SLAVONSKI BROD - Tijekom prošle, 2018. godine, pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Slavonskog Broda gasili su, i ugasili, 108 požara. Najviše je intervencija bilo na otvorenom prostoru (38) te na stambenim objektima (29) i dimnjacima (19).
Unatoč stalnim upozorenjima vatrogasaca i jedinica lokalne uprave i samouprave građani se u proljeće i u jesen oglušuju na upozorenja te svejedno pale strništa na otvorenom, bez osiguranja i pripreme. Na savjete vatrogasaca oglušuju se mnogi i u sezoni grijanja što za posljedicu ima požare u kućama i stanovima te na dimnjacima.
Ti požari nastaju uglavnom zbog nestručnog rukovanja s pećima na kruta goriva ili s električnim grijalicama te zbog neodržavanja sustava grijanja. Godišnje vatrogasci zabilježe oko 2300 požara objekata razne namjene, a prosječno u požarima strada 40 osoba. Stoga je nužno podsjetiti na osnovne smjernice za sprečavanje nastanka požara.
Brodski vatrogasci kroz godine rada susretali su se uistinu s raznim uzrocima požara. Od onih gdje su građevinari vijence, grede ili letve krovišta uzidali u dimnjake ili tik uz dimovodni kanal, tako uzrokujući požar krovišta, do onih koji su nastali kao posljedica toga što se na otvorima za čišćenje dimnjaka nisu nalazila vratašca. To je uglavnom slučaj sa starijim objektima kod kojih se otvori nalaze na tavanu, a uz sam dimnjak ljudi odlože veće količine zapaljivih materijala i onda - u nedostatku vrata kao fizičke barijere - dođe do zapaljenja.
"Na više mjesta bili smo na intervencijama gdje je došlo do istjecanja plina zbog neispravno spojene boce UNP-a na trošilo ili neispravnosti plinskih instalacija", dodaju brodski vatrogasci, napominjući kako je i dalje najčešći uzročnik požara čovjek i njegov nemar, a tek zatim tehnički nedostatci.
Stoga podsjećaju kako sve vrste sustava za grijanje mogu predstavljati izravnu opasnost od požara ako su nestručno postavljene ili ako nisu redovno održavane. Pri postavljanju sustava za grijanje nužno je savjetovanje sa stručnjacima, korištenje originalnih dijelova za peći, pogotovo kod dimovodnih kanala, njihovo održavanje u suradnji s dimnjačarskom službom te redovito servisiranje peći na plin.
Kod peći na kruta goriva, uz upozorenje da ni u kom slučaju ne pokušavate benzinom zapaliti drva u peći zapaliti benzinom ili sličnom zapaljivom tekućinom, podsjećaju kako od peći treba odmaknuti tepihe i drugi zapaljiv materijal. "Nemojte držati drvo za loženje u neposrednoj blizini peći, jer može doći do zapaljenja uslijed prijenosa topline.", kažu vatrogasci upozoravajući građane kako neohlađeni pepeo može i nakon 24 sata biti izvorom paljenja tako da se nikada ne smije pospremati u kartonske kutije, plastične kante ili u smeće s drugim gorivim otpadima. Pepeo, kažu, odložite samo u metalne kontejnere na otvorenom, na sigurnoj udaljenosti od objekta.
U prostorima u kojima se grijete električnim grijalicama vodite računa o tome kako ih ni u kom slučaju ne smijete pokrivati odjećom ili krpama. Nemojte ostavljati upaljene električne i plinske uređaje bez nadzora, poručuju vatrogasci pozivajući građane ako, unatoč svim mjerama predostrožnosti, do požara dođe te ako uoče vatru ili dim iz objekta da odmah nazovu 193.
požari na stambenim objektima 20
požari na industrijskim objektima 2
požari na poslovnim objektima 7
požari na dimnjacima 19
požari na gospodarskim objektima 5
požari vozila u cestovnom prometu 16
požari otvorenog prostora 38
požar na plinskim instalacijama 1
Ukupno: 108
Detaljan pregled svih intervencija JVP Slavonskog Broda u 2018. godini možete pogledati u prilogu članka.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -