Uz račun koji svaki mjesec plaćaju Komunalcu, morali su u gradskim blagajnama početi kupovati posebne gradske žute vrećice za miješani komunalni otpad. Kako bi ih potrošili što manje odnosno punili što sporije i tako uštedjeli, počeli su marljivije razdvajati otpad. Papir, staklo i plastika više im nisu zauzimali mjesto u žutoj vrećici, a gotovo dvije godine kasnije - grad Slavonski Brod na šestom je mjestu u Hrvatskoj po količini odvojeno prikupljenog otpada.
Tijekom 2023. godine u Slavonskom je Brodu prikupljeno gotovo sedam tisuća tona papira, plastike, stakla,... Bolji od Slavonskog Broda, pri čemu se gledao i broj stanovnika i količina prikupljenog otpada, samo su Prelog, Koprivnica, Osijek, Buzet i Mursko Središće. Dakle, gledamo li samo velike gradove, Slavonski je Brod na visokom trećem mjestu.
- Razdvajanje i odvojeno prikupljanje otpada još uvijek je nepoznat pojam u 30-ak hrvatskih gradova koji nisu dosegnuli niti stopu od 10 posto odvojeno prikupljenog otpada. Podsjetimo, Hrvatska se pred EU obvezala kako će do 2022. godine odvojeno prikupljati polovicu otpada, a do kraja 2022. čak 60 posto. Ovaj cilj zasad ispunjavaju jedino Slavonski Brod sa stopom od 54,7 posto te Prelog, Koprivnica, Osijek, Buzet, Mursko Središće, Ludbreg, Krk i Križevci. S obzirom ne to da Slavonski Brod premašuje 50 posto kad je u pitanju odvojeno prikupljanje otpada, pokazali smo da imamo odličan sustav i odgovorne građane. - poručili su iz gradske Uprave.
Ova odgovornost osjetit će se i na gradskom proračunu jer Grad Slavonski Brod neće morati platiti 'penale' koje zbog premale količine prikupljenog razvrstanog otpada plaćaju brojne druge hrvatske sredine.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
1234516.10.2024. u 16:36
Znači poskupili su s 50 na 100 kuna mjesečno uvođenjem vrećica... Mogli su samo dići cijenu na 100kn i manje zagađivati s proizvodnjom vrećica kao što je i prije bilo... Ili je to neki trik da zamažu oči i dalje... Prikaži sve dobiju glas jer nisu povećali cijenu već uveli vrećice. Moš mislit...
-
Juro16.10.2024. u 10:07
Johndoe, a tebi je muka što ne možeš živjeti "slobodno" kao pećinski čovjek, pa bacati svoje smeće uokolo. Niti u šumi se više ne može tako!
-
JohnDoe16.10.2024. u 13:36
Šta iskrivljuješ moje izjave?Ne mislim bacati 'uokolo' već u JEDNU kantu koju JEDNOM odvoze tjedno.Kao nekad.A to smeće garant sve završava na istoj hrpi
-
-
stjepan96515.10.2024. u 23:12
Dakle, treba naplatiti prema broju odvezenih kanti. Samo onaj višak koji ne stane u kantu već se nalazi pokraj kante treba biti u posebno plaćenim vrecicama. Ovako ste nas bezrazložno zazrpali kantama. Ja nemam gdje auto spremiti zato što mi... Prikaži svei je garaža puna kanti ili da ih za ukras držim pred kućom??
-
stjepan96515.10.2024. u 23:08
Već nekoliko puta sam ovdje pisao(pitao): Što je s tzv."čipiranjem" kanti.Gdje je potrošena lovica. Naravno očekujem reakciju istraživačkih novinara s portala??!!Sada ti barkodovi služe za evidenciju i kažnjavanje tko nije smeće stavio u vrecicu.
-
PezdenKvicur15.10.2024. u 19:36
Ma te vrećice su čista glupost, naplaćuju ih, a užasno nekvalitetne. Treba ih ukinuti jer ne služe ničemu, tipa uzmeš vrećicu od 10L skoro ih 5 u danu potrošiš jer jedna je nedovoljna.
Prikaži sve komentare
-