Objavom statističkih podataka posljednjeg popisa stanovništva, pored ostalih zanimljivih podataka o stanovništvu, kao i drugih podataka koji se pri popisu uzimaju, stiče se uvid i u najčešća imena, muška i ženska, koja su u pojedinim statističkim razdobljima stanovnici Brodsko-posavske županije najčešće davali svojoj djeci.
Ne isključivo radi nečije znatiželje
Podaci o popularnosti pojedinih imena, u pojedinim razdobljima, sami za sebe samo su statistički podatak koji može ili ne mora zadovoljiti nečiju znatiželju. Ipak, kroz promjene popularnosti imena, s malo truda, mogla bi se, ako ne potpuno iščitati, ono bar dodatno razjasniti ´slika´ društva u različitim, najčešće sociološkim i kulturološkim istraživanjima. To ostavljamo mogućem nekom ´freaku´ koji će se eventualno, na takav način, time baviti.
Jednostavnim pregledom javno dostupnih podataka možemo konstatirati kako najčešće muško ime u Brodsko-posavskoj županiji, još tamo od prije 1929. pa sve do 1970. bilo je ime Ivan. U razdoblju od 1970. – 1979. godine na čelnu poziciju ´zasjeo je´ Mario koji je, već u idućem ciklusu, pao na treće, pa u idućem na šesto, da ga, od 2000. – 2011. uopće ne bi bilo među prvih deset najčešćih. Ivan se vratio, pa je u razdoblju od 1980. do 1999. opet bio najčešće, a od 2000. – do 2011. drugo najčešće muško ime. Od tad je Luka ´car´ svih imena.
Kod ženskih imena Marija je ´kraljica´. Naime, ovo ime najčešće je žensko ime od prije 1929. pa sve do 1980. godine kada najpopularnije postaje ime Ivana. Zanimljivo je da se Ivana prvi puta pojavila tek u prethodnom desetgodišnjem razdoblju, kao peto najčešće žensko ime, a nakon 1980. do 1999. je najčešće žensko ime. 2000. prvo najčešće žensko ime postaje Ana. Ana je uvijek bila u vrhu popularnosti i s druge pozicije stalno je pratila Mariju, da bi ´posustala´ u razdoblju od 1969. do 1970. godine. Tada je poziciju drugog najčešćeg imena prepustila Marici, a potpuno nestala iz ´top deset ´ ženskih imena u razdoblju od 1970. – 1979. godine. Ipak, u modificiranom obliku, kao Anita, u tom razdoblju, nalazila se na osmom mjestu popularnosti. Ponovo se vratila ´u gornji dio tablice´ gdje je, na četvrtom mjestu, bila u razdoblju od 1980. – 1990. godine, da bi, već u idućem ciklusu, ´zauzela drugo mjesto´, a od 2000. do 2011. bila prvo najčešće žensko ime.
Novo vrijeme, nova imena
Vrijeme umreženog čovječanstva na vrh popularnosti u Slavoniji donijelo je i nekad rjeđa muška i ženska imena. I posve nova.
I dok su, desetljećima, najčešća muška imena bila Ivan, Josip, Marko, Antun, Mato, Ilija,Mijo, Franjo, i Nikola, pedesetih se u najčešćima pojavljuje Željko, Đuro i Milan, u šezdesetima Ivica, Darko, Damir i Zlatko. Sedamdesetih, kako je već napisano, Mario, zatimGoran i Dražen, u osamdesetima Goran, Igor i Danijel. Devedesetih je tu Matej,Filip, Domagoj, Antonio, ali i Luka koji je u posljednjem razdoblju čak najpopularnije muško ime. Uz Luku, od 2000. do 2011. među najpopularnije prvi puta ulaze i David, Mihael i Karlo.
Kod ženskih imena, uz Mariju i Anu, najčešća imena dugo su bila i Kata, Manda i Mara. U nekim ciklusima, među deset najpopularnijih pojavljivale su se i Anke, Ankice, Marice, Terezije, Ruže i Eve. Potpuno su ´istisnute´ Ljubice, Milke, Slavice, Snježane i Dragice, koje su bile na osmom ili devetom mjestu najčešćih imena u razdoblju koje se može nazvati poraćem (iako statistički u nj ulaze i ratne godine 2. svjetskog rata) pa sve do 1970. Nada je bila među deset najpopularnijih samo u razdoblju od 1950. do 1959. godine, da bi posve nestala s te liste, a mjesto ustupa Anitama, Marijanama, Željkama, Mirjanama i Vesnama. Sedamdesetih prvi puta u ´top deset´ ulaze Ivane i Anite, osamdesetih Marine, Maje, Martine, Katarine i Kristine. Devedesetih, uz ove, još se u ´top deset´ probila Matea, Valentina i Nikolina. Od dvije tisućitih vrlo visoko mjesto, drugo i treće među deset najčešćih zauzimaju Lana i Petra koje se, kao imena, prvi puta i pojavljuju.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -