SLAVONSKI BROD/POŽEGA - Sunčani dani koji su obilježili veći dio protekloga tjedna izmamili su mnoge u vrtove i na poljoprivredne površine kako bi ih očistili od korova i trave te pripremili za proljetne poslove. No, nažalost, unatoč brojnim upozorenjima koja vatrogasci i policija šalju već godinama i dalje dobar dio građana skupljeni biljni otpad s takvih površina pali pri čemu svjesno izazivaju mogući požar.
Protekloga tjedna, tako su, na području Požeško-slavonske županije zabilježena dva požara. Prvo je u Trenkovu u požaru suhe trave i raslinja opožaren prostor od oko 30 kvadratnih metara, a onda je u Podgorju, 39-godišnjak, paleći suho lišće i granje ispod drvene nadstrešnice izazvao požar u kojem je ta ista nadstrešnica izgorjela. Na području Brodsko-posavske županije za sada nije bilo požara ovoga tipa, no iskustva iz prethodnih sezona jasno govore kako apela i savjeta na tu temu nikada ne nedostaje.
Kako statistika zabilježenih požara raslinja Vatrogasnog operativnog središta pokazuje da je najveći broj požara obično zabilježen u ožujku vatrogasci apeliraju na odgovorno ponašanje građana kod poljoprivrednih radova.
Tako savjetuju da se biljni otpad ne spaljuje već kompostira. Ukoliko se pojedinci ipak odluče na spaljivanje, nužno je da postupaju sukladno odluci njihove općine, grada i županije kojom su definirani rokovi i uvjeti pod kojima se smije spaljivati biljni otpad.
Pri tome je važno znati:
- vatru ne palite za vjetrovita vremena, za vrijeme sušnih razdoblja, u vrijeme sazrijevanja žitarica i žetve, u blizini miniranih i minsko-sumnjivih površina.
- biljni otpad nemojte paliti u šumama, lovištima i parkovima
- prostor oko mjesta predviđenog za spaljivanje očistite od zapaljivog raslinja kako biste spriječili širenje požara
- pripremite sredstva za gašenje požara: vodu, pjenu, prah, a ukoliko nemate aparate za početno gašenje požara, poslužit će i pijesak, lopate i sl.
- ne spaljujte istovremeno velike količine raslinja
- osobe koje su koristile ložišta na otvorenome, dužne su kontrolirati izgaranje i ne smiju napuštati mjesto dok se vatra u potpunosti ne ugasi
- apeliramo na osobe starije životne dobi i lošeg zdravstvenog stanje da ne pale biljni otpad
- sve pravne ili fizičke osobe koje namjeravaju ložiti vatru na otvorenome prostoru dužne su zatražiti odobrenje nadležne vatrogasne službe (javne vatrogasne postrojbe, dobrovoljna vatrogasna društva).
Za neodgovorno ponašanje kojim se izazove požar predviđene su visoke kazne. Novčanom kaznom u iznosu od 15.000,00 do 150.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja izazove požar. Osoba koja izazove požar iz nehaja kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 2.000,00 kn do 15.000,00 kn. Nepromišljenim spaljivanjem može se počiniti i kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine za što se može izreći kazna zatvora do tri godina, ako je djelo počinjeno iz nehaja. Ukoliko je djelo počinjeno s namjerom, propisana je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, ovisno o posljedicama.
Podsjećamo da se u Hrvatskoj svakoga dana dogodi tridesetak požara, a neoprezno spaljivanje nanosi dugoročnu ekološku štetu tlu i okolišu. Nakon uočavanja požara odmah nazovite vatrogasce na broj 193, Centar 112 ili Policiju na 192.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -