvoriti nedoumice - u njih se odlažu prazne metalne doze alkoholnih i bezalkoholnih pića, razne konzerve prehrambenih proizvoda i hrane za kućne ljubimce te drugi manji metalni predmeti koji dimenzijama stanu u spremnike.
Komunalac će za sva pitanja i druge nedoumice, građanima biti dostupan i telefonskim putem na broju 0800 200 035.
Očekivano je kako će biti potrebno određeno vrijeme prilagodbe na sve promjene koje podrazumijeva razvrstavanje otpada, no Hrvati bi trebali tim više požuriti s učenjem, s obzirom na to da za pojedinim europskim zemljama kasne već desetljeće.