SLAVONSKI BROD - Sezona grijanja je pred nama, a s njom i opasnost od požara uslijed neodržavanja sustava grijanja. Prema podatcima koje su SBplus portalu dostavili iz Javne vatrogasne postrojbe Slavonskog Broda u prošloj sezoni grijanja, od listopada 2019. do travnja 2020. godine, imali su ukupno 132 vatrogasne intervencije, od čega su njih 92 bile na gašenju požara, s tim da su od toga u 22 slučaja gasili požare dimnjaka. Samo godinu ranije brodski su vatrogasci u sezoni grijanja od 142 intervencije čak 132 puta gasili požare, od čega su u 23 slučaja intervenirali na gašenju dimnjaka.
- Brojke ukazuju kako, kada su u pitanju požari dimnjaka, bilježimo neznatno smanjenje. Ovdje valja napomenuti i kako broj požara ovisi i o vremenskim uvjetima odnosno o temperaturi zraka i jačini zime. - istaknuli su iz JVP Slavonskog Broda, iz koje građane podsjećaju na obvezu održavanja sustava grijanja u stanovima i obiteljskim kućama.
- Nužno je voditi računa da dimnjaci i grijaća tijela, odnosno peći budu u ispravnom stanju, osigurati redoviti godišnji pregled dimnjaka i i grijaćih tijela što trebaju obaviti ovlašteni dimnjačari i nadležne službe, i ono, što svakako nije manje važno - ako je ikako moguće ne ostavljati bez nadzora peći na kruta goriva i električne grijalice upaljene. - naglasili su vatrogasci.
Unatoč stalnim upozorenjima vatrogasaca građani se vrlo česti oglušuju na njihove savjete što i u sezoni grijanja onda za posljedicu ima požare u kućama i stanovima te na dimnjacima. Kroz godine rada susretali su se s raznim uzrocima požara. Od onih gdje su građevinari vijence, grede ili letve krovišta uzidali u dimnjake ili tik uz dimovodni kanal, tako uzrokujući požar krovišta, do onih koji su nastali kao posljedica toga što se na otvorima za čišćenje dimnjaka nisu nalazila vratašca. To je uglavnom slučaj sa starijim objektima kod kojih se otvori nalaze na tavanu, a uz sam dimnjak ljudi odlože veće količine zapaljivih materijala i onda - u nedostatku vrata kao fizičke barijere - dođe do zapaljenja. Tu su i intervencije zbog istjecanja plina zbog neispravno spojene boce UNP-a na trošilo ili neispravnosti plinskih instalacija.
Stoga nije naodmet ponoviti ono što nam već godinama govore:
- pri postavljanju sustava za grijanje nužno je savjetovanje sa stručnjacima, korištenje originalnih dijelova za peći, pogotovo kod dimovodnih kanala, njihovo održavanje u suradnji s dimnjačarskom službom te redovito servisiranje peći na plin;
- kod peći na kruta goriva, uz upozorenje da ni u kom slučaju ne pokušavate benzinom zapaliti drva u peći zapaliti benzinom ili sličnom zapaljivom tekućinom, podsjećaju kako od peći treba odmaknuti tepihe i drugi zapaljiv materijal. Nemojte držati drvo za loženje u neposrednoj blizini peći, jer može doći do zapaljenja uslijed prijenosa topline; pepeo odložite samo u metalne kontejnere na otvorenom, na sigurnoj udaljenosti od objekta je neohlađeni pepeo može i nakon 24 sata biti izvorom zapaljenja;
- u prostorima u kojima se grijete električnim grijalicama vodite računa o tome kako ih ni u kom slučaju ne smijete pokrivati odjećom ili krpama niti ih ostaviti upaljenje bez nadzora.
Ukoliko još niste pregledali svoje dimnjake, učinite to što prije te pozovite da to odradi ovlašteni dimnjačar, a kada su u pitanju peći na plin i njihovo servisiranje obvezno ostaviti ovlaštenim serviserima.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -