MODERNI telefoni možda jesu pametni, ali osim što često olakšavaju naš život, nerijetko u njega unose dodatne probleme, uništavaju odnose s drugima u stvarnom svijetu, a prema posljednjim studijama, 'kradu' minute, a ponekad čak i sate, od radnog vremena.
Na ovo će se, dakako, slatko nasmijati 'bauštelci' ili oni koji rade slične teške fizičke poslove pa na mobitel ne stignu pogledati ni kako bi provjerili koliko je sati. Ipak, većini su oni promijenili način komunikacije, kretanja, rada i zabave. Posebice onima koji obavljaju uredske iliti 'sjedeće' poslove.
Korištenje 'pametnih telefona' posljednjih se godina povezuje sa smanjenjem produktivnosti na poslu zbog neprestanih prekida ili ometanja uzrokovanih obavijestima koje 'vrište' s ekrana. Eilish Duke i Christian Montag, autori su koji su napisali rad o tomu kako ovisnost o pametnim telefonima svakodnevno ometa naš rad, ali i aktivnosti u slobodno vrijeme.
Pametni telefoni bilježe dvije milijarde korisnika diljem svijeta. S obzirom na široki raspon funkcija koje pruža taj 'gadget' koji stane u džep - od komunikacije preko navigacije pa sve do zabave - njihova popularnost čini se neizbježnom.
Tipkanje do te mjere ometa u radu da mnogi više ne mogu zadržati stanje 'zagrijanosti' za neku poslovnu aktivnosti ili ne mogu postići normalan 'radni tijek', takozvani 'flow' - poziciju potpune zadubljenosti u posao u kojoj se zaboravlja na vrijeme i mjesto te postaje veoma produktivnim. Sada ljude u tom 'flowu' neprestano prekidaju pametni telefon, tvrde spomenuti stručnjaci.
Jasno, to itekako utječe na rezultate i pojedine osobe (posebice one nesklone 'multitaskingu') čini puno lošijim radnicima. Čak i smanjivanje tona mobitela te micanje uređaja 'iz vida' (eliminacija zvučnih i vizualnih podražaja) kako bi se bolje koncentrirali, često ne pomaže kod 'izlječenja' takvih ovisnika jer neprestano misle na to treba li ih tko putem poziva ili poruka. Rijetki se odupiru tomu da učine tu provjeru.
- Čim zasvijetli ekran, odmah hvatam mobitel kako bih provjerila o komu ili čemu se radI. Čak i na poslu. Izuzetak je ako u radnji imam klijenta, naravno. Ali čim 'riješim' mušteriju, pogledam. Kopka me to dok ne pogledam. Dijelom se sigurno radi o ovisnosti. Nakon što pogledam filtriram je li nešto hitno, neka zezancija ili nešto na što uopće ne moram odgovoriti tijekom radnog vremena. Danas su takva vremena, svi su se saživili s mobitelima i poslodavci su na to naviknuli. - za SBplus kazala je Irena, 27-godišnja ekonomistica.
Koliko često čitatelji SBplus-a rade te 'provjere', saznat ćemo anketom, a zanimljiv rad o ovisnosti o mobitelima te tomu kako to utječe na produktivnost na poslu, moguće je pročitati OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -