3225
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Krajem 2019. godine, kapacitet Kaznionice u Požegi proširen je za pedeset mjesta otvorenjem novog Odjela za muške zatvorenike. I portalu SBplus bila je to jedinstvena prilika da zaviri u unutrašnjost poznatog slavonskog zatvora.
Građani Požeštine, ali i slučajni prolaznici kroz taj kraj, često se pitaju kako funkcionira zatvorenička svakodnevica. Stoga smo Ministarstvu pravosuđa i uprave poslali upit, a oni su nam odgovorom otkrili što se, zapravo, krije iza zatvorskih zidova i zaključanih vrata.
Najmlađi zatvorenik ima 25 godina, najstariji 72
U Zatvoru u Požegi trenutno se nalaze 64 osobe lišene slobode koje imaju različit pravni status. Važno je pritom naglasiti kako se radi o ustanovi zatvorenog tipa koja u svom sastavu nema ustrojen poluotvoreni ili otvoreni odjel.
Prosječna dob zatvorenika koji se trenutno nalaze na izdržavanju kazne zatvora je 42 godine, pri čemu je trenutačno najstariji zatvorenik dobi od 72 godine, a najmlađi ima tek 25 godina.
Najveći broj zatvorenika koji borave u požeškom zatvoru osuđen je zbog kaznenih djela krađe i teške krađe - trenutno se radi o desetorici njih. Prosječno trajanje izrečenih kazni zatvora u ovom je trenutku godina i osam mjeseci.
Zatvorenici mogu raditi
Zatvorenicima je omogućen rad u skladu s njihovim zdravstvenim sposobnostima, stečenim znanjima i mogućnostima zatvora. Najčešće su to poslovi pomoćno-tehničke prirode - u zatvorskoj kuhinji, na izmjeni i podijeli posteljine, na uređenju i održavanju unutarnjih i vanjskih prostora, na pomoćnim obrtničkim i građevinskim poslovima i uslužnim djelatnostima.
Iz Ministarstva su objasnili kako se pritom financijski vrednuje njihov rad.
- Naknadu za rad zatvorenika u Zatvoru čini umnožak osnovice za izračun naknade za rad i koeficijenta njegova rada. Osnovica za izračun naknade za rad iznosi 20 posto od bruto osnovice za obračun plaća državnih službenika i namještenika. Od naknade za rad zatvorenika 30 posto se odvaja kao obvezna štednja zatvorenika i pohranjuje na polog novca. Ostalim dijelom naknade za rad zatvorenik slobodno raspolaže sukladno odredbama Kućnog reda zatvora. - za SBplus odgovorili su iz Ministarstva.
Zanimljivo je i to da pokušaja ili uspješnog slučaja bijega iz Zatvora u Požegi unazad nekoliko godina nije bilo.
Svakodnevica zatvorenika
Svakodnevicu zatvorenika regulira Dnevni raspored kojim su detaljno pripisane dnevne aktivnosti zatvorenika radnim danima, ali i danima blagdana i praznika - i to od ustajanja, vremena predviđenog za osobnu higijenu, posluživanja obroka, radnog vremena za radno angažirane zatvorenike, vremena predviđenog za boravak na svježem zraku, aktivnosti slobodnog vremena i slično.
Koronavirus utjecao je i na taj raspored jer su u svim kaznenim tijelima u Republici Hrvatskoj na snazi posebne preventivne mjere s ciljem sprječavanja širenja epidemije koronavirusa te zaštite zdravlja svih osoba lišenih slobode i službenika. Još uvijek vrijedi i Odluka o privremenom ograničavanju prava na posjete.
Tijekom doba korone, posjete su 'online'
Ipak, zatvorenicima je osigurana mogućnost 'videoposjeta' i 'online' razgovora sa članovima obitelji i drugim osobama kako bi na taj način održali kontakt s vanjskim svijetom, odnosno, svojim najmilijima.
U normalnim okolnostima prije koronavirusa, posjete su bile organizirane jednom tjedno, svake druge nedjelje te blagdanima i praznicima.
- Povrh prava na posjete članova obitelji dvaput mjesečno i blagdanom u trajanju od najmanje jedan sat koje je propisano Zakonom o izvršavanju kazne zatvora, zatvorenici temeljem pogodnosti mogu ostvariti dodatne i/ili produžene posjete članova obitelji ovisno o procjeni uspješnosti provođenja Pojedinačnog programa izvršavanja kazne zatvora, a sukladno uvjetima u kojima izvršavaju kaznu. Dijete do 18 godina može posjećivati roditelja zatvorenika jednom svaki tjedan i blagdanom. - pojasnili su iz Ministarstva.
Izoliranost u doba pandemije, kada zbog propisanih epidemioloških mjera mnogi u vlastitim kućama žive kao u zatvoru, možda i nije tako jedinstvena pojava, no život zatvorenika skriven od očiju javnosti, vjerujemo, nastavljat će buditi znatiželju mnogih.